Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Wyspy Północnej Dalmacji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Wyspy Północnej Dalmacji

Dugi otok
Dugi otok to miejsce kontrastów, atrakcyjnych kierunków turystycznych i piękna przyrody, niesamowitych widoków i przepięknych, ukrytych zatoczek i plaż. Wyspa ma długość 45 km, w najdłuższym miejscu ma szerokość około 1 km, w najszerszym około 4 km. Jest na niej 12 miejscowości połączonych drogą.
Na Dugim otoku jest wiele zabytków sakralnych. Należy wymienić kościół św. Jana z V - VI wieku, w miejscowości Sali, centrum kulturalnym i administracyjnym wyspy, potem kościół św. Wiktora na Stivanjoj gori z VIII - IX wieku, oraz Sveti Pelegrim, zabytek kategorii zerowej w miejscowości Savar.
Miejscowość Sali znana jest z bogatej, tysiącletniej tradycji rybackiej. Park i gaje oliwne, które mają ponad tysiąc lat są przynętą dla licznych turystów, którzy podziwiają niezapomniane zawody osłów w ramach Saljskiego lata kultury i Saljskich užanców, autochtoniczne imprezy ludowe.
Zaglav znajduje się w samej bramie Kornatów i dlatego jest szczególnie przyciągający dla żeglarzy. Przyciąga turystów przepięknymi plażami.
Na północnym-zachodzie wyspy jest port Božava. Krystalicznie czyste morze i liczne zatoki otoczone jodłami stwarzają, że jest to miejsce prawdziwego wypoczynku i relaksu.
Na północno-zachodnim przylądku Dugiego otoku w 1849 roku zbudowana została latarnia morska Veli rat albo Punta Bjanka, o wysokości czterdziestu dwóch metrów, co sprawia, że jest najwyższą latarnią morska nad Adriatykiem. W latarni morskiej są urządzone apartamenty dla turystów.
Pierwsze wzmianki o Dugim otoku pochodzą z X wieku, bizantyjski Cesarz Konstanty Prfirogenet nazywa go w swoim dziele De administrando Pizuh. Na wyspie są wykopaliska archeologiczne, które pochodzą ze starszej i środkowej ery kamienia, co świadczy o tym, że wyspa bardzo wcześnie była zamieszkała.

Wyspa Pašman
Wyspa Pašman w archipelagu zadarskim oddzielona jest od lądu kanałem Pašmańskim, w którym rozproszone są dziesiątki wysp.
Z miejscowości o tej samej nazwie, Pašman, rozciąga sie niezapomniany widok na liczne niezamieszkałe wysepki, które najlepiej się odkrywa statkiem albo żaglówką. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą od króla Petra Krešimira jako Postine.
Osada Ždrelac powstała wokół kościoła św. Łukasza i rozrosła się na kilka zatok i wzgórz. Nazwę otrzymała od wąskiego przejścia na końcu którego się znajduje i które oddziela Pašman od Ugljanu. Ždrelac jest atrakcyjnym kierunkiem dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych, a piękne plaże piaszczyste sprawiają, że jest wyjątkowo atrakcyjny.

Wyspa Ugljan
Ze względu na położenie i rzeźbę terenu, wyspa Ugljan ma najwięcej dni słonecznych w archipelagu zadarskim. Na wyspie jest 7 miejscowości, z których największa jest Ugljan, w północno-zachodniej części. Jest to miejscowość o długiej tradycji turystycznej. W porcie mogą cumować mniejsze jachty po wewnętrznej stronie falochronu, a miejsce cumowania dla większych łodzi znajduje się na południowy-wschód. Plażowiczów zachwycą plaże piaszczyste, a najpiękniejsze są w zatokach Ćinta, Mostir i Luka.
Preko to miejscowość leżąca naprzeciwko Zadaru. Typowa architektura dalmatyńska, wiele domów letniskowych i promenada nad morzem to prawdziwa śródziemnomorska atmosfera, a widok na Kanał zadarski i bujna roślinność śródziemnomorska to dodatkowy magnes na turystów.
Na wyspie Ugljan znajduje się też niewielka miejscowość Kali, znana z dużej floty rybackiej.

Wyspa Silba
Silba to wyspa bez samochodów i motocykli, na niej zaopatrzenie i transport odbywa się na wózkach ręcznych na dwóch kółkach oraz traktorami z przyczepkami. Na wyspie nie ma hoteli, ale wygodne zakwaterowanie można znaleźć w prywatnych domach i apartamentach, w których gościnni gospodarze postarają się o to, żeby każdy gość z Silby wyjechał zadowolony. Wyspa znana jest też z tego, że na niej nie ma trujących roślin i zwierząt.

Wyspa Olib
Położony na wschód od Silby był zamieszkały już w czasach rzymskich, a w X wieku nazywał się Alep. Jedna z najniższych w archipelagu zadarskim. Bujna roślinność i przestronne pastwiska są charakterystyczne dla tej wyspy, na której mieszkańcy zajmują się produkcją oliwy z oliwek, sera i wina oraz turystyką i rybołówstwem.

Wyspa Premuda
Ma długość 9 i szerokość 1 km, porośnięta jest niską roślinnością i oliwkami. Premuda to atrakcyjne miejsce dla żeglarzy i nurków. Wśród najbardziej znanych lokalizacji do nurkowania jest popularna "katedra", system jaskiń, który oczaruje każdego nurka.

Wyspa Iž
Znajduje się w środkowym kanale między Ugljanem i Dugim otokiem, Iž zachwyca wyjątkowym pięknem. Na wyspie są dwie miejscowości Veli i Mali Iž. Jest to jedyna wyspa dalmatyńska, gdzie mieszkańcy zajmowali się garncarstwem, a w ostatnich latach stała się prawdziwym rajem dla turystów potrzebujących spokoju i spokojnej atmosfery.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1556 s