Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Dziedzictwo i przyroda

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Vis i Biševo - Dziedzictwo i przyroda okiem kamery

Falkuša w Komižy i Modra jaskinia to dwie atrakcje wyspy Vis i Biševo, są one powodem, dla którego niedawno między innymi przebywał Alain Dayan, dziennikarz francuskiej firmy produkcyjnej Night&Day i znany producent turystycznych i edukacyjnych filmów dokumentalnych. Ze swoja ekipą kręcił film w Dubrowniku, na Korčuli, Mljecie, Lastovie, Visie, Biševie, Hvarze, Splicie, Šibeniku i Parku Narodowym Krka. Film będzie dystrybuowany za pośrednictwem sieci partnerskich telewizji na całym świecie.

Zainteresowała go falkuša «Comeza-Lisboa», łódź rybacka, która w 1998 roku pokonała drogę z Komižy do Lizbony i na EXPO prezentowała tradycję morską i stoczniową Chorwatów. Chodzi o łódź zbudowaną w 1997 roku jako replikę ostatniej falkušy, która została zatopiona przez burzę w 1986 roku, w zatoce wyspy Biševo. Budowa repliki tradycyjnej łodzi rybaków z Visu o długości dziewięciu metrów, której używano do połowy XX wieku, wywołała duże zainteresowanie ludzi i fachowców, także o falkuši nakręcono już kilka filmów dokumentalnych i jeden dramat radiowy. Znalazła się również na jednym chorwackim znaczku pocztowym, który na Światowej Wystawie Filatelistycznej w Paryżu, w 1999 roku zdobył trzecie miejsce w kategorii "Najpiękniejsze znaczki kontynentu europejskiego". W przeszłości odbywały się równiez regaty tych łodzi. Ostatnie odbyły się w 1937 roku, a tradycja została odnowiona w tym roku dzięki regatom z Hvaru na Vis.

Niewielka wysepka Biševo oddalona jest mniej niż pięć mil morskich od Komižy, kolebki falkušy, znajduje się na nim znana Modra jaskinia, którą w 1884 roku namalował i opisał baron Eugen von Ransonet. Według jego propozycji otwór jaskini został rozszerzony i stała się dostępna dla całego świata. Odkryte piękno jaskini w kolorze turkusowym od tego czasu ciągle przyciąga turystów. Jaskinia ma dwa wejścia, jedno mniejsze, to poszerzone, przez które może przepłynąć łódź, a drugie wejście jest spadziste i o wiele szersze, na południowej stronie jaskini pod poziomem morza. Przez to podwodne wejście przedziera się światło słoneczne, które przechodząc przez wodę najpierw się załamuje i potem odbija się od dna jaskini.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1692 s