Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Krapina

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Krapina - Otwarto Muzeum Człowieka Neandertalskiego

Po 11 latach przygotowań otwarte zostało Muzeum Człowieka Neandertalskiego koło miasta Krapina w regionie Hrvatsko Zagorje.

Jest to nowa, pod względem multimedialnym i technologicznym znakomicie wyposażona placówka, która ze znaleziska archeologicznego, najbogatszego i najbardziej różnorodnego na świecie, uczyni europejską sensację. Kości ponad 80 neandertalczyków w różnym wieku odkrył w 1899 roku Dragutin Gorjanović Kramberger, sławny chorwacki profesor - paleontolog i geolog, który na zaproszenie miejscowego nauczyciela, Josipa Rehorića, przybył na wzgórze Hušnjakovo brdo. Podczas trwających sześć lat wykopalisk Kramberger odkrył około 3000 szczątków neandertalczyków i zwierząt, co stanowi największy tego rodzaju zbiór na świecie. Jednak dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, stosując metodę Electron Spin Resonance (ESR) i przeprowadzając analizę szkliwa zęba nosorożca, odkryli, że neandertalczycy z Krapiny pochodzą z ostatniej wielkiej epoki międzylodowcowej, czyli sprzed 130 tysięcy lat.

Dzięki technice multimedialnej zwiedzający przenoszą się w tamte czasy i uczestniczą w procesie ewolucji, obserwując wirtualny świat naszych przodków z Krapiny. Budynek muzeum znajduje się między dwoma wzgórzami - Hušnjakovo i Josipovac, na dwóch kondygnacjach ma 1200 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Neandertalczycy zamieszkiwali płytkie groty wyżłobione przez wodę w gołych, pionowych skałach. Przez szeroki otwór mogli obserwować, czy nie zbliża się niebezpieczeństwo. Również budynek muzeum jest z zewnątrz niemal niewidoczny i przypomina "betonową grotę" przysypaną piaskiem. Wejście współgra z pejzażem, a zwiedzający mają wrażenie, że wchodzą do groty i stają się jej mieszkańcami. Atrium ma kształt stylizowanej siedziby neandertalczyków, a przeszklona skała przypomina wielki ekran, na którym non stop wyświetlany jest 16-minutowy film o życiu neandertalczyków z Krapiny.

Ekspozycja muzealna prezentuje nie tylko wykopaliska, ale także ich historię, szerszy kontekst naukowy i różne teorie naukowe wraz z ich interpretacją.

W jednej z sal znajduje się wierna rekonstrukcja znaleziska praczłowieka na wzgórzu Hušnjakovo. Są tu kopie najważniejszych eksponatów począwszy od czaszek i szczęk praczłowieka aż do kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca, bobra i jelenia. W kolejnym pomieszczeniu przedstawiono powstanie świata, od Wielkiego Wybuchu i powstania Ziemi do pojawienia się praczłowieka i człowieka współczesnego. Przejście między parterem a pierwszym piętrem stwarza wrażenie niezwykłej, wirtualnej rzeczywistości. Wchodząc po kręconych schodach zwiedzający stają się świadkami ewolucji Kosmosu i Ziemi. Największe wrażenie robi jednak ogromna diorama z 19 postaciami, gdzie zaprezentowano rekonstrukcję życia neandertalczyków. Jest to wstęp do prezentacji ich rozwoju, życia duchowego, kultury i otoczenia. Autorką rzeźb jest francuska artystka Elisabeth Daynes, najwybitniejsza specjalistka w zakresie hiperrealistycznych rzeźb dermoplastycznych.

Muzeum dostarcza także wiedzy o powstaniu świata, historii Ziemi i pierwszych organizmach, a także o rozwoju człowieka od pierwszych istot człekokształtnych do neandertalczyków z Krapiny.

W ostatniej z sal wystawowych przedstawiono ewolucję kulturalną rodzaju ludzkiego po epoce neandertalskiej. Autorami ekspozycji są Jakov Radovčić, doświadczony paleontolog i kierownik Działu praczłowieka z Krapiny w Muzeum Przyrodniczym w Zagrzebiu, który od 40 lat bada neandertalczyków z Krapiny oraz znany chorwacki architekt

Željko Kovačić, a współpracowali z nimi muzealnicy z ośmiu państw, od USA do Izraela.

Neandertalczycy to nie magiczne u mistyczne wyobrażenie europejskiego praczłowieka, jedna z wielu tajemnic naszych prapoczątków sprzed 30 czy niemal 300 tysięcy lat? Kim byli? Jak odkrywali ich i jak postrzegali naukowcy w wieku XIX, a co na początku trzeciego tysiąclecia wiemy o ludziach z epoki kamiennej, którzy polowali tu na nosorożce przed

125 tysiącami lat? Jakie miejsce zajmuje neandertalczyk na naszym drzewie genealogicznym? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w Muzeum Człowieka Neandertalskiego w Krapinie, w Chorwacji!


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1672 s