Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Tysiącletnia Festa świętego Błażeja

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Dubrownik - Tysiąceltnia Festa świętego Błażeja

W Dubrowniku, najbardziej znanym chorwackim mieście turystycznym, już ponad tysiąc lat obchodzony jest dzień jego patrona św. Błażeja. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców Dubrownika i okolic, a jego wartość coraz częściej rozpoznawana jest przez turystów. A że chodzi o prawdziwe bogactwo wychodzące poza lokalne ramy potwierdziło UNESCO, które Festę Świętego Błażeja wpisało na listę chronionego, niematerialnego dziedzictwa kultury. Stało się tak trzydzieści lat po tym jak sam Dubrownik (1979) został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dzień św. Błażeja Dubrowniczenie obchodzą od 972 roku. Rzadko można znaleźć miasto, którego tożsamość połączona jest nierozdzielnie ze świętym, patronem, jak jest to w Dubrowniku. Na początku lutego, w trakcie Festy na jego cześć odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest świątecznie ozdobione i oświetlone i przybywają do niego mieszkańcy z okolicy, którzy przykuwają uwagę oryginalnymi strojami ludowymi.

Uroczystości rozpoczynają się 2 lutego, w dniu Matki Boskiej Kandelory poprzez wypuszczenie białych gołębi, symbolu wolności i pokoju przed kościołem św. Błażeja i wciągnięcie sztandaru Błażeja w centralnym punkcie starego miasta na maszt Orlanda.

W samym dniu Festy, 3 lutego, odbywa się uroczysta msza na świeżym powietrzu, skąd wyrusza procesja wiernych z chorągwiami, które przybywają do miasta z okolic Dubrownika. Na Stradunie i uliczkach miasta czuć moce św. Błażeja, a pod baldachimem największa ze wszystkich relikwii katedry dubrownickiej. Według legendy, św. Błażej został wybrany na patrona Dubrownika po wydarzeniu, które miało miejsce w 971 roku, kiedy flota wenecka przypłynęła 112 statkami pod Dubrownik. Chcieli podstępem zdobyć Dubrownik mówiąc, że płyną w kierunku Grecji. W mieście nawet nie podejrzewali ich zamiarów i dlatego ich przyjęli po przyjacielsku. W kościele św. Szczepana, który później został zburzony podczas trzęsienia ziemi, pobożny Stojko modlił się przez całą noc. Nagle zauważył kościół pełen uzbrojonych żołnierzy, a wśród nich stał siwobrody starzec z laską w ręku, który mu wyjaśnił, że jest biskupem i męczennikiem, św. Błażejem, zesłanym z nieba, żeby obronić Dubrownik. Niebiańscy wojownicy razem z nim przez całą noc bronili murów miejskich przed Wenecjanami. Błażej polecił Stojce, żeby powiedział Dubrowniczanom, żeby dalej sami siebie pilnowali. Stojko pośpiesznie przekazał tę wieść radzie miasta i już następnego dnia Wenecjanie odpłynęli. Festa św. Błażeja, na której co roku jest wiele gości, jest z pewnością najważniejszym kościelnym i świeckim wydarzeniem dla tutejszych mieszkańców, jak również jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.3342 s