Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Południowy Tyrol

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Południowy Tyrol, nazywany także Górną Adygą (Südtirol, Alto Adige), to wymarzone miejsce na spędzenie wakacji: letnie czy zimowe - to bez znaczenia. Wrażenia z pobytu w tej części Włoch zawsze są jednakowe i niezapomniane, pora roku nie odgrywa tutaj większego znaczenia. Specyficzny górski klimat oraz świetnie warunki narciarskie od lat przyciągają tu turystów z całego świata. Wyzwaniem dla nich są jedne z najcięższych tras we Włoszech, rozrywką - możliwość zwiedzenia zabytkowej, północnej części kraju, a relaksem - obserwowanie tutejszej przyrody i rozkoszowanie się zapierającymi dech w piersi widokami.

Atrakcje turystyczne

Włoskie Dolomity to wspaniałe miejsce na weekendowy wypad na narty z rodziną czy przyjaciółmi. Gdy szaleństwa na stoku wydobędą z nas ostatnie siły, pora na nieco inne atrakcje - a tych w południowej części Tyrolu na pewno nie brakuje. Głównym miastem w regionie jest przepiękne Bolzano (Bozen), gdzie każdy odwiedzający koniecznie musi zobaczyć Piazza Walther (Waltherplatz), główny plac, przy którym wznosi się potężna gotycka świątynia. W mieście krzyżują się dwie kultury - pozostała po wpływach niemieckich oraz właściwa, włoska. Miejscem, gdzie można "zobaczyć" obydwie, jest Pomnik Zwycięstwa, rozgraniczający stare, nieco faszystowskie miasto, od nowego, włoskiego ośrodka turystycznego. Na tutejszym targu można zasmakować we wszystkich owocach dostępnych w regionie - zakupy tutaj są prawdziwą uczta dla smakoszy. Bolzano to także spory ośrodek kulturalny - to tutaj odbywa się letni Festiwal Muzyczny, Festiwal Jazzowy, Jesienny Festiwal Kultury (Transart) oraz kilka podobnych imprez.
Brunico (Bruneck) to największe miasto w dolinie Val Pusteria. Główną atrakcją tego kurortu jest zamek - Castel Brunico (Schloss Bruneck) oraz Muzeum Miejskie z bogatą wystawą prac Michaela Pachera, austriackiego rzeźbiarza i malarza, urodzonego w Tyrolu.
Na trasie wycieczki każdego turysty powinno znaleźć się także Bressanone (Brixen), miasto potężnych wpływów kościelnych, rządzone przed wiekami przez biskupów. To jedno z najstarszych miast tyrolskich posiada bardzo dobrze rozwiniętą gałąź edukacji - tutaj funkcjonuje Wolny Uniwersytet Bolzano, Wyższa Szkoła Teologiczna, oddział Uniwersytetu w Padwie oraz wiele innych świetnie prosperujących szkół i placówek oświatowych. Sporą atrakcją turystyczną w Bolzano jest obszerny Plac Katedralny (Piazza Duomo), przy którym wznosi się barokowa katedra, z przepięknymi freskami Paula Trogera, światowej sławy malarza, którego dzieła znajdują się m.in. w paryskim Luwrze. Bressanone od lat słynie z produkcji wspaniałego wina, mało kto wie, że właśnie tu uzyskuje się jedne z najlepszych win na świecie. Chardonnay, Kerner, Riesling - to tylko niektóre ze specjałów tutaj przyrządzanych.
Swoistym punktem orientacyjnym w Vipiteno (Sterzing) stanowi wieża Torre delle Dodici (Zwölferturm) wznosząca się na głównym placu w mieście - Stadtplatz, rozgraniczającym "starą" część miasta od "nowej". W Vipiteno znajduje się przepiękny ratusz, słynący w całym Tyrolu dzięki kamieniowi Mitry (jego obecność potwierdza istnienie kultu Mitry w czasach antycznych). Warto odwiedzić tutaj Muzeum Hansa Multschera, by zapoznać się z ciekawą historią jego najbardziej znanego dzieła - wspaniałego rzeźbionego ołtarza z XV w.
W niewielkim, południowotyrolskim miasteczku Chiusa (Klausen) największą atrakcję stanowi klasztor Monastero di Sabiona, wznoszący się na stromej skarpie. Lokalny rynek wraz ze Starym Miastem uchodzi za jeden z najpiękniejszych w całych Włoszech. W Muzeum Miejskim zgromadzono tzw. Skarb Loreto - prawdziwe arcydzieła sztuki włoskiej i hiszpańskiej, z których największą sławą cieszą się te autorstwa Albrechta Dürera, którego śladów w całym mieście jest znacznie więcej (m.in. Skała Dürera).
W całym Południowym Tyrolu, pełno jest podobnych, urokliwych miasteczek i kurortów, z zachwycającą architekturą, malowniczymi krajobrazami górskimi, wspaniałą kulturą i tradycją oraz gościnnymi Włochami. By się o tym przekonać warto odwiedzić, choćby na chwilę, niewielkie Merano (Meran) lub Glorenzę (Glurns).

