Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Coroczna pielgrzymka

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Gorjani - Coroczna wiosenna pielgrzymka królowej

Chorwacja jest obok Chin, Japonii i Korei krajem z największą liczbą chronionych fenomenów kultury w Europie, a na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO od niedawna wpisano kolejne sześć chorwackich fenomenów, wpisano coroczną wiosenną pielgrzymkę królowej z Gorjan, wioski w północnej Slawonii w pobliżu miasta Đakovo.

Zwyczaj ten obchodzony jest w święto Duchów, uczestnicy ubrani są w kolorowe stroje ludowe z bogato zdobionymi wysokimi czapkami na głowach i szablami w ręku. Z 1898 roku pochodzą pierwsze zapiski o tym zwyczaju, który stał się znakiem rozpoznawczym Gorjan i regionu Đakova. O zwyczaju wiadomo, że istniał również wcześniej, ale o wcześniejszych czasach nie ma wzmianek pisanych.

Według legendy w czasie najazdów tureckich, Turcy wtargnęli do Gorjan. Uwięzili wszystkich mężczyzn w wiosce, a ich kobiety ubrały się w kolorowe ubrania, na głowach miały męskie kapelusze ozdobione sztucznymi kwiatami i w ręce wzięły sierpy i tak ubrane poszły przed turecki obóz. Turcy pomyśleli, że przyszły duchy i uciekli. W ten sposób kobiety z Gorjan uwolniły swoich mężczyzn, ojców i braci. Od tego czasu tak się też ubierały na święto Duchów, by uczcić tamto wydarzenie, które do dziś pozostało niezmienione.

Jedyna zmiana to, to że teraz przebierają sie kobiety, które w rękach zamiast sierpów i kos noszą szable.

Wieś Gorjani po raz pierwszy została wspomniana w dokumentach pisanych w 1244 roku. W 1537 roku Turcy zdobyli wieś, zburzyli zastane w niej obiekty i zbudowali nowe. Z czasów tureckich zachowała się do dziś część wieży tureckiego bega Jahiji. W 1837 roku ksiądz Filipović przebudował pozostałości wieży na kościół i dobudował wieżę z dzwonem. Dziś jest to kościół Trzech Króli.

Odwiedzającym, którzy zdecydują się na poznanie bogatej tradycji i piękna strojów ludowych gospodarze proponują również jednodniowe polowanie na bażanty i przejażdżki zaprzęgiem konnym, a wszystko uzupełnia świetna kuchnia slawońska.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1126 s