Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Gran Paradiso

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Park Narodowy Gran Paradiso to największy włoski park narodowy leży w północno-zachodniej części Włoch, w Alpach Graickich, w regionach Piemont i Valle d'Aosta w północnozachodnich Włoszech. Gran Paradiso graniczy z francuskim Parkiem Narodowym Vanoise. Obejmuje 703 km² terenów górskich. 10% terenu pokrywają góry, 16.5% zajmują uprawy i pastwiska, 24% to nieużytki, a 40% sklasyfikowano jako jałowe. 9.5% powierzchni zajmuje 57 lodowców. Jego widowiskową scenerię tworzą góry, lodowce oraz lasy pełne srebrzystych jodeł, sosen i modrzewi. Najwyższy szczyt sięga 4061 m n.p.m., a średnia wysokość parku wynosi 2000 m n.p.m.

Przecinające park trzy doliny - Cogne, Valsavarenche i Val de Rhemes - są bardzo popularne wśród turystów. Doliny są zalesione, a powyżej granicy lasów rozciągają się hale alpejskie. Nad nimi znajdują się już tylko lodowce i szczyty gór. Szczyt Gran Paradiso jest jedyną górą o wysokości ponad 4000 metrów leżącą całkowicie na obszarze Włoch. Ze szczytu doskonale widać Mont Blanc i Matterhorn.

W czerwcu na wysoko położonych łąkach zakwitają szaqrotki, fiołki, skalnice, dzwonki i rozchodniki, tworząc wielobarwny dywan przyciągający różne motyle. Widoczna jest również Arnika górska i rododendron. Dzikie koziorożce alpejskie i kozice występują tu w tak ogromnych ilościach, że ich populacje trzeba sztucznie kontrolować. Wśród mniejszych ssaków zamieszkujących park znajdują się zające, lisy, borsuki, wydry, gronostaje, kuny, świstaki i łasice. Żyją tu również liczne gatunki ptaków, w tym orły przednie, dzięcioły, zięby alpejskie, pardwy i białe głuszce. Został założony w 1922r., by ocalić kozice. Do dziś chroni on piękno alpejskich dolin i gór.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1285 s