Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Chorwackie kino

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Historia kina chorwackiego sięga czasów powstania jugosłowiańskiej kinematografii w 1940 roku, więc bardzo późno w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej. Chorwackie kino nie jest uznawane za jedne z najlepszych na świecie, ale niektóre filmy fabularne zostały nominowane do Oskara za najlepszy film zagraniczny, a kilka z nich zdobyło nagrody na największych festiwalach. Chorwaci mogą również poszczycić się dużym wkładem w dziedzinie animacji.

Kino Chorwackie - wczesna historia

W Chorwacji filmy zaczęto kręcić bardzo późno. Pierwsze z nich powstały dzięki amatorom, między innymi Josipa Karamana ze Splitu, a później przez Oktavijana Miletica z Zagrzebia. Główną przyczyną tak słabo rozwiniętego kina w Chorwacji było brak zainteresowania i wspierania jego od strony politycznej, gospodarczej i kulturowej kraju. Przełomem było powstanie Skoly Narodnog Zdravija, gdzie przed II wojną światową wyprodukowano kilka filmów edukacyjnych.

Kino Chorwackie - okres wojny, PRL

W okresie wojennym przez ogromny wpływ Niemiec i Włoszech, w Niezależnym Państwie Chorwackim zaczęto produkować filmy, ale tylko takie, które były akceptowane przez te dwa kraje. Pierwszym znanym filmem był „Straż Na Drini” nakręconym przez Branko Marjanovica, w 1943 roku. Film ten dostał prestiżową nagrodę Golden Lion na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Po upadku NDH, w 1945 roku po zwycięstwie komunistów, przemysł filmowy w Chorwacji bardzo się rozwinął. W 1947 roku w Zagrzebiu powstało Studio Jadran Film. Branża filmowa zaczęła odrywać się okrajów wschodnich i powoli otwierać się na kraje Europy Zachodniej. Kino chorwackie zaczęło współpracować z Amerykanami i w ten sposób powstały eposy historyczne.

Kino Chorwackie - Szkoła Animacji w Zagrzebiu

Zagrzeb zasłynął z własnej szkoły filmowej animacji - Zagrebacka Skola Crtanog Filma. Jednym z najbardziej znanych członków szkoły był pisarz z Czarnogóry - Dusan Vukotic. W 1963 roku został on laureatem Oskara, za krótką animację „Suvogat”. Był on pierwszym człowiekiem nie będącym Amerykaninem, który za film animowany zdobył tak cenioną nagrodę.
Innymi ważnymi osobistościami ze szkoły w Zagrzebiu byli Vatroslav Mimica, który poźniej został reżyserem, i Vlado Kristl, który w latach 60 opuścił Chorwację kiedy to zabroniono mu kręcić nowe produkcje z powodu niezaakceptowanej kreskówki „Don Kichot”.
Szkoła w Zagrzebiu głównie zasłynęła z rewolucji bajek, ponieważ zrezygnowała z elementów wizualnych malarstwa abstrakcyjnego, konstruktywizmu i kubizmu. Animacje te różniły się od bardzo lubianych i słynnych wówczas bajek Disneya.
Reżyserzy ze Szkoły w Zagrzebiu próbowali również swoich sił w nakręcaniu filmów, jednak nigdy nie osiągnęli właściwego poziomu przemysłowego, i ich dzieła nigdy nie zostały uznane.

Kino Chorwackie - koniec lat 50

Filmy Chorwackie często ciężko było odróżnić od filmów tworzonych w byłej Jugosławii. Powodem było swobodne przemieszczanie się aktorów, między tymi państwami. W latach 50 nastąpił przełom i po raz pierwszy kino osiągnęło swój pierwszy szczyt. Najważniejszym reżyserem w tym okresie był Branko Bauer z Dubrownika, którego najbardziej znanym filmem był thriller wojenny „Ne okreci Se, sine”. Został on nakręcony w 1956 roku. Oprócz tego w 1959 roku Bauer nakręcił „Tri Ane”, który został nakręcony w Macedonii. Film ten jest historią o ojcu, który dowiaduje się, że jego córka prawdopodobnie zginęła w czasie wojny. „Wszy u Licem” to inne dzieło Bauera. Uważa się, że jest to pierwszy film nakręcony w Chorwacji, w którym reżyser tak odważnie wypowiada się na temat polityki panującej w byłej Jugosławii.
Innym również znanym reżyserem w tym okresie był Nikola Tanhofer. Jego najlepszym filmem był „H8” nakręconym w 1958 roku. Dramat opowiada o prawdziwej tragedii, w której ginie kilku pasażerów autobusu, podczas wypadku spowodowanego przez kierowcę auta.

