Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Vitosha (Witosza)

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Park Narodowy Vitosha (Witosza) utworzono w 1934 roku. Ma powierzchnię 26 606 ha. Znajduje się w nim najdłuższa jaskinia w Bułgarii, Duchłata. Park Narodowy Witosza leży w zachodniej części Bułgarii i obejmuje łagodny masyw górski Witoszy, u stóp którego leży stolica Bułgarii - Sofia.

Masyw Witosza, wznoszący się zaledwie 8 km na południe od Sofii, jest w zimie popularnym ośrodkiem narciarstwa. Góry postrzegane są jako płuca Sofii z powodu ożywczych wiatrów docierających stąd do zanieczyszczonej stolicy. Najwyższym szczytem masywu jest majestatyczny Czerny Wrych (2290 m), w ziemie symbol sportów zimowych, wspinaczki i alpinizmu. Wysokość względna masywu Witosza dochodzi do 1100 metrów. Dolne partie masywu porastają lasy iglaste z przewagą świerków i sosen. Na dużych wysokościach rozciąga się trawiasty płaskowyż.

Rezerwaty przyrody tworzą dziś więcej jak połowę powierzchni parku. Najsłynniejszym z nich jest prawdopodobnie Bistriszko, zajmujące obszar o powierzchni 1 137 ha. Można tu podziwiać rzadko spotykane drzewa iglaste, trawy alpejskie oraz niezwykłe formy naturalne - moreny czy rzeki kamienne. W roku 1977 został omawiany rezerwat przyrody dzięki swym unikalnym ekosystemom włączony do programu UNESCO "Człowiek i przyroda".

Pasmo górskie Witosza jest często wyszukiwanym miejscem podróży turystów przyjeżdżających by odwiedzić stolicę. Latem można się bowiem schłodzić spacerując po tutejszych lasach, zimą zaś góry tego pasma dostarczają idealne warunki do sportów zimowych. Latem Witosza to prawdziwy raj dla amatorów pieszych wędrówek i jagód, których rośnie tu pod dostatkiem. Do spacerów zachęcają także dobrze oznakowane szlaki. Dzięki licznym połączeniom autobusowym możesz łatwo dotrzeć do Witoszy i spędzić tu niezapomniane chwile. W pamięci na pewno zostanie Ci widok Skalnej Rzeki - długiej wstęgi głazów biegnących po stoku góry. A to zaledwie jedno z fantastycznych miejsc, jakie warto odwiedzić w Parku Narodowym Witosza.

Rezerwat przyrody Bistriszko Braniszte oraz malownicze miejsce, zwane Złatni Mostowe, są dostępne z górnej stacji wyciągu krzesełkowego, jeżdżącego z miejscowości Dragalewci. Latem kolejki krzesełkowe wiodące na szczyt umożliwiają turystom podziwianie wspaniałych widoków. Warto zatem podjechać autobusem do chyża Aleko, skąd dalej udać się można kolejką krzesełkową. Na stokach góry jest parę hoteli, niestety, w większości są one zarezerwowane dla klientów korzystających z wykupionych wcześniej pakietów turystycznych. Dla indywidualnych turystów nie mają one zbyt wiele do zaoferowania. Zwiedzanie góry zwykle zajmuje parę godzin. Autobus na Witoszę odjeżdża co pół godziny. Do góry dojedzie się również ze stacji autobusowej Owcza Kupeł. Interesujące są również szlaki na zachodnich stokach Witoszy - w stronę Kopitoto czy Złatni Mostowe. Można się tam dostać autobusem odjeżdżającym z Dworca Zachód. Tereny narciarskie są położone powyżej 1650 m n.p.m., aż po najwyższy szczyt Witoszy. Powyżej kompleksu hotelowego Aleko znajdują się cztery nartostrady ze Stenata. Są trudne i mają łącznie ok. 1000 m długości (różnice w poziomie: 200 m). Obsługiwane są przez trzy wyciągi. Nartostrada Romanski wymaga średnich umiejętności: mierzy 650 m, a różnica poziomów wynosi tu 160 m. Witoszko Łale jest jedną z najlepszych i najtrudniejszych nartostrad w Bułgarii, najdłuższą w Witoszy. Długa na 2800 m z różnicą poziomów 560 m, zaczyna się na szczycie Małyk Rezan (2100 m). Wjeżdża się tam 3-osobowym wyciągiem krzesełkowym.

Trzy nartostrady, biegnące ze szczytu Czerny Wrych, zaczynają się na wysokości 2000 m i są odpowiednie dla narciarzy o średnich umiejętnościach. Wszystkie mają 1000 m długości, a różnica poziomów wynosi tu 160 m. Można dojechać wyciągiem. Dla debiutantów albo po prostu dla narciarzy, którzy nie lubią się spieszyć, istnieje także zielona trasa zjazdowa, która biegnie od górnej stacji wyciągu krzesełkowego Romanski. Ma ona 4500 m długości i 400 m różnicy poziomów. Amatorzy narciarstwa biegowego znajdą tu szlak o długości 10 km, a także kilometrową trasę treningową dla początkujących. Są one dostępne z pierwszej stacji wyciągu. Trzeba pamiętać, że w górach Witoszy późną wiosną i wczesną jesienią na wysokości dwóch tysięcy metrów może nieoczekiwanie rozpętać się burza śnieżna, groźna dla nieprzygotowanych turystów.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1637 s