Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Hotele we Francji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Zgodnie ze słownikowym terminem hotel jest to obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej posiadający liczbą co najmniej 10 pokoi, głównie jedno i dwuosobowych. Poza tym oferuje pełen zakres usług związanych z pobytem turystów przyjeżdżających w różnych celach na okres co najmniej jednego dnia.
Większość hoteli we Francji ma od jednej do czterech gwiazdek, zaś najbardziej ekskluzywne oznaczono czterema gwiazdkami z dodatkowym symbolem "L" (luksusowy). Hotele bez gwiazdki noszą nazwę non-homologué (w skrócie NH). Symbol "NN", który pojawia się po gwiazdkach, świadczy o tym, że w danym hotelu obowiązują nowe normy (nouvelle norme) wprowadzone w 1992 r. Gwiazdki przydzielane są na podstawie obiektywnych kryteriów, a nie na podstawie jakości obsługi, wystroju wnętrza lub czystości, dlatego hotel jednogwiazdkowy może okazać się dużo przyjemniejszy niż niektóre hotele dwu- lub trzygwiazdkowe. Zawiłości te odzwierciedlają więc przeważnie ceny, a nie ilość gwiazdek.
Większość hoteli oferuje petit déjeuner, czyli śniadanie kontynentalne, na które składa się croissant, francuskie pieczywo, masło, dżem oraz kawa lub gorąca czekolada. Kosztuje ono zwykle 20-40 fr od osoby, czyli nieco więcej niż w kawiarni. Niektóre hotele usytuowane w bardzo popularnych wśród turystów rejonach zwiększają swe dochody w okresie letnim, wprowadzając obowiązek wykupienia śniadania przy wynajmowaniu pokoju. Jeszcze mniej korzystne warunki, zwłaszcza dla najuboższych turystów, oferują hotele udostępniające pokoje na zasadzie demi-pension, czyli tylko pod warunkiem, że wykupi się jednocześnie śniadanie oraz lunch lub obiad.
Hotele najniższej kategorii oferują przeważnie dwójki tańsze niż dwa miejsca sypialne w schroniskach młodzieżowych. W większości pokoi jest umywalka, ale nie ma osobnej łazienki ani toalety. W prawie wszystkich hotelach tej kategorii znajdują się też dużo droższe pokoje z prysznicem, toaletą i innymi udogodnieniami.
Mniej zamożni turyści szukający najtańszych noclegów mogą natrafić na hôtels de passe. Tego rodzaju miejsca zlokalizowane są m.in. w niektórych dzielnicach Marsylii oraz w okolicach placu Pigalle i rue Saint-Denis w Paryżu. Oczywiście, jeśli wewnętrzne ściany są odpowiednio grube, można i tam całkiem nieźle się wyspać. W niektórych tanich hotelach obowiązuje dosyć niemiły zwyczaj niezwracania pieniędzy za ten okres pobytu, z którego się rezygnuje. Warto więc pamiętać, aby nie płacić z góry za długi pobyt. Poza tym im prędzej poinformuje się kierownika hotelu o planowanym wyjeździe, tym większe są szanse na odzyskanie nadpłaconych pieniędzy.
Turyści zmotoryzowani mogą skorzystać z oferty noclegowej bardzo tanich sieci "postmodernistycznych" hoteli, budowanych z elementów preszpanowo-plastikowych, często na obrzeżach francuskich miast. Najbardziej znaną siecią jest Formule 1, gdzie za pokój dla trzech osób (z prysznicem i toaletą) płaci się 20-22 €, zależnie od pory roku.
Pokoje dwuosobowe w hotelach należących do średniej kategorii są wyposażone są w prysznice i toalety. Warto jednak wiedzieć, że wiele hoteli najniższej kategorii oferuje pokoje, które standardem i cenami dorównują tym ze "średniej kategorii". Około 4000 hoteli (wiele rodzinnych, zlokalizowanych na wsi, nad morzem lub w górach) należy do Logis de France, czyli organizacji, której instytucje członkowskie zobowiązane są przestrzegać ścisłych przepisów dotyczących poziomu usług i udogodnień.

Francuska baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana pod względem rodzajów zakwaterowania i cen. Szczegółowych informacji udzielają lokalne biura informacji turystycznej, które częstokroć oferują też pomoc w dokonaniu rezerwacji miejsc. W wielu regionach Francji władze lokalne obciążają każdego turystę podatkiem turystycznym (taxe de séjour). Dlatego też opłaty od osoby na kempingach czy w hotelach mogą być wyższe o 0,20-1 € niż podaje cennik. Rezerwacja wcześniejsza to dobry sposób na uniknięcie nerwowego szukania hotelu po przyjeździe do nowego miasta. Jest szczególnie przydatna, jeśli planuje się przyjazd w godzinach popołudniowych lub wieczornych. W okresie nasilonego ruchu turystycznego posiadanie rezerwacji oznacza pewne zakwaterowanie w hotelu, na który nas stać. W przeciwnym razie pozostaje tylko opuścić miasto.
Pracownicy wielu biur informacji turystycznej pomagają dokonać rezerwacji noclegu w jednym z okolicznych hoteli. Za usługę zazwyczaj płaci się niewielką kwotę, a w niektórych przypadkach należy dać zaliczkę, która jest później odliczana od rachunku za pierwszą dobę hotelową. Biura posiadają informacje, w którym hotelu są wolne pokoje; zazwyczaj unikają rekomendacji. Nie można dokonać rezerwacji telefonicznej, ale należy zgłosić się osobiście. Przy rezerwacji telefonicznej warto upewnić się dwukrotnie, czy właściciel lub kierownik hotelu zanotował właściwą datę, dzień tygodnia i przybliżoną godzinę planowanego przyjazdu, ponadto należy sprawdzić, jaką zaliczkę trzeba przesłać i czy wymagane jest pisemne potwierdzenie przyjazdu. Niezjawienie się w hotelu, w którym dokonało się wcześniejszej rezerwacji, jest nieuczciwe wobec właściciela. Jeżeli przyjazd w określonym terminie jest niemożliwy, należy jak najwcześniej zawiadomić recepcję.
Nawet w szczycie sezonu w większości hoteli jest zawsze kilka niezarezerwowanych pokoi, aby przyjąć przynajmniej niektóre z osób szukających noclegu. Może się więc zdarzyć, że w hotelu, do którego dzwoniło się przed trzema dniami (i nie było wolnych miejsc) dostanie się nocleg, jeżeli zadzwoni się o 9.00 lub 10.00 rano w dniu planowanego przyjazdu. Z wyjątkiem Paryża praktycznie wszędzie jest szansa na wynajęcie pokoju w ten sposób, nawet w sierpniu w szczycie sezonu.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1345 s