Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Marina to niewielka chorwacka miejscowość nadmorska położona w pobliżu dwóch niezwykle ciekawych miast - Trogiru i Splitu. Marina leży nad zatoką o tej samej nazwie i posiada ok. 1000 stałych mieszkańców. W okolicy przebiega Magistrala Adriatycka (Jadranska Magistrala).
W pejzażu Mariny dominuje stara baszta, dawne letnisko trogirskich biskupów z XV w., będąca symbolem miejscowości i jej największym zabytkiem.
Mieszkańcy Mariny to potomkowie żeglarzy i rybaków, których głównym zajęciem jest obsługa ruchu turystycznego. A turyści przybywają tu nie tylko ze względu na zabytki, ale również dla wspaniałych warunków do uprawiania żeglarstwa i nurkowania. Miejscowi, poza turystyką, pracują także w rolnictwie - głównie przy uprawie oliwek.
Do Mariny najlepiej przyjechać własnym samochodem lub przylecieć samolotem do niedalekiego Splitu.

Historia



Marina, pod nazwą Bosiljina, wspomniana została już w roku 1070. Była wówczas jednym z centrów starochorwackiej kasztelani Drid (jej stolicą był gród Drid, którego ruiny znajdują się na niedalekim wzgórzu o tej samej nazwie). W okolicach Mariny znajduje się ciekawa zarówno pod względem speleologicznym, jak i historycznym, Grota św. Jakova, która służyła ludziom jako schronienie jeszcze w czasach przedhistorycznych. Liczne napisy na ścianach świadczą o tym, że pełniła też rolę kaplicy. O bogatej historii Mariny świadczy także to, że są tam aż trzy kościoły: św. Jakova, św. Jana i św. Mariny, który obecnie pełni rolę miejsca przeznaczonego na wydarzenia kulturalne.
Tereny, na których znajduje się miejscowość w dawnych wiekach zamieszkiwane były przez Ilirów, Greków i Rzymian. Od VII w. notuje się obecność Słowian.
Przez wiele wieków swego istnienia Marina dzieliła losy Trogiru i korzystała z protekcji tamtejszych biskupów. Ziemie te w bliższych nam czasach znajdowały pod politycznymi wpływami lub rządami Wenecji, Węgier, Francji i Austrii.

Atrakcje turystyczne



W okolicy Mariny znajdują się dwa godne zobaczenia miasta - Trogir i Split. Chluba obu tych miast to ich średniowieczna zabudowa. W Trogirze najważniejszymi zabytkami są Pałac Stafileo, katedra św. Wawrzyńca, Pałac Čipiko i Brama Lądowa. Trogirska starówka jako całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt z tej listy znajdziemy również w Splicie, a jest nim pałac Dioklecjana z III-IV w. n.e. założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. To oczywiście tylko część atrakcji obu tych miast.
Ponadto między Trogirem a Splitem, nad Zalewem Kasztelańskim (Kaštelanski zaliv), znajduje się klika wartych nadłożenia drogi zamków i pałaców (kašteli).

Wycieczki fakultatywne



Równie pięknym miastem jest Szybenik (zaledwie 41,5 km od Mariny). To małe chorwackie miasto (51 tys. mieszkańców) szczyci się przede wszystkim katedrą św. Jakuba - obiektem z listy światowego dziedzictwa UNESCO - a jego staromiejska zabudowa jest podobnej wartości, co trogirska czy splicka.
Natomiast ok. 10 km na północny zachód od Szybeniku znajduje się Park Przyrody Vransko jezero. Jezioro Vransko to fenomen przyrody i największe naturalne jezioro w Chorwacji. Jest to właściwie podmokłe krasowe pole, a w wodę zaopatruje je kilka mniejszych źródeł. Jego część jest chroniona jako rezerwat ornitologiczny, a całe jezioro ogłoszono ważnym regionem dla ptaków całej Europy (Important Bird Area) zgodnie z kryteriami Unii Europejskiej. Vransko jezero zawsze przyciągało uwagę, ze względu na swoje piękno natury i zabytki kulturalne. Wykopaliska archeologiczne w miejscu zwanym „Crkvine” oraz w innych miejscach w okolicy jeziora świadczą o tym, że istniało tu niegdyś kilka rzymskich gospodarstw rolnych. Rzymskie napisy znalezione na tarasie starożytnego akweduktu potwierdzają dużą aktywność gospodarczą Cesarstwa Rzymskiego na tych terenach.
Istnieje też możliwość rejsu na wyspę Hvar, której krajobraz kulturowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W rejs na tę i na inne okoliczne wyspy można wybrać się ze Splitu. Kursują stąd nawet promy do Wenecji i innych miast włoskich.
Bardzo ciekawym mikroregionem jest obszar między Szybenikiem a Kninem - zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Oprócz zabytków z czasów starożytnych, są tu też klasztory, zamki i efektowne wodospady na rzece Krka, chronione przez Park Narodowy Krka.

