Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Mljet

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Park Narodowy Mljet powstał w 1960 r. Położony jest w północno-wschodniej części wyspy Mljet, na południowy-zachód od Dubrownika i obejmuje powierzchnię 31 km2, co stanowi ok. 30% całej wyspy.

Wyspa Mljet, najbardziej zielona wyspa Chorwacji porośnięta jest gęstym lasem i bujną roślinnością. Różnorodna flora i fauna wyspy była głównym powodem utworzenia tu w 1960 roku parku narodowego, w którym chroni się zwłaszcza śródziemnomorski dąb. Na wyspie znajdują się dwa jeziora słonowodne: Veliko jezero i Malo jezero, ze słoną wodą. Zamieszkiwane są licznie przez ostrygi. Na jeziorze Veliko znajduje się wyspa Svieta Marija z klasztorem benedyktynów pochodzącym z XII w. Ten bajeczny obraz jakby pochodził z najpiękniejszych baśni. Pewna opowieść głosi, że Mljet to mityczna Ogigija Odyseusza, miejsce gdzie więziła go nimfa Kalipso. Małe jezioro jest cieplejsze niż Veliko i można sie w nim kąpać od wiosny do jesieni. Plaże nad jeziorami i nad morzem są kamieniste. Obydwa jeziora są połączone z morzem dwoma wąskimi sztucznymi kanałami. Morskie podmuchy wytwarzają prądy morskie, które kiedyś napędzały młyny wodne. Veliko jezero zawiera obszar o 145 ha i osiąga głębokości 46 m. W południowej części leży wyspa Svieta Marija z klasztorem benedyktynów z 12 stulecia. Małe jezioro zawiera obszar o 24 ha i osiąga głębokości 29,5 m. Z powodu wolnego krążenia wody pomiędzy obydwoma jeziorami temperatury wody w tych jeziorach podczas lata osiągają nawet 34°C, która jest wyższą aniżeli morza, a podczas zimy temperatury tu bywają aż od 8°C niższe. Obydwa jeziora słyną z mnóstwa ostryg. Płynięcie po jeziorach jest zabronione, lecz zwiedzanie umożliwiają łodzie okrężne parku narodowego. Na dnie morskim w okolicy wysp Korčula i Mljet rosną przepiękne czerwone koralowce.

Mljet jest dzisiaj najbardziej zieloną wyspą na chorwackim Adriatyku, gdyż 75% jej powierzchni pokrywają lasy z sosną alpejską (Pinus halpensis), którą najczęściej można spotkać w dolinie jezior, oraz dębem Orno (Quercetosum ilicis). Teren parku jest aż w 90% zalesiony. Właśnie ochrona tutejszej roślinności była głównym powodem, dla którego założono park narodowy.

Bardzo interesująca jest także fauna Mljetu. Żyją tutaj dziki, a kiedyś w wielkich ilościach występowały jadowite węże, które zagrażały ludziom i zwierzętom hodowlanym. Dlatego w 1910 r. wpuszczono na Mljet mangusty, które żywią się wężami. Człowiek wprowadził także na wyspę daniele. W wodach wokół Mljetu żyją prawdopodobnie bardzo rzadkie śródziemnomorskie foki mniszki (Monachus monachus).

By zwiedzić park Narodowy Mljet wystarczy wybrać się promem z Dubrownika lub prapratno do Sobry i stamtąd dojechać do parku. Większość turystów przyjeżdża tu na jednodniową wycieczkę z Korćuli, ale można także przypłynąć tutaj promem i spędzić parę dni. Jeżeli turysta się na to zdecyduje będzie miał wyspę tylko dla siebie.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1765 s