Kino Chorwackie - Modernizm

W latach 60 kino chorwackie uległo diametralnej zmianie. Tematyka filmów nie była już taka ciężka, zaczęły powstawać komedie, a o sytuacji politycznej mówiono już otwarcie. Pierwszym modernistycznym filmem był „Prometej s otoka Visevice”, nakręconym przez Vatroslava Mimica. Innymi znanymi klasykami modernizmu były „Rondo” z 1965 roku, który nakręcony został przez Zvonimira Berkovica, oraz „Breza” z 1967 roku, Antego Babaja.
Twórcą śmiesznych komedii był Kreso Golik z filmem „Tko pjeva zlo Ne misli”. Najbardziej znaną czarną klasyką w Chorwacji były „Kajdanki” z 1969 roku którego twórcą był Krsto Papic. Był to bardzo istotny film w historii kina, ponieważ bardzo odważnie mówiono w nim o prawdziwej sytuacji jaka istniała w czasie komunizmu.
Na początku lat 70 Chorwacja uzyskała większą autonomię w kształtowaniu spraw kulturalnych, jednak sytuacja przemysłu filmowego nie poprawiła się. Władze Chorwackie zaczęły kontrolować filmy i z czasem większość odrzucać.

Kino Chorwackie - lata 70 i 80

Świeży powiew powietrza w kinie chorwackim przyszedł pod koniec lat 70 i na początku lat 80. W Szkole, w Pradze uczęszczało dwóch bardzo znanych chorwackich reżyserów: Lordan Zafranoviv i Rajko Grlic.
Najsłynniejszym filmem Grlica był melodramat „Samo jednom Se lubi” z 1981 roku. Najlepszym zaś filmem Zafranovica był „Zawód w 26 Zdjęciach” i „Pad Italije”. Filmy te brały udział w konkursie w Cannes.
Pod koniec lat 80 w Chorwacji zaczęto kręcić filmy takie jak horrory, thrillery oraz filmy o genialnych detektywach.
W latach 90 Chorwacja uzyskała niepodległość, jednak przemysł filmowy przechodził kryzys. Ze względu na wojnę zaprzestano produkcję filmów, a aktorzy zniknęli ze scen teatrów.

Kino Chorwackie - XXI wiek

Po zmianach politycznych w 2000 roku kino chorwackie ponownie rozkwitło. Ten okres nazwano „trzecią złotą erą”. Najpopularniejszymi współczesnymi reżyserami są: Vinko Bresan z komedią „Kako je szczur poco Na otoku mama” (Jak rozpoczęła się wojna na mojej wyspie), i „Marsal” z 1999 roku. Bresan w dramacie wojennym „Świadkowie” po raz pierwszy przedstawił rodaków nie od strony pokrzywdzonej ale od tej drugiej, gdzie popełniali okrutne zbrodnie wojenne. Film został uznany na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2003 roku.
Arsen A. Ostrojć za film „Cudowna noc w Splicie” otrzymał nominację do nagrody Europejskiego Discovery(EFA). Innym wybitnym reżyserem, którego dwa filmy zostały nagrodzone na Festiwalu Filmowy w Berlinie jest Ognjem Svilicic z „Przepraszam Kung-fu” (2004 rok) i „Armin” z 2006 roku.
Obecnie co roku w Chorwacji powstaje od 6 do 9 filmów rocznie. Ministerstwo Kultury współfinansuje produkcję animacyjną i dokumentalną.
Wielu znanych Chorwatów ma udział w światowym kinie, na przykład: Rade Sverbedzija, który zagrał w serialu „Ostry dyżur”, Goran Visnjic, aktorka Mira Furlan znana z ról „Babilon 5” i „Lost”. Ponadto John Malkovich, Eric Bana, Denise Richards i wielu, wielu innych.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1439 s