Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy Zachodniej. Zajmują one 2/3 powierzchni Austrii. Tyrol („serce Alp”), Karyntia, Ziemia Salzburska, Vorarlberg - to miejsca, gdzie wakacyjna atmosfera panuje niemalże przez cały rok. Austriackie Alpy to prawdziwy raj dla narciarzy i nie tylko.
Poszaleć można na ponad 20 000 kilometrach tras narciarskich. Znajdziemy tu zarówno stoki dla prawdziwych profesjonalistów, jak i łagodniejsze zjazdy - przeznaczone nawet dla tych, którzy narty założą na nogi pierwszy raz w życiu. Około stu ośrodków narciarskich dba o to, by wszyscy odwiedzający Austrię zapaleńcy byli w pełni usatysfakcjonowani. Luksusowy kompleks 3 Vallées z infrastrukturą na najwyższym poziomie (podgrzewane kanapy, monitoring na trasach) oraz 62 wyciągami to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez wymagających klientów. W rejonie Zilertall wraz ze słynnym lodowcem Hirtertoux można osiągnąć wysokość nawet 3244 metrów, a tamtejsze trasy to prawie 650 kilometrów białego szaleństwa! Warto dodać, że w austriackich Alpach sprawnie funkcjonuje system multikarnetów, których najwyższym stopniem są superskipassy dzięki którym możemy do woli korzystać z tras zjazdowych w kilku połączonych regionów narciarskich.
W austriackich górach dobrze bawić się będą nie tylko narciarze, ale każdy, kto ma zacięcie do sportów. Szczególnie polecamy szlaki turystyczne takie jak trasa Arnoweg, wędrówka na lodowiec Styrii, czy rodzinna wyprawa trasą Tennengau Trekking Family. Ponadto liczne tory saneczkowe, skocznie, ściany wspinaczkowe oraz wiele, wiele innych - wszystko to czeka na Was niecały dzień podróży samochodem od Warszawy.

Historia



Pierwszym plemionom, które pozostawiło po sobie ślad na terenach dzisiejszej Austrii byli przybyli tu w 4 w. p.n.e. Celtowie. Kolejno na środkowoeuropejską ziemię przybyli Rzymianie. Niestety - niewiele budynków z czasów antycznych zachowało się po dziś dzień.
Przełomowy czas dla państwa do okres dynastii Habsburgów (od 1282 r.). Nastąpiło wtedy znaczne poszerzenie terytorium kraju - granica sięgała obszarów Śląska Cieszyńskiego. Stabilności pozycji Austrii zachwiała się dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy Wiedeń zaatakowali Turcy, a przejęcie władzy przez córkę Karola IV - Marię Teresę doprowadziło do wybuchu wojny sukcesyjnej.
Podziały etniczne i kulturowe na terenach olbrzymiego imperium nie sprzyjały rozwojowi gospodarczemu. Utworzone w 1867 roku Austro-Węgry stanęły przed poważnym dylematem. Sojusz z Niemcami podczas I wojny światowej doprowadził do ostatecznego rozpadu monarchii, a podpisany po drugiej wojnie światowej traktat wersalski uczynił Austrię republiką demokratyczną.
Większość austriackich zabytków pochodzi z XVIII i XIX wieku. Znajdziemy też wiele wartych uwagi kościołów, klasztorów i sanktuariów. Np. w Salzburgu warto odwiedzić zamek Mirabelli, katedrę św. Ruperta, twierdzę Hohensalzburga, a także dom urodzonego tam Mozarta. Odwiedzając austriackie Alpy wskazaną jest wizyta na zamku Hochosterwitz uważanym za jedną z najbardziej imponujących fortyfikacji średniowiecza. To tam kręcono hollywoodzki hit "Tylko dla orłów", w którym zagrał m.in. Clint Eastwood.

