Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Śladami pandurów Trenkovih

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Kutjevo - Śladami pandurów Trenkovih

Kutjevo leży w północnowschodniej części Doliny Požeškiej, w połowie drogi między Požegą i Našicami, jest to miasto o bogatej historii. Co roku w maju obchodzony jest przyjazd Marii Teresy do tego miasta w 1741 roku. Mieszkańcy Kutjeva nie zapomnieli o zaszczycie jaki spotkał ich z jej strony. Wręcz przeciwnie na wielu imprezach, które są powrotem do przeszłości, starają się przypominać o tym wydarzeniu w historii miasta, które znajduje się na południowych stokach Krndiji i Papuku, w wąskiej dolinie rzeczki Kutjevčanki. Przez miasto przechodzi orszak historycznych wojsk, muzyki dętej i różnych stowarzyszeń, a przed zamkiem Kutjevo przygotowywane jest przedstawienie teatralne, które bliżej pokazuje jak to wyglądało w tamtych czasach. Odwiedzający mogą zobaczyć spotkanie barona Franjo Trenka z Marią Teresą w Kutjevie w 1741 roku. Pułkownik Franjo Trenk urodził się we Włoszech i w roku 1741 założył znany oddział Trenkovi panduri, który liczył ponad tysiąc żołnierzy. Trenkovi panduri mieli złą sławę od Francji po Czechy, ale nikt nie negował ich odwagi i sztuki walki, co więcej nieprzyjaciel, który miał taką sama liczbę żołnierzy nie miał szansy powodzenia.

Pierwsze wzmianki o Kutjevie pochodzą z XIII wieku, kiedy bracia Cystercyci, znani wśród ludzi jako "biali bracia", w 1232 roku założyli opactwo "Vallis Honesta de Gotho". Z tych czasów pochodzi też znana piwnica winna, a w niej według legendy znajduje się stół z czasów barona Trenka i cesarzowej Marii Teresy.

W 1536 roku region ten podbili Turcy, a po 150 latach rządów tureckich, od 1686 roku rządzi tu szlachcic Ivan Jospi Babić, który w 1698 roku za zgodą cesarza Leopolda, przekazał władzę zakonowi Jezuitów, którzy w ciągu dwóch dekad odnowili opactwo, zbudowali kościół i zamek barokowy, odnowili piwnicę i w szczególności rozwijają uprawę winorośli i winiarstwo jak również całe gospodarstwo. Na przełomie XIX i XX wieku zakładane są duże winnice i sady owocowe (plantacja Dragan lug była wtedy największa w Europie) i Kutjevo stało się znane w kręgach winiarskich na świecie. Kutjevo znane było z koni lipicanerów i szkoły jazdy konnej.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1354 s