Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Lipik i Pakrac - Szlakami lipicanerów i kuny

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Lipik i Pakrac - Szlakami lipicanerów i kuny

„Szlakami lipicanerów i kuny” to nazwa niedawno przedstawionego projektu o wartości czterech milionów kun, dzięki któremu na terenie miast Lipik i Pakrac zostanie zbudowanych około sto kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Będą odpowiednio oznakowane i odpowiednio wyposażone. Projekt obejmuje urządzenie pięciu kierunków: jezioro Raminac, Omanovac, Pjeskara i Pakurnovac oraz trasa Cross country jako część Parku Rowerowego Psunj.

Celem projektu „Szlakami lipicanerów i kuny” jest ujednolicenie i wzmocnienie potencjału turystycznego na poziomie miast Pakracu i Lipiku przez rozwój publicznej infrastruktury turystycznej i w ten sposób przyciągnąć większą ilość odwiedzających.

Lipik to miasto w Slawonii, jedna z pereł turystyki kontynentalnej. Położony w dolinie rzeki Pakry i otoczony wiekowymi lasami, Psunj wita turystów jako strażnik tradycji. Są to tereny zamieszkałe już od czasów rzymskich, kiedy odkryto źródła wód leczniczych. W połowie XVIII wieku zbudowano tu jedno z pierwszych źródeł termomineralnej wody w Europie i wtedy rozpoczął się rozwój uzdrowiska. W XIX wieku wokół uzdrowiska zbudowane zostały wille i hotele, a znany Kursalon, Wandelbahn i park z altankami i fontannami przyciągają gości z całej Europy. W ten sposób Lipik stał się znana miejscowością turystyczną.

Dzięki jedynemu w swoim rodzaju położeniu i otoczeniu na terenie Lipiku rozwinęła się turystyka łowiecka. Łowiska nizinno-górskie na terenie 17 000 hektarów bogate są w duża i drobną zwierzynę, a pobliskie jeziora są całorocznym wyzwaniem dla wędkarzy. W okolicach Lipiku znajduje się siedlisko 180 gatunków ptaków bagiennych.

Pierwsze wzmianki o Pakracu pochodzą z 1229 roku, zapisane są w dokumencie szlacheckim Marcel Pakracki, jednak niektóre znaleziska wskazują na to, że tereny te zamieszkałe były juz w czasach antycznych. Już w zapisach templariuszy, zakonu rycerskiego, wspominana jest twierdza pakracka z XII wieku, w kształcie nieregularnego pięciokąta z siedmioma wieżami otoczonymi murami.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1544 s