Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Dzień św Marcina

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Martinje - Dzień św. Marcina

W kalendarzu katolickim 11 listopada obchodzony jest dzień św. Marcina, a w Chorwacji, szczególnie w jej północnozachodniej części, dzień ten obchodzony jest jako święto wina, dojrzewania moszczu. Jest to okazja do wielu imprez, na których winiarze i ich przyjaciele dziękują św. Marcinowi za dobry urodzaj i młode wino. Kim jest św. Marcin i dlaczego jest łączony ze zwyczajami „chrzczenia moszczu”? Sama postać św. Marcina, który od wieków pokazywany jest jako asceta, jest zupełnie odmienna od wesołego, ludowego święta młodego wina.

Święta te pochodzą z czasów przedchrześcijańskich i oznaczają okres, kiedy kończą się prace na roli i rozpoczynają przygotowania do zimy. Właśnie na dzień św. Marcina kończy się też fermentacja moszczu, który staje się młodym winem.

Dzień św. Marcina jest też ostatnim ze świąt w roku, które łączone są z pracami w winnicach. Z pracami tymi związane są cztery święta - św. Jerzy (w kwietniu), kiedy wykonuje sie pierwsze prace na winnicach, św. Jan (w czerwcu), kiedy pojawiają się pierwsze winogrona i św. Michał (we wrześniu), kiedy trwa winobranie i przygotowywany jest moszcz i wreszcie św. Marcin, kiedy moszcz dojrzewa i staje się młodym winem.

Historia mówi, że św. Marcin urodził się w Panonii w IV wieku, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego ojciec był trybunem wojskowym i na jego życzenie Marcin wstąpił do artylerii cesarskiej i służył w ówczesnej Francji. Pewnego zimowego dnia w Amiens Marcin spotkał przemarzniętego żebraka ubranego w szmaty, zdjął swój płaszcz, rozciął na pół i połowę oddał biedakowi. Tej nocy we śnie objawił mu się Jezus i powiedział - „to, co zrobiłeś dla żebraka, zrobiłeś dla mnie”. Wtedy Marcin odszedł z wojska i wstąpił do zakonu. W IV wieku był w Panonii, Dalmacji, Włoszech i Galii, a w 372 roku został biskupem Tours. Był pierwszym świętym, który nie zmarł śmiercią męczennika.


Kult świętego Marcina w średniowieczu rozszerzył się z Francji do Europy Środkowej i dotarł do Chorwacji, gdzie jest wiele kościołów pod jego wezwaniem. Dzień św. Marcina szczególnie wesoło obchodzony jest w Żupanii Zagrzebskiej, gdzie tradycyjne i bogate programy proponują miejscowości: Dugo Selo, której patronem jest święty Marcin, Samobor, gdzie jednocześnie obchodzi się święto kasztanów jadalnych, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, gdzie jednocześnie odbędzie się tradycyjny festiwal gastronomiczny 8. Gastro Turopolja i 10. Wystawa Dni Jabłek oraz Jastrebarsko, gdzie dzień św. Marcina poza centralnym placem, gdzie jest bogaty program, obchodzony jest również w większości gospodarstw Pleševickiej drogi winnej. W Koprivnicko-križevackiej Żupanii moszcz będzie chrzczony w Križevcach i Kalniku, a v Međimurskiej Żupanii na drodze winnej Štrigova. Młode wino będzie chrzczone również w innych miastach i regionach północno-zachodniej Chorwacji. Tradycja ta jest również jest ważna dla Istrii, w miejscowościach Tar, Vrsar, Momjan i Sv. Martin!


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1264 s