Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Val di Fassa

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Val di Fassa - obowiązkowy punkt na trasie wycieczki każdego, kto wybiera się we włoskie Dolomity. Malownicza dolina to prawdziwy raj dla narciarzy, ostoja spokoju, w której ślady nowoczesności widoczne są jedynie w przestronnych hotelach. Świeże, górskie powietrze oraz stosunkowo duże nasłonecznienie przyciąga coraz więcej turystów. Baza noclegowa oraz gastronomiczna ciągle się rozrasta - jeszcze kilka lat wcześniej Val di Fassa była mało znanym ośrodkiem narciarskim gdzieś na północy Włoch.

Położenie

Val di Fassa to rozległa dolina we włoskich Dolomitach, rozciągająca się pomiędzy dwoma mniejszymi miejscowościami - Gruppo Sellą oraz Sassolungą. W jej obrębie położonych jest szereg ośrodków narciarskich, z których na szczególną uwagę zasługują Moena, Soraga, Vigo, Pozza, Mazzin, Campitello oraz Canazei. Od Bolzano, jednego z większych miasteczek w okolicy, dolina oddzielona jest ok. 40 - kilometrowym odcinkiem drogi, a do najbliższego lotniska (Venice) trzeba pokonać 175 km.

Noclegi

Jak w każdym ośrodku narciarskim w Dolomitach, także i tutaj baza noclegowa jest świetnie zorganizowana i przygotowana na najbardziej wybrednych gości. Na wysokim, bo 4 - gwiazdkowym standardzie jest spora część hoteli w dolinie Val di Fassa. Wartym polecenia jest zwłaszcza Olympic (Vigo), Diamant (Campitello) czy Lupo Bianco położony nad malowniczym jeziorem w stacji Canazei. Przeważają hotele 3 - gwiazdkowe, tych o niższym standardzie jest stosunkowo niewiele. Ponadto można wynająć prywatne apartamenty lub domki na przypominające przestronne rezydencje (np. Residence Laste w Moenie). Zasługą tych ostatnich jest niewątpliwie ustronne i zaciszne położenie, co nie oznacza jednak, że daleko z nich do centrum. W dolinie otwarte są także 3 pola kampingowe (dwa w Pozzie i jedno w Campitello). Za niewygórowane ceny można przyjechać tam z własną przyczepą bądź namiotem. Pola są w pełni wyposażone, obiad można zjeść w pobliskiej restauracji czy pizzerii. Spośród trzech wyżej wymienionych najlepiej prezentuje się kamping Vidor (Pozza), oferujący przyjezdnym basen, SPA, fitness a nawet salę kinową! Dla ceniących spokój i odosobnienie, Val di Fassa ma do zaoferowania prawdziwe górskie chatki. Najmniejsza z nich zdoła pomieścić zaledwie 7 osób, jednak dwie pozostałe (Micheluzii oraz Sass Bece) są nieco większe. Wszystkie położone są z dala od gwarnych kurortów, w wyższej partii gór i otwarte jedynie w sezonie wakacyjnym.

Narty

W regionie Val di Fassa na narciarzy czeka łącznie 180 km tras zjazdowych, z czego 2/3 stanowią nartostrady o średnim stopniu trudności. Niespełna 20 km zajmują trasy przeznaczone dla zaawansowanych sportowców, pozostała część została zaprojektowana z myślą o dzieciach oraz początkujących narciarzach. Na górskie szczyty można dostać się jednym z ponad 50 wyciągów. W całym regionie funkcjonuje prawie 30 wyciągów krzesełkowych, 16 orczyków oraz 10 kolejek kabinowych. Dodatkową atrakcją są 2 obszerne snowparki.
W całej dolinie rozsiane są mniejsze bądź większe ośrodki narciarskie, oferujące w pełni zaopatrzoną wypożyczalnię sprzętu. Do dyspozycji turystów pozostają profesjonalni instruktorzy, u których można wykupić zarówno pojedyncze lekcje jak i całe karnety na zajęcia. Poza nauczycielami pracującymi w poszczególnych hotelach, funkcjonują dwie większe szkoły narciarskie - w Campitello i Canazei. To tam odbywają się lekcje indywidualne oraz kursy długoterminowe, po których można uzyskać certyfikat jego ukończenia. Stoki zróżnicowane są oczywiście pod względem trudności, najdłuższy - Col Dei Rossi - ma ponad 6,5 km i wcale nie należy do najtrudniejszych. Dla wytrwałych otwarty jest do późnej nocy zjazd w Pozzie - Buffaure. Początkujący narciarze znajdą miejsce dla siebie na jednej z prostszych tras - wszystkie mają średnią długość jednego kilometra. Najbardziej popularną jest ta u podnóża Belvedere - o niewielkim kącie nachylenia i stosunkowo płaskiej nawierzchni. W dolinie przeważają jednak stoki dla bardziej zaawansowanych, te zróżnicowane są zarówno pod względem różnicy wzniesień jak i samej długości. Na narciarzy, którzy czują się na stoku bardziej pewnie, czeka jedna z najniebezpieczniejszych nartostrad - Alba Ciampac - trudna, kręta i stroma. Sporym zainteresowaniem wśród zaawansowanych narciarzy cieszy się oświetlona trasa w Pozza di Fassa, gdzie niemal wszystkie nartostrady zaliczane są jako bardzo trudne. Na amatorów szybkiej i ciężkiej jazdy czeka ciekawy off-pist (jazda poza wytyczonymi trasami) rozciągający się pomiędzy dwoma kurortami - Sass oraz Pardoi.

Dodatkowe informacje

Po całym dniu śnieżnego szaleństwa warto odpocząć w jednej z kawiarenek, jakich wiele w całej dolinie. Ośrodkiem, w którym życie nocne kwitnie najbujniej jest Canazei. To tutaj wszyscy spragnieni dobrej zabawy przychodzą wieczorami i bawią się często do białego rana w jednej z dyskotek czy pubów. W miasteczku znajduje się centrum odnowy biologicznej (Eghess Wellness Center), w którym po całodniowych wysiłkach na stoku można zażyć relaksujących kąpieli termalnych, odprężyć się w saunie, skorzystać z usług masażysty lub po prostu popływać w basenie. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w dolinie jest odbywający się tam co roku festiwal muzyczny "Sounds of the Dolomites". Do serca malowniczych gór zjeżdżają wtedy muzycy z całego świata, dając swoje koncerty na otwartej przestrzeni, w otoczeniu wspaniałych alpejskich wierzchołków. Widowisko, które dopełniają występy tancerzy i akrobatów zawieszonych między drzewami, wykonującymi w powietrzu piruety, zawsze przyciąga tłumy turystów i cieszy się pochlebnymi opiniami. Kręte, górskie uliczki sprzyjają również wszelkiej formie aktywności. Od lat organizowane są tutaj maratony dla mniej lub bardziej wprawionych biegaczy (Translaval) oraz turniej kolarski Sella Ronda Bike Day.
Z myślą o najmłodszych gościach Val di Fassa przygotowała osobny program rozrywkowy, pełen niezapomnianych atrakcji. Informacji o Fassalandii należy szukać po przybyciu do doliny w każdym punkcie turystycznym. Program dla dzieci obejmuje m.in. lekcje wspinaczki górskiej (oczywiście pod okiem profesjonalnego instruktora), występy teatrzyku, specjalne warsztaty w muzeum minerałów, na których dzieci mogą dowiedzieć się o budowie i historii powstania Dolomitów. Animatorzy na każdym kroku dbają, by najmłodsi goście Val di Fassy powrócili do domów z uśmiechem na ustach.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1445 s