Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Pirin

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Jego początki to 1962 r., kiedy to Narodowy Park Wichren został przekształcony w Narodowy Park Pirin. Nazwa tych strzelistych, wapiennych gór wywodzi się od imienia słowiańskiego boga burz i piorunów Peruna. Założony został w górnych częściach północnego Pirinu, charakteryzuje się specyficzna rzeźbą terenu. Około 60 wierzchołków sięga powyżej 2500m.

Mnóstwo tu ciekawych form skalnych: grzybów, baszt i piramid. Ukształtowanie powierzchni jest tam typowo alpejskie. Najwyższym punktem jest szczyt Wichren ma 2915 m, co stawia go na 3 miejscu najwyższych gór na Bałkanach. Jest tu ponad 180 jezior polodowcowych. Góry Pirin mają około 40 kilometrów długości i mniej więcej 25 kilometrów szerokości.

W skład parku Pirin wchodzą rezerwaty Bajowi Dupki - Dżindżirica, w którym rośnie chroniona biała i czarna sosna rumelijska (Pinus peuce) i Julen.

Park Narodowy Pirin znajduje się na liście UNESCO chronionych obiektów przyrodniczych i kulturalnych dzięki unikalnemu ECO systemowi i wiekowemu lasowi, który jest domem dla dzikiej fauny i flory oraz występowaniu na tym terenie wielu historycznych zabytków przyrody. Na obszarze Parku znalazło schronienie wiele przedstawicieli bułgarskiej flory i fauny. Do Czerwonej Księgi jest wpisanych 113 gatunków, z których 42 są chronione prawem. Można tu spotkać 130 roślin leczniczych. Symbolami Pirinu są szarotka i kozica górska. Zachowały się tu także ślady wielu dawnych kultur: trackiej, starogreckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, słowiańskiej i starobułgarskiej.

Każda z miejscowości w regionie ma swój indywidualny charakter. W Pirinie rozwija się turystyka, głównie piesza alpinistyka, która jest uprawiana zwłaszcza przez sportowców i zawodowców z długoletnim doświadczeniem. Wspinają się oni na szczyty: Wichren, Atmeldan, Samodiwski, Razłożki Suchodoł i inne. Narciarstwo można uprawiać w centrach Sziligarnik i Czalin Wałog.

Przez terytorium Parku prowadzi też stary szlak winiarski, łączący Bansko z Melnikiem poprzez dolinę rzeki Damianiszkiej Winarska Porta.

W sezonie letnim góry Pirin oferują wspaniałe możliwości dla tych, którzy uwielbiają przyrodę i sport. Trasy są bardzo dobrze oznaczone, zarówno piesze jak i rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Można tu znaleźć ok. 130 jezior, z których każde oferuje wspaniale widoki jak i możliwość wędkarstwa. Dla tych, którzy lubią dłuższe wyprawy górskie chaty i schroniska oferują noclegi. Większość tras zaczyna się w Bansko, ale można też wziąć minibus do schroniska Wihren (2000 m n.p.m.), dzięki czemu skrócimy nieco wspinaczkę i dotrzemy szybciej w miejsce, gdzie zaczynają się wspaniale widoki.

Około 30km od Bansko znajduje się Rehabilitacyjny Park dla Tańczących Niedźwiedzi - międzynarodowy projekt sponsorowany przez fundację Four Paws. W tym parku niedźwiedzie żyją w naturalnym dla nich otoczeniu, co umożliwia im naukę naturalnych instynktów, a następnie wypuszczenie ich na wolność. Wycieczki do Parku są dostępne od kwietnia do listopada.

Do innych atrakcji dostępnych w regionie Banska wliczyć można paintball, jaskinie, kajakarstwo, itp. Warto też się wybrać na krótką wycieczkę do Dobroniszte wąskotorową koleją, która biegnie przez Bansko. W tej położonej 5km od Bansko wiosce można znaleźć 17 źródeł mineralnych, gdzie można zażyć kąpieli mineralnych. Samo miasteczko jest podzielone na dwie części: starą i nową. Nowa część Banska to apartamenty, które zostały zbudowane w pobliżu wyciągu kabinowego. Natomiast stara część Banska oferuje niezwykłą architekturę i zabytki. Latem w Bansko jest wiele atrakcji turystycznych dostępnych na każdą kieszeń.

W lecie Bansko jest gospodarzem dla Festivalu Muzyki Jazzowej i Lokalnej.

Rocznie Park Pirin jest odwiedzany przez 16 000 turystów, którzy korzystają z 8 schronisk, 4 hoteli i 16 baz turystycznych. Jeżeli zmęczą nas wędrówki po górskich szlakach warto odwiedzić położone u stóp pasma Pirin najmniejsze miasto w Bułgarii, Melnik. Leży ono na skraju piaskowcowego płaskowyżu, a w okolicach znajdziemy mnóstwo niezwykłych form skalnych, w tym piramidy Melnickie i kaniony. Rejon gór Pirin słynie także z winnic. Z pewnością można tu spędzić ciekawe.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1402 s