Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opłaty drogowe we Francji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Wybierając się do Francji samochodem można mieć jedynie prawo jazdy polskie, gdyż jest ono honorowane tak, jak i międzynarodowe. Krajowe prawa jazdy podlegają wymianie w ciągu roku od daty uzyskania prawa pobytu. Istnieje bezwzględny obowiązek posiadania ubezpieczenia samochodowego, ważnego w państwach Unii Europejskiej.


Wybierając dojazd samochodem do Francji należy zapoznać się z obowiązującymi opłatami w poszczególnych krajach, a są one zróżnicowane: Austria - opłaty drogowe są w formie winiety na szybę, koszt jej to 7,70 Euro, a ważność to 10 dni, z kolei za 22,20 Euro pojeździmy dwa miesiące, a za 73,80 Euro rok. Dodatkowo za niektóre autostrady należy dopłacić: A13, A10, S16, A9, A11 oraz za niektóre drogi górskie tj. Grossglocker - Hochalpenstrasse; Czechy - również w tym kraju opłaty drogowe są w postaci winiet na szybę, a ich cena jest rządu 220 Koron za tydzień, 330 za miesiąc i 1000 za rok; Włochy - przejeżdżając przez ten kraj należy opłacić przejazdy na poszczególnych autostradach. Ceny są oczywiście w zależności od odcinka dostosowane do ogólnych cen europejskich.
Jeżeli wybieramy się do Francji samochodem należy pamiętać, że przy wjeździe na prawie wszystkie autostrady pobierane są opłaty. Autostrada daje możliwość szybszej i bezpieczniejszej podróży, jednak równie dobrze rozwinięta jest sieć dróg szybkiego ruchu. Autostrady oznaczone są jako drogi A lub E, dopuszczalna prędkość wynosi 130km/h. Oprócz tego można jeździć niepłatnymi drogami narodowymi - N i departamentowymi. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, a w niezabudowanym to 90 km/h. Autostrady we Francji są nieco gorszej jakości, niż w Niemczech, jednak ich sieć jest dość bogata i dość wygodnie można nimi przemierzać teren kraju. Niestety zdecydowanym ich minusem jest to, że są płatne. Ceny jak na Polską kieszeń nie należą do najniższych, co sprawia, że podróż autostradą to dość spory wydatek.

W większych miastach występują problemy z zaparkowaniem samochodu; szczególnie jest to dokuczliwe w centrum Paryża. We Francji nie obowiązują jednolite zasady dotyczące parkowania. W miastach przeważają miejsca do parkowania z licznikami. Na prowincji parkowanie bywa bezpłatne od 12:00 do 13:30; często jest ograniczone do jednej strony ulicy, w zależności od dnia miesiąca.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1374 s