Narty

Region Południowego Tyrolu został zdominowany przez narciarzy i snowboardzistów. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą rozkoszować się ponad 1200 km tras zjazdowych (obsługiwanych przez ponad 450 kolejek i wyciągów), podzielonych między 30 mniejszych i większych ośrodków narciarskich, znajdujących się w 12 regionach górskich. Największą popularnością cieszy się Dolomiti Superski, ogromny obszar narciarski w zachodniej części terenu, z bardzo zróżnicowanymi trasami oraz świetnie przygotowanym zapleczem noclegowym, kulinarnym i rozrywkowym. Narciarze i snowboardziści często wybierają Sellarondę - trasę okalającą szczyt Sella, rozciągającą się pomiędzy czterema przełęczami. Przejechanie słynnej Sellarondy często zajmuje cały dzień, a jej pokonanie nie jest proste, wyzwanie to najczęściej podejmują tylko zaawansowani narciarze. Wśród bardzo ciężkich tras znajdują się jeszcze dwie: Saslong w Val Gardenie oraz Granrisę w Alta Badii. Dolomiti Superskii tworzą trasy (m.in. Bellunese, Tongola, Gran Risa, Marmolada).
Nad Dolomitami góruje potężna Marmolada, jedyny naturalny lodowiec z całych górach, ze szczytem sięgającym na wysokość 3343 m n.p.m. Na zboczach Marmolady rozciągają się jedne z najbardziej atrakcyjnych nartostrad. Nie bez powodu narciarze okrzyknęli ją "królową Dolomitów". Na terenie narciarskiej Marmolady rozciągają się trasy o łącznej długości 20 km, przeważają nartostrady o średnim stopniu trudności. Najbardziej znana i zarazem najdłuższa trasa jest Pista Bellunese prowadząca z Punta Rocca do Passo Fedaia. Bezpośrednio, tuż przy stokach i wyciągach prowadzących na Marmoladę zlokalizowanych jest kilka kurortów narciarskich. Należą do nich Rocca Pietore, Sottoguda oraz Malga Ciapela.
Warunki narciarskie panujące w tej części Tyrolu są wręcz wymarzone do uprawiania zimowych sportów. Większość stoków jest sztucznie naśnieżana - Woda do tego używana jest na tyle czysta, że po stopnieniu wraca do naturalnego obiegu i może być wykorzystana nawet do picia. W regionach narciarskich można zapisać się na lekcje narciarstwa, tutaj, w szkółkach, pod bacznym okiem doświadczonych instruktorów można nauczyć się podstaw jazdy na nartach lub po prostu przejść na wyższy stopień zaawansowania.

