Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Safari nurkowe

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Coraz większe zainteresowanie turystów safari nurkowym

W ostatnich latach safari nurkowe stało się coraz bardziej poszukiwanym produktem turystycznym, a Chorwacja ze swoim bogatym morzem ma tu wiele do zaoferowania. Wybrzeże chorwackie do tej pory głównie przyciągało turystów lądowych i żeglarzy, a w ostatnich latach coraz bardziej rozwinięte staje się nurkowanie.

Chorwacja jest czwartym krajem w Europie pod względem ilości znalezisk archeologicznych. Na podstawie danych ministerstwa Kultury w chorwackiej części Adriatyku znajduje się około 400 lokalizacji archeologicznych, z których 200 to znaleziska prehistoryczne do czasów nowożytnych, a najmłodsze pochodzą z czasów Drugiej Wojny Światowej. 92 lokalizacje są pod ochroną jako dobro kultury, z czego dziewięć jest pod ochrona metalową.

W morzu chorwackim można nurkować wyłącznie w zorganizowanych grupach, nie indywidualnie, a Ministerstwo na okres 2009 do 2013 wydało 25 koncesji na prowadzenie i organizowanie działalności podwodnej na dobrach kultury dla czterech morskich stref archeologicznych wokół Mljetu, Lastova i Visu oraz na terenie Cavtatu. W tych strefach znajduje się 35 lokalizacji i sześć jest poza tym terenem. Obok północnego wybrzeża wyspy Kaprije, wodach wokół Šibeniku znajduje się wrak zachowanego statku z okresu Drugiej Wojny Światowej Francesca da Rimini, który został stospredowany w 1944 roku przez wojska alianckie i zatopiony. Statek była zamaskowany i zakotwiczony. Jest to statek o długości 42 i szerokości 12 metrów, z trzema zachowanymi masztami. Wrak został odkryty dopiero w 1994 roku. Statek przed Drugą Wojna Światową był własnością braci z wyspy Ist i używali go w celach handlowych. Na początku roku został wcielony do marynarki wojennej Włoch, którzy używali go do transportu ładunków wojskowych między Chorwacja i Włochami. Po kapitulacji Włoch, we wrześniu 1943 roku przejęli go Niemcy, którzy wykorzystywali go do tych samych celów. Niedaleko od wyspy Kaprije znajdują sie ciekawe podmorskie jaskinie i skały, które są również przyciągającą lokalizacja dla nurków.

Ocenia się, że w wodach Adriatyku chorwackiego co roku nurkuje około 150 000 nurków.

Z pewnościa najbardziej znanym wrakiem chorwackiego Adriatyku jest Baron Gautch, austrowęgierski statek pasażerski z Pierwszej Wojny Światowej, który został zatopiony przez minę na wodach przed Rovinjem w 1914 roku. Statek ma długość 84 i szerokość 11 metrów i zatonął na głębokości od 28 do 40 metrów. Ten wrak jest również pod ochroną Ministerstwa Kultury i mozna na nim nurkować wyłącznie z licencjonowanym centrum nurkowania.

W wodach Kvarneru nurkowie chętnie zwiedzają wrak włoskiego statku handlowego Liana niedaleko od Cresu, zatopiony statek towarowy Tihany niedaleko wysepki Unije i grecki statek towarowy Peltastis, który zatonął u wybrzeży Krku.

W wodach wokół Splitu jest kilka ciekawych wraków. Przy wysepce Mali Barjak zatopiony jest parowiec Teti. Statek ułożony jest na stojąco, jest więc częstym motywem fotografii. Statek kładący miny Ursus, który za sobą ciągnął ponton z działami, trafiony został przez brytyjska łódź podwodną w 1941 roku niedaleko od Hvaru. Na prawie idealnej głębokości przy wybrzeżach Pelješca znajduje się wrak niemieckiej łodzi torpedowej S-57, który uważany jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych wraków na safari morskie. W wodach wokół Dubrownika znajdują się również liczne wraki, jak również ściany podwodne i skały.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1605 s