Atrakcje turystyczne



Tyrol, czy okolicy Salzburga to miejsce nie tylko dla narciarzy. Nawet jeśli nie lubicie zimy, a sam widok orczyka przyprawia was o gęsią skórkę wzgórza i doliny Austrii z pewnością sprawią, że poczujecie się tutaj jak w raju.
Jedną z zapierających dech atrakcji jest chociażby położony w parku narodowym Hohe Tauern National Park wodospad Krimmler Wasserfalle. 380 metrów wysokości plasuje go na pierwszym miejscu w rankingu największych wodospadów w Europie! Trudno się więc dziwić, ze na wspinaczkę w górę rwącej rzeki każdego roku decyduje się około 350 000 turystów.
Przepięknie jest również w krainie jezior, czyli w Karyntii, zwłaszcza latem, gdy można tam np. ponurkować w wodach Weissensee, Ossiachersee i wielu, wielu innych. Warto odwiedzić Park Narodowy Wysokich Taurów, który wydaje się być stworzony dla piechurów.
Prawdziwych poszukiwaczy przygód zapraszamy do Werben, miasteczka oddalonego o jakieś 40 kilometrów drogi na południe od Salzburga. Czeka tu na nich największa na świecie naturalna jaskinia wapienna Eisriesenwelt. Innymi godnymi polecenia miejscami są Las Regencki i Droga Serowa oraz wybrzeże Jeziora Bodeńskiego. Ponadto jeśli planujemy urlop latem, nie wolno nam przegapić Letniego Festiwalu w samym Salzburgu.
Chętni mogą skorzystać z mniej aktywnych form wypoczynku, takich jak np. kąpiel w wodach termalnych. Dolina Gasteiner Tal to górskie uzdrowisko, pełne atrakcji turystycznych, szlaków wędrownych i - jakże by inaczej - nartostrad.
Warto wspomnieć, że zimą w wielu miejscowościach rozgrywane są zawody sportowe. Np. w Kitzbuhel odbywają się prestiżowe zawody Mistrzostw Świata, a w Innsbrucku, już dwukrotnie odbyły Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Noclegi



Ponad 22 000 kilometrów tras narciarskich sprawia, że do Austrii przyjeżdżają nie tylko Europejczycy, ale również wielbiciele sportów zimowych z całego świata. Dlatego nie powinien dziwić fakt, iż tutejsza baza noclegowa jest nie tylko doskonale rozwinięta, ale również dostosowana do najbardziej wygórowanych wymagań gości. Hotele, poza wyśmienitą kuchnią, wypożyczalnią sprzętu i komfortowym pokojem, czy apartamentem oferują turystom mnóstwo szereg udogodnień. Sauny, ośrodki wellness, baseny, gabinetuy odnowy biologicznej, kuligi, psie zaprzęgi, zabawy przy ognisku - wszystko to jest tutaj na porządku dziennym. Wiele resortów posiada również tzw. skibusy, które oferują bezpłatny przewóz między górskimi miejscowościami. Znajdziemy również specjalne udogodnienia dla najmłodszych wczasowiczów i początkujących narciarzy, czy snowboardzistów. Zresztą austriackie Alpy to nie tylko wyśmienity pomysł na rodzinne wakacje, ale także idealna lokalizacja na wyjazdy dla firm. Kurorty zimowe to miejsce udanych spotkań biznesowych - poważne rozmowy o interesach można przecież połączyć ze świetną zabawą. Grzaniec i kilka zjazdów z całą pewnością rozluźnią atmosferę między kontrahentami.
Do najpopularniejszych kurortów w regionie należą Innsbruck, Igle, Obertilliach, Zell am Zillertal, Ehrwald oraz miejscowości doliny lodowców - Stubaital.

Kuchnia



Po długich wędrówkach, czy też dniu spędzonym na śnieżnych alpejskich stokach każdy chciałby dobrze zjeść. Na szczęście kuchnia austriacka wychodzi naszym potrzebom naprzeciw. Różnorodne dania mięsne oraz ciepłe zupy to coś, co przywróci nam siły po długich godzinach solidnego wysiłku. Godnymi polecenia są przede wszystkim zupa kartoflana, Frittatensuppe oraz Markknödelsuppe (rosół z kluskami), a także podawane na dziesiątki sposobów ziemniaki, knedle i makarony.
Austria słynie również z przepysznej alpejskiej czekolady, słodkich, wyśmienitych tortów oraz ze strucli - koniecznie podawanej z kremem. Jeśli chodzi o trunki napijemy się tu wyśmienitego wina, wódki ziołowej (enzian) a także wybornych austriackich piw, jasnych (hell) i ciemnych (dunkel). Z napoi bezalkoholowym polecamy tradycyjną lemoniadę z imbirem zwaną Almdudler.

Klimat, pogoda, średnie temperatury



Sezon w Alpach austriackich trwa tak naprawdę cały rok. Latem przyjeżdżają tu miłośnicy górskiej wspinaczki, zimą amatorzy białego szaleństwa. Na nartach można zjeżdżać od listopada do kwietnia - przez zdecydowaną większość miesięcy w górach zalega śnieg. Np. na lodowcu Tuner szczyci się trasami zjazdowymi, które otwarte są przez cały rok Średnia suma rocznych opadów do ok. 2000 mm. Na alpejskich zboczach można doskonale zaobserwować piętrowość klimatyczną. Zimy są suche, lato bywa deszczowe. W styczniu średnia temperatura oscyluje w okolicach 10°, w lipcu słupki rtęci wskazują 20° i więcej.

Szukaj noclegu w Alpy Austriackie,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

To miejsce nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń to miejsce

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1636 s