Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Chorwackie alkohole

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Chorwacka kuchnia, jak i chorwackie wina ukształtowane są przez położenie tego kraju. Morze Adriatyckie dostarcza ryb i owoców morza, natomiast śródziemnomorskie słońce ogrzewa tutejsze sady owocowe i winnice.

Wino

Dobre chorwackie wina posiadają certyfikat świadczący o położeniu danej winnicy według norm przyporządkowanych do danego regionu. Jest to "appelation controlé - kontrolirano podrijetlo". Wina takie pochodzą od małych producentów, którzy uprawiają tylko autonomiczne szczepy, które są bardzo charakterystyczne, a ich produkcja jest limitowana. Najbardziej charakterystycznymi regionami jeżeli chodzi o produkcję win są: region Środkowej i Południowej Dalmacji oraz Istrii.
Doskonałe szczepy winorośli pochodzą z chorwackiej wyspy Vis - zwanej przez starożytnych Greków Isse. Są to szczepy winogron: vugava (uprawiany już w III wieku p.n.e.) oraz plavac mały. Z tego drugiego pochodzą najlepsze wysokogatunkowe wina czerwone produkowane również na wyspach: Brač i Hvar oraz na półwyspie Pelješač, a także w regionach Dingač i Postup. Z regionu Istrii i Dubrownika pochodzi wysoko ceniony szczep malvazja. Dodatkowo z Istrii pochodzi szczep teran czerwony oraz biały muskat. Znane i poważane są także szczepy czerwona borgonia i hrvatica.
Wino plavac - rocznik 2005 jest wysokogatunkowym czerwonym winem wytrawnym o wyrazistym rubinowym kolorze i ciekawym cierpkim smaku. Sugerowana temperatura spożycia to 16 - 18°C. Wino to polecane jest do dań z grilla, pikantnych serów, oliwek nadziewanych kozim serem oraz do potrawy zwanej prštu - suszonej wieprzowej szynki.
Kolejnym wysokogatunkowym czerwonym winem wytrawnym jest Mora Barrique - rocznik 2004 - Merlot. Leżakowało ono w beczkach z francuskiego i słoweńskiego dębu. Posiada ono charakterystyczny intensywny zapach oraz cierpki smak. Pozostawia po wypiciu charakterystyczny posmak owoców leśnych. Sugerowana temperatura spożycia wynosi 16 - 18°C, a zawartość alkoholu w winie - 12,5%. Wino podawane jest do mięsa z grilla i do tłustego drobiu, np. pieczonej kaczki.
Sugerowana temperatura spożycia win białych jest niższa niż czerwonych i wynosi 8 - 10°C. Znanym, wysokogatunkowym winem tego rodzaju jest Vugava Viška - rocznik 2004. Posiada ono ciekawą żółta barwę oraz intensywny akacjowo - miodowy zapach. Podaje się je z ryba oraz ze skorupiakami (małże, ostrygi).
Kolejnym ciekawym białym winem jest Malvazija Istarska - rocznik 2005 - Alba, produkowane ze szczepu malvazja. Posiada ono delikatny, orzeźwiający, owocowy smak. Jest to lżejsze wino, lekko musujące. Pochodzi ono z Istrii. Podawane jest do ryb oraz skorupiaków, a także do drobiu. Zawiera ono 13% alkoholu.