Plaże i sporty

W zatoce Marina nie ma piaszczystych plaż. Najbliższe znajdują się na wyspie Čiovo koło Trogiru. Do Mariny przyjeżdża się głównie po to, by uprawiać żeglarstwo bądź nurkować. Istnieje też możliwość uprawiania turystyki rowerowej - wewnątrz lądu jest sporo spokojniejszych dróg. Lepiej wytrenowani mogą dojechać nimi do Szybeniku (ok. 45 km) lub nawet do Parku Narodowego Krka (ok 70 km w jedną stronę).

Noclegi



Najbardziej ekstrawaganckim hotelem w Marinie jest ten w dawnej willi-baszcie trogirskich biskupów. Znajduje się tam również restauracja, a zaletą tego miejsca jest też doskonałe położenie - baszta leży bowiem w porcie, tuż nad wodami zalewu. W Marinie jest też kilka mniejszych hoteli i restauracji. Turyści mogą zatrzymać się też w prywatnych willach/pensjonatach i domach w okolicznych, mniejszych miejscowościach, jak Vinišć, Poljice i Sevid. Miejsc noclegowych stale przybywa.

Kuchnia



W kuchni dalmatyńskiej dominują dania z ryb i owoców morza. Skorpenę, morszczuka i różne gatunki leszcza przyrządza się w Dalmacji na trzy sposoby - piecze się na ruszcie, gotuje lub smaży i gotuje. Każde danie rybne okraszone jest obficie różnymi przyprawami - m.in. dzikimi ziołami i oliwą z oliwek. Podobnie rzecz ma się w przypadku dań z owocami morza. Niekiedy dania te, jak i dania rybne, podaje się z mamałygą, prostą tradycyjną potrawą znaną w Polsce głównie w południowo-wschodniej części kraju.
Dalmatyńskie słodycze przygotowuje się z lokalnych owoców: suszonych fig, miodu oraz rodzynek i migdałów, do których dodaje się jajka i likiery. Niektórych z nich, jak rožaty i frituli, nie można dostać nigdzie poza Dalmacją. Rožatę przygotowuje się z jajek, mleka i karmelu. Przysmak ten jest szczególnie lubiany w południowej Dalmacji. Fritule robi się z ciasta drożdżowego z dodatkiem rodzynków i likieru, formuje w kulki wielkości śliwek i smaży na oleju.
Wakacje w tym regionie Chorwacji to również świetna okazja, by spróbować chorwackich win, wysoko cenionych na całym świecie. Produkuje je się tutaj od wielu wieków, a każda wyspa posiada własny niepowtarzalny jego gatunek. Niedaleko Mariny znajduje się najsłynniejszy chorwacki region winiarski - półwysep Pelješač - gdzie wytwarza się słynne wina Postup i Dingač.

Klimat, pogoda, średnie temperatury



Najlepszy okres, na spędzenie urlopu w Marinie to miesiące od maja do września, a szczególnie miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. Temperatura powietrza w tym okresie to średnio 30°C, a wody w morzu - 23°C. Najwięcej godzin ze słońcem - 11 - notuje się tutaj w miesiącach od czerwca do sierpnia.

Szukaj noclegu w Marina, Chorwacja

Dorośli
Dzieci

AC5003, Marina
0 0
AC10351, Marina
0 0
AC9771, Marina
0 0

3 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
3
Bardzo dobre
0
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (3)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Taka sobie miejscowość
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Typowa miejscowość turystyczna z portem położona kolo Trogiru. Nie za duża ale oferuje kilka atrakcji jak fortecę przekształconą w hotel,bazar na cyplu,możliwość uprawiania sporów wodnych szczególnie żeglarstwo, zespoły grające na żywo w miejscowych knajpkach. Blisko jest stąd do Primostenu i Splitu oraz wodospadów Krk. Ogolnie spokojne miejsce. Nie polecam kwater w centrum bo stamtąd jest daleko do plazy
Wady:
jak dla mnie za spokojnie, woda jak to przy marinie nie nalezala do najczystszych. Na plazy bar z muzyka wiec dla osob szukajacych ciszy moze to byc problemem
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Jest to miejscowosc turystyczna polozona w poblizu Trogiru. Ma ciekawe atrakcje jak forteca z XV wieku która obecnie pełni rolę hotelu,port jachtowy. Marina lezy w zatoce z ładnymi widokami na wzgórza. Można tu ponurkować, łowic ryby, wybrac sie na rej statkiem/jachtem. Do Splitu jest ok 12 km,bylismy w nim dwa razy. Zwiedzilismy tez oddalony o ok. 35 km Split i wodospady rzeki Krka. Jest kilka gospód w których mozna zjesc świeze rybki. Fajne miejsce na sielskie wakacje
Wady:
plaże głownie betonowe i wąskie chociaz zdarzaja sie kawałki żwirowe. Brak widoku na pełne morze
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wybraliśmy tą miejscowość ze względu na położenie, bardzo chcieliśmy zwiedzić Trogi ale nie chcieliśmy mieszkać w dużej miejscowości. A Marina znajduje się w pobliżu Trogiru, także miejsce idealne. Z ciekawszych atrakcji w miasteczku jest na pewno port oraz forteca XV wieku obecnie jest tam hotel. Plaże nam bardzo odpowiadały, woda krystalicznie czysta i do tego ciepłe morze. Polecam to miejsce osobom ceniącym spokój i lubiącym zwiedzać.

Ostatnio odwiedzone

0.2577 s