Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Senj Miasto Uskoków

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Senj - Miasto Uskoków

Miasto i port położone w Kanale velebitskim. Na terenie Senja osadnictwo istniało przed ponad 3000 lat, w starożytności była tu osada iliryjska i rzymska Senia, w V wieku siedziba biskupstwa, w średniowieczu twierdza książąt Frankopanów i wolne miasto królewskie. W 1493 roku powstała tu drukarnia głagolicka. W XVI wieku miasto było twierdzą Uskoków, którzy przez cały wiek byli piratami na Adriatyku, a podczas wojny między Austrią i Wenecją (1615 - 1617) dotarli aż do Wenecji. O tych niezwykłych wojownikach napisał powieść "Uskoki" polski pisarz Teodor Tomasz Jeż. Na wzgórzu Trbušnjak znajduje się twierdza Nehaj, zbudowana pod nadzorem kapitana Uskoków i generała Pogranicza Wojskovego (Vojna krajina) Ivana Lenkovića w 1558 roku. W mieście zachowała się Velika placa (główny plac) z klasycystyczną fontanną, kasztel Frankopanów z XIII wieku, katedra romańska Najświętszej Marii Panny z XI wieku, przebudowana w XVIII wieku, a także fragmenty murów miejskich po północnej i wschodniej stronie miasta i trzy wieże z XV i XVI wieku.

Znakomicie zachowana twierdza nadal dominuje nad miastem i stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną. Wzniesiono ją na wzgórzu, w miejscu dawnego kościółka pod wezwaniem patrona Senja, św. Jerzego. Pozostałości świątyni i starszej jeszcze twierdzy widoczne są w fundamentach Nehaja, który jest wybitnym przykładem architektury fortyfikacyjnej okresu przejściowego między średniowieczem i renesansem. Był to ważny strategicznie obiekt obrony przed Turkami w okresie ich ekspansji do Europy.

Twierdza Nehaj ma kształt sześcianu, wysokość 18 metrów, szerokość 23,5 metrów. Szacuje się, że do jej budowy użyto ponad 3.400 metrów sześciennych materiału i niemal 7.500 ton kamienia, piasku i wapna, częściowo pochodzących ze zniszczonych kościołów i budynków mieszkalnych położonych poza murami miejskimi Senja. Twierdza składa się z parteru, dwóch pięter i wieży widokowej. Na pierwszym piętrze znajdowały się pokoje oficerów i dowódcy twierdzy. Na drugim piętrze ulokowano 11 ciężkich armat, z których zachowały się tylko dwie. Z wieży widokowej warty obserwowały dostęp do miasta od strony morza i lądu, przyjmowały sygnały dymne i świetlne od zwiadowców rozmieszczonych na wyspach i wybrzeżu. Z twierdzy roztacza się piękny widok na Przymorze Chorwackie, wyspy Rab, Goli, Prvić, Cres, Krk, góry Gorskiego kotaru, Učkę i Velebit.

Twierdza była wielokrotnie odnawiana i restaurowana, obecnie odwiedza ją wielu turystów. Znajduje się w niej muzeum Uskoków, którym poświęcone są także "Dni Uskoków", próba rekonstrukcji wydarzeń z XVI wieku i życia w ówczesnym Senju, bitwy Uskoków, turnieje rycerskie i atak na twierdzę Nehaj. Podczas imprezy odbywa się korowód historycznych grup rycerskich, zawody strzeleckie, szermiercze, występują żonglerzy i zespoły muzyki renesansowej.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1391 s