Noclegi

Baza noclegowa w całym Południowym Tyrolu jest bardzo dobrze przygotowana na zimową "nawałnicę" turystów. Sieć hotelowa Belvita Leading Wellnesshotels gromadzi 31 ośrodków wypoczynkowych o wysokim standardzie, z bogato rozbudowanym zapleczem Spa (baseny, fitness łaźnie, sauny, salony piękności, itp.). Wśród specjalnych programów oferowanych na farmach piękności są np. kąpiele lecznicze, aromaterapia, Shiatsu, thalassoterapia i wiele innych. Jednym z ośrodków należących do sieci jest 4-gwiazdkowy Belvita Wellness Residenz Mirabell w Valdaorze. Kolejną grupą hotelową jest Vitalpina Hotels Südtirol, kładąca nacisk na bliski kontakt z przyrodą oraz aktywny wypoczynek. Atrakcje oferowane przez hotele z tej grupy zostały tak pomyślane, by tutejsi goście nie musieli martwić się o nadmiar wolnego czasu. Organizowane są piesze wycieczki w Alpy, ale także wyprawy wysokogórskie (tzw. ferraty), w hotelowych restauracjach można zasmakować w daniach lokalnej, południowotyrolskiej kuchni. Do hoteli w tej grupie należą m.in. Schwarzschmied, Ansitz Golserhof, Zimerhof oraz Landhotel Sand.
Ciekawą ofertę noclegową posiada Bressanone. Ośrodek Parkhotel Temlhof oferuje swoim gościom m.in. saunę, basen, fitness, elegancki bar, kort tenisowy oraz solarium. W pobliżu stacji narciarskiej na górę Ploze położony jest hotel Birbamerhof, którego główną zaletą są całkiem przystępne ceny zakwaterowania. Wysoko oceniany przez turystów jest Best Western Hotel Grüner Baum, zlokalizowany w samym centrum Bressanone, z przestronnymi i komfortowymi pokojami oraz śniadaniem wliczonym w cenę pobytu. 4-gwiazdkowy ośrodek Goldene Krone przyciąga gości niesamowitymi widokami, jakie rozciągają się na góry z obszernego tarasu. Z kolei hotel Goldener Adler, położony nad rzeką Eisack, w zabytkowej, "starej" części miasta oferuje sowim gościom pełen komfort wypoczynku i wszelkie nowoczesne udogodnienia (basen, tenis stołowy, bar, restauracja, centrum Wellness).
O nocleg nie musimy się także martwić w Bolzano. Zabytkowy hotel Stiegl Scala, z przepięknym ogrodem oraz basenem, mimo, że z zewnątrz nie przypomina nowoczesnego ośrodka dowodzi, że jest zupełnie inaczej. Po wielu renowacjach hotel niczym nie odbiega od dużo młodszego ośrodka Sheraton (Hotel Four Points by Sheraton). Godnym uwagi w Bolzano są także Parkhotel Luna Mondschein, Post Gries, Stadt Hotel Citta, Hotel Eberle, Greif oraz Steindlerhof.
Chiesa, mimo, że niewielka i mało popularna, również ma coś do zaoferowania swoim gościom. Mogą się oni zatrzymać w hotelu La Lanterna, niezbyt dużym, ale czystym i zadbanym lub w Meuble La Betulla zlokalizowanym w centrum miasteczka. Na bardziej wymagających gości czeka Best Western Hotel Tremoggia, ekskluzywny i nowoczesny, z całą gamą udogodnień (fitness, centrum odnowy biologicznej, sauna, jacuzzi, niewielka siłownia, korty tenisowe).
Fondo - podobnie jak Chiesa - niewielkie i spokojne miasteczko w sercu Alp, turystom proponuje noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu Lady Maria lub w nowoczesnym Stella Delle Alpi. W kurorcie Gossensass noclegi znajdziemy w hotelu Panorama, Palast Wellness lub w Garni Eqartner. Maleńka miejscowość Lago di Misurina, jak mało który tutejszy kurort zachwyca widokami. Znajdujący się tam Grandhotel Misurina, położony nad brzegiem malowniczego górskiego jeziora o takiej samej nazwie, oferuje swoim gościom niezapomniane widoki w panoramicznej restauracji, centrum odnowy biologicznej, saunę, łaźnie, baseny oraz moc innych atrakcji.

W całym Południowym Tyrolu mnóstwo jest niewielkich kurortów, gdzie o miejsce w pokoju czy apartamencie nie ma większego problemu. Alternatywą dla luksusowych o drogich hoteli są gospodarstwa agroturystyczne prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Większość farm górskich tego typu jest nastawionych na przyjmowanie rodzin z dziećmi. Dużym urozmaiceniem będzie dla nich "zwiedzanie" pomieszczeń i budynków gospodarstwa domowego oraz możliwość bezpośredniego obcowania ze zwierzętami hodowlanymi. Rodziny prowadzące tego typu gospodarstwa umożliwiają np. uczestniczenie w pieczeniu chleba. W poszczególnych ośrodkach agroturystycznych hodowane są konie, istnieje więc możliwość przejażdżki pomiędzy śnieżnymi zaspami. Ośrodki są bardzo zróżnicowane pod względem ceny oraz udogodnień, ale bez względu na to, gdzie zdecydujemy się nocować, jedno będzie niezmienne - przepiękne widoki.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1305 s