Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Kajakarstwo górskie w Chorwacji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Chorwackie rzeki - ciepłe, z rwącym nurtem, pełne niespodzianek i atrakcji - w takim miejscu można zasmakować w wodnym szaleństwie, jakim jest właśnie kajakarstwo. Jedną z najchętniej odwiedzanych rzek jest leżąca w obrębie Parku Narodowego Risnjak - Kupa. Ponadto, w całym kraju kajakarstwo górskie można uprawiać np. na rzece Dobrej, Unie, Cetinie, Zrmanji, Gacka czy Trebižat (Bośnia i Hercegowina). Większość biur turystycznych organizuje spływy po wyżej wymienionych rzekach. Dodatkowym atutem uprawiania kajakarstwa w Chorwacji jest oczywiście klimat - tamtejsze górskie rzeki są cieplejsze niż polskie.
To, co powoduje, że turyści, często niedoświadczeni, decydują się na spływ kajakowy, nazywa się adrenaliną. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż świadomość, że nie zawsze jesteśmy w stanie okiełznać wzburzonej natury - nikt przecież nie daje nam gwarancji, że podczas spływu nie wylądujemy w wodzie. To, że z wyprawy wrócimy przemoczeni, jest pewne, konieczne jest więc zabranie odzieży na zmianę.

Co trzeba wiedzieć

Kajakarstwo górskie jako dyscyplina, dzieli się zasadniczo na dwie grupy - pierwsza z nich to tak zwane kajakarstwo wyczynowe, uprawiane głównie przez zawodowców, druga - kajakarstwo turystyczne, w czasie którego przyjemność płynie już z samej możliwości spływu rzecznego. Właśnie taki rodzaj sportu będzie nas interesował. Warto wiedzieć, że podczas uprawiania kajakarstwa górskiego, jednym z elementów wyposażenia jest tzw. fartuch, który zakłada się na kajak, by do jego wnętrza nie dostawała się woda. Nowoczesne kajaki produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nie musimy się martwić o nasz sprzęt - wystarczy tylko zadbać o umiejętności. A te nie mogą być byle jakie. Samodzielny spływ kajakowy, rwącą i wąską rzeką wymaga sporych zdolności fizycznych, oraz wcześniejszego przeszkolenia. Punkty, w których można wypożyczyć sprzęt, oferują biuletyny informacyjne, a tamtejsi pracownicy chętnie służą radą. Warto jednak zastanowić się nad możliwością indywidualnych lekcji z profesjonalnym instruktorem kajakarstwa.

Kajaki górskie

Przed rozpoczęciem wyprawy, należy jasno określić, w jakim rejonie będziemy pływać. Do spływów rzekami wijącymi się pośród gór i dolin, najlepsze będą oczywiście kajaki górskie. Kajaki takie dobierane są indywidualnie pod każdego, kto będzie z nich korzystał. Ważne są tutaj m.in. wzrost, waga, doświadczenie oraz stopień trudności danego spływu rzecznego. Trzeba wiedzieć, że trasy w Chorwacji do łatwych nie należą. Jeśli jednak nasze umiejętności okażą się niewystarczające do pokonania całego spływu, zawsze istnieje możliwość przeniesienia kajaka wzdłuż wybrzeża, po suchym lądzie. Jest to najprostszy sposób na ominięcie niebezpiecznych odcinków rzecznych. Podstawowym elementem wyposażenia kajaka jest oczywiście kamizelka ratunkowa oraz kask ochronny, bez nich nie mamy się gdzie wybierać. Ideą kajakarstwa górskiego jest ominięcie wszelkich przeszkód, jakie znajdują się w wodzie i przy brzegach. Nie chodzi tylko o głazy wystające z wodnej tafli, ale przede wszystkim o skaliste brzegi, o które bardzo łatwo zahaczyć. Znajdując się już w kajaku, na wodzie, należy mieć "oczy w około głowy", nic nie powinno nas rozpraszać, zwłaszcza jeśli wpływamy w bardziej niebezpieczny odcinek.

Cetina

Ponad 100-kilometrowa Cetina jest świetnym miejscem do zorganizowania spływu kajakowego. Malownicze są tutaj zwłaszcza cieśniny: Gornjaczka, Dragovićka, Derventska, Obrovaczka, Triljska i Zadvarska. Chorwacka Cetina wije się pomiędzy zielonymi drzewami, spomiędzy których na każdym kroku wystają skaliste głazy, pieczary, jaskinie, wąwozy i doliny. Okolica jest bardzo charakterystyczna i atrakcyjna. Najczęściej spływy urządzane są w dolnym biegu rzeki, w okolicach mostu w Podgrade i ciągną się do tzw. Młynów Radmanovych (Radmanove Mlinice). Tutaj, po wzmożonym wysiłku, można zrelaksować się i posilić w restauracji o tej samej nazwie. Jeśli chcemy pokonać nieco większe odcinki, najlepiej zacząć spływ w miasteczku Trlj czy Blato. Przykładowo, 4-godzinny spływ po Cetinie z instruktorem kosztuje około 30 €.

Mrežnica

Chorwacka Mrežnica jest bardzo ciekawym miejscem do urządzania spływów kajakowych. Turyści chętnie wybierają się tutaj, by poczuć niesamowity klimat górskiej wody. Wyprawom często towarzyszy chwilowa przerwa na kąpiele lub skoki do wody - w niektórych odcinkach Mrežnicy można skakać z wysokości około 10 m. Urządzając taki spływ najlepiej wybrać się w okolice poligonu wojskowego, skąd ciągnie się atrakcyjny odcinek rzeczny - aż do Generalskiego Stola.

Zrmanja

Przez tereny północnej Dalmacji przepływa Zrmanja, rzeka o charakterze krasowym, pełna niespodzianek i malowniczych widoków. W niektórych odcinkach jest naprawdę dość niebezpieczna - kajakarze muszą zmierzyć się z wąskimi odcinkami w kanionie, licznymi kataraktami, oraz wodospadami. Najchętniej odwiedzaną trasą spływową jest odcinek pomiędzy miasteczkiem Ervenik a zaporą Muszkovci.

Dobra

Przez górzyste tereny Górskiego Kotaru przepływa porywista rzeka Dobra. Najchętniej wybieranym odcinkiem w tym regionie jest trasa pomiędzy Gojak a Trošmariją - pełno tutaj zawirowań, wodnych katarakt, niewielkich wodospadów. Górska sceneria idealnie komponuje się z blaskiem chorwackiego słońca, które przenika przez korony drzew. Dobra jest wręcz idealnym miejscem do zorganizowania kajakowej wycieczki.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1441 s