Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Spływy kanoe w Chorwacji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Spływy kanoe w Chorwacji nie należą do zbyt popularnych form rozrywki. Mimo to, zainteresowanie tego rodzaju sportem pojawiło się nad Adriatykiem przed kilkuset laty. Tereny górzystego, adriatyckiego wybrzeża oraz wyżynna, środkowa część kraju, świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych. Rzek jest tu całkiem sporo, najczęściej eksploatowana przez turystów jest Cetina - piękna acz rwąca rzeka. Wielu laików stosuje jedno określenie zarówno na tradycyjne łodzie kanoe jak i na kajaki, należy jednak wiedzieć, że pomiędzy tymi dwoma łódkami istnieje zasadnicza różnica. Przede wszystkim chodzi tutaj o pozycję, w jakiej się pływa - w kajakach można siedzieć, w kanadyjkach należy klęczeć. Dodatkowo, łódki kanoe nie posiadają steru, który niekiedy jest elementem wyposażenia kajaków.
Chorwackie rzeki, bardzo urozmaicone, niekiedy porywiste i szalone, urzekają turystów swoją nieobliczalnością. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla początkujących proponowane są spływy łagodnymi odcinkami rzecznymi, gdzie nurt jest spokojny, na taką wycieczkę można zabrać także dzieci. Najbardziej optymalne warunki do spływów rzecznych panują na przełomie maja i czerwca, kiedy to chorwackie rzeki przepełnia woda. Amatorzy i początkujący zjawiają się tutaj natomiast w okresie letnich wakacji - w lipcu i sierpniu. Spływy kanoe będą urozmaiceniem każdego urlopu, nie należy się bać, tylko próbować swoich sił.

Krka

Na wyprawę łódkami kanoe można wybrać się na rzekę Krka, płynącą przez zachodnią część Chorwacji. Rzeka swoje źródło ma w wysokich Górach Dynarskich, a do Adriatyku wpada w miejscowości Szybenik. W dolnych odcinkach rzeki utworzono Park Narodowy Krka. Rzeka jest wspaniałym przykładem form krasowienia, otaczające ją wapienne skały tworzą przepiękne widoki. Należy uważać na wodospady, jest ich tutaj całkiem sporo i wcale nie są łatwe!

Kupa

Kupa, chorwacki dopływ Sawy, należy do najdłuższych rzek w kraju. Swój początek bierze w malowniczej, górskiej miejscowości Crni Lug, skąd można wyruszyć na naprawdę ciekawy spływ łodziami kanoe. Wodną wędrówkę po rzece można kontynuować do miasta Karlovac.

Cetina

Cetina jest chorwacką rzeką numer jeden, jeśli chodzi o organizowanie różnego typu wodnych atrakcji: rafting, spływy kajakowe i kanoe od lat przyciągają turystów z całego świata w malownicze dorzecza Cetiny. Swój początek bierze w wysokich Górach Dynarskich, w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie, do Morza Adriatyckiego wpada natomiast po ponad 100 km w miasteczku Omiš. Niemal na wszystkich odcinkach Cetina jest rwąca, porywista, pełno tutaj kaskad, wodospadów, wodnych zawirowań. Tworzy to idealne warunki do spływów kanadyjkami. Jeśli planuje się taka wyprawę samodzielnie, najlepiej "doczepić" się do jednej z grup raftingowych i płynąć za ostatnim pontonem. Dzięki temu na pewno się nie zgubimy i będziemy wiedzieli, w którym miejscu należy wysiąść. Nie mam na myśli tylko samej mety, bo przejście przez ląd będzie także konieczne w jednym z odcinków spływu. Startować można kilka kroków od skrzyżowania prowadzącego do trzech miasteczek: Omiš, Zadwarje i Makarska. Mniej więcej w połowie spływu należy wyjść na brzeg i przejść lądem około 400 m. Dzięki temu omijamy spory wodospad, którego szum i grzmoty wodne dają się słyszeć z daleka. Spływ najlepiej zakończyć w Radmanovych Mlinicach, gdzie w lokalnej restauracji można zjeść ciepły posiłek i zregenerować siły.

Neretva i Mrežnica

Neretva jest jedną z najpopularniejszych rzek Chorwacji, na której na dużą skalę organizuje się spływy łódkami kanoe. Neretva swój początek bierze w Bośni i Hercegowinie, u stóp góry Lebrsznik.
Z kolei Mrežnica, płynąca przez region Karlovac, jest wyjątkowo urozmaicona. Dla wszystkich wybierających się na spływ kanadyjkami, liczne wodospady i kaskady będą świetną formą rozrywki. Głównie z tego względu, w 2008 roku zostały tutaj urządzone Euro Rafting Cup. Polecanym odcinkiem jest trasa pomiędzy miejscowościami Kikin i Tržic. Tutaj urządzane są również spływy kajakowe czy pontonowe. W kilku odcinkach istnieje sposobność kąpieli w rzece. Można zatrzymać się na chwilę i zrelaksować. Na przystanek najlepiej wybrać niewielkie miasteczko Slunj, gdzie można znaleźć zakwaterowanie i kilka restauracji.

Kanoe

Kanoe jest łódką, która przed wiekami służyła Indianom z Ameryki Północnej do polowań i transportu. Jej budowa i materiały do tego wykorzystywane uległy jednak znacznym przeobrażeniom. Kanoe nazywana jest również popularnie kanadyjką, a od tradycyjnego kajaka różni się przede wszystkim szerokością - kanoe jest znacznie szersze. Większość kanadyjek pozbawiona jest pokładu, wyjątek stanowią właśnie kanoe do spływów wysokogórskich. Większość ładzi kanoe jest dwuosobowa, niekiedy można porwać się na spływ rzeczny także samemu. Należy wiedzieć, że kanadyjki są dużo bardziej zwrotne niż standardowy kajak, a wiosło pełni tutaj rolę napędową i jednocześnie sterowniczą. Ponadto kanadyjka jest o wiele bardziej pakowna.
Organizując tego typu atrakcje należy pamiętać oczywiście o odpowiednim stroju. Podstawowym elementem naszej garderoby musi być kamizelka ratunkowa, bez niej, zwłaszcza na spływy po górskich odcinkach rzek nie mamy się co wybierać. Konieczne w takim wypadku może okazać się również zabranie kasku ochronnego. Najważniejsze jest przecież to, aby w wycieczki powrócić cało i zdrowo, a na górskich odcinkach rzek nie unikniemy ryzyka, nurt jest porywisty, skalne twory co chwilę wyrastają a to z dna, a to z brzegów. Oczy należy mieć dookoła głowy.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1343 s