Piwo

Chorwackie piwo jest zazwyczaj jasne, jednakże zdarzają się również gatunki ciemne. Na licencji wytwarzane są w Chorwacji znane piwa, tj. Stella Artois, Tuborg oraz Kaltenberg. Jednakże do najbardziej znanych piw chorwackich należą: Ožujsko oraz Karlovacko, a także PAN Lager (Carlsberg Croatia).
Piwo Ožujsko zawiera 5% alkoholu oraz 11% ekstraktu. Według nazwy jest to piwo marcowe typu lager. Jego tradycja sięga 1892 roku. Wtedy też piwo to zaczęło być produkowane przez Browar Zagrzeb (Zagrebačka pivovara). Browar ten w roku 1992 został przejęty przez Interbrew. Piwo to ma jasno - bursztynowy kolor o dobrej przejrzystości. Jest produkowane wyłącznie z naturalnych składników: jęczmienia, słodu, drożdży, chmielu i wody. Dostępny jest asortyment tego piwa w postaci: puszek 0,33L i 0,5L; butelek 0,25L , 0,33L i 0,5L; butli PET 1L i 2L no i KEG 30L i 50L. Piwo Ožujsko jest oficjalnym sponsorem Chorwacji w piłce nożnej. Jest najlepiej sprzedawanym piwem typu lager w Chorwacji.
Piwo Karlovacko jest produkowane w browarze Karlovačka Pivovara, w miejscowości Karlovac. Zawiera ono 5,4% alkoholu oraz 11,6% ekstraktu. Jest ono piwem dolnej fermentacji typu lager i charakteryzuje się umiarkowanie gorzkim smakiem oraz złoto - żółtym kolorem. Piwo Karlovackie zdobyło wiele międzynarodowych nagród, m.in. medal Brewing Industry International Awards - tzw. Oskara piwowara. Karlovackie dostępne jest w takich opakowaniach, jak: butelka 0,5 oraz 0,33 litra, KEG 30 i 50L, puszki: 0,25 l, 0,5 l i 0,33 l ,1l butelki PET, butelki PET 2l.
Pan Lager jest piwem typu pilsner, zawierającym 5,2% alkoholu. Dostępne jest od 1997 roku. Jest ono patronatem takich klubów piłkarskich, jak: NK Varteks i NK Slaven Belupo oraz patronatem festiwali muzycznych: Špancirfest i Podravski Motive.

Rakija

Rakija jest popularnym trunkiem w krajach bałkańskich. Jest to ciężki napój alkoholowy powstały poprzez destylację przefermentowanych owoców. Zbliżony jest on do brandy lub bimbru. Rakija zawiera 40% alkoholu, jednakże w domowej produkcji może być mocniejsza i posiada przeciętnie 50 - 60% alkoholu. Wytwarzana jest w specjalnym kociołku. Produkcja w domu jest legalna i traktowana jako kontynuowanie wielopokoleniowej tradycji. Aby otrzymać 10 litrów rakii potrzebnych jest aż 100 kg owoców (wytwarzana jest m.in. z: śliwek, winogron, moreli, brzoskwiń, gruszek). Owoce są poddawane specjalnym procesom fermentacji w kotłach z drzewa morwowego przykrytego płótnem. Codziennie należy mieszać miazgę owocową i w przypadku gdy zauważy się skorupę z twardej owocowej masy, można rozpocząć destylację. Zacier z owoców przekłada się do miedzianego, dwuczęściowego kociołka, połączonego rurą i wyposażonego w spiralną chłodnicę. W czasie podgrzewania pulpy uwalniane są cenne opary, które skraplają się dzięki schładzaniu miedzianej rurki zimna wodą. W przeciągu godziny można uzyskać nawet 1 litr rakii. Złocistą barwę i pełnię aromatu dodaje rakii przynajmniej półroczne leżakowanie, jednakże najlepiej, by spoczywała ona w dębowych beczkach przez kilka lat.
Bywa ona aromatyzowana różnymi ziołami. Najczęściej są to: anyż, bazylia, szałwia, mięta, melisa, majeranek, rozmaryn, tymianek, rozmaryn, lawenda, liść laurowy, jagody jałowca oraz ruta. Ziołowa rakija zwana jest travarica, a z dodatkiem np. miodu - medovica.

Wódka

Oprócz rakii w Chorwacji jest znana taka wódka, jak Vigor. Jest ona produkowana w kilku wersjach: wódka, wódka koktajlowa (o smaku brzoskwini, melona czy cytryny), koktajle (o smaku owoców leśnych), wódka nowej generacji (o smaku limonki, owoców egzotycznych, zielonego jabłka oraz jagód) oraz napoje Vigor Fusion, a także napoje energetyzujące: Neon Blue i Liquid Silver. Produkowane są przez firmę Badel.

Ceny

Przykładowe ceny win w Chorwacji to: Plavac Mali barrique - około 220 kn za 0,75 litra, Merlot - 160 kn za 0,75 litra. Piwo Ožujsko kosztuje 20 kn za 0,5 litra, Karlovacko natomiast około 127 kn za 2 litry (4 butelki) - co daje około 30 kn za butelkę 0,5 litra. Travarica - ziołowa rakija kosztuje około 92 kn za 1 litr, natomiast Slivovica - około 123 kn za 1 litr.

Granica

Bez opłaty celnej można wwieźć do Chorwacji 2 litry napojów o zawartości do 22% alkoholu oraz 1 litr mocniejszego alkoholu. Odnośnie wywozu z kraju, można wywieźć 1 litr napoju mającego powyżej 22% alkoholu, 2 litry napoju o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22%, 4 litry wina musującego oraz 16 litrów piwa.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1891 s