Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Wydarzenia kulturalno-turystyczne Chorwacja Centralna

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
VINCEKOVO

Szlak Winny w Regionie Međimurje - 21.01

Również mieszkańcy regionu Međimurje mają swoje zwyczaje i ceremonie związane z uprawą winorośli, niektóre z nich pochodzą nawet z czasów przedchrześcijańskich. Jednym z nich jest Vincekovo, święto obchodzone pod koniec stycznia, które w Međimurju określa początek roku winiarskiego. Vincekovo tradycyjnie miało zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku, a w czasach współczesnych przystosowane zostało dla licznych turystów, miłośników wina i natury. Pokryte śniegiem wzgórza Međimurja tworzą idylliczne tło dla całodziennych spacerów, podczas których na każdym kroku oferowane są wybrane do degustacji wina i tradycyjne potrawy međimurskie, a zabawiają Cię zawsze głośni i weseli miejscowi muzykanci.

MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ PERKUSISTÓW

Bjelovar - 19- 21.01

Rytm jest podstawą każdego dzieła muzycznego. Dlatego najczęściej wykorzystywaną grupą instrumentów są instrumenty perkusyjne wyznaczające solistom rytm, niekiedy jednak mogą tworzyć utwór samodzielnie. Zespoły perkusyjne są wyjątkowo atrakcyjne i dynamiczne, dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej organizowane są ich przeglądy, na które przychodzi coraz więcej osób. Jedną z takich imprez jest Międzynarodowy Tydzień Perkusistów, który gości największe nazwiska chorwackiej i światowej muzyki perkusyjnej. Za sprawą najlepszych artystów rytmu przeniknij do sedna muzyki - rytmu.

POWSTANIE CHŁOPSKIE - BITWA POD STUBICĄ

Gornja Stubica - 11.02

Jest to prezentacja wydarzeń związanych z podburzeniem chłopów przez Gupca i inscenizacja ostatniej bitwy (armaty, strzelby, legendarna broń chłopska, łucznicy, wojsko szlacheckie i ziemskie), w imprezie uczestniczy ponad 100 statystów i 150 członków stowarzyszeń partnerskich. Świetna inscenizacja bitwy, negocjacje zakończone niepowodzeniem i tragiczna porażka chłopów, złapanie Matiji Gupca i jego doprowadzenie do Zagrzebia. Organizowane są też ciekawe interaktywne warsztaty, które przyciągają uwagę i zachęcają do uczestnictwa rodziców i dzieci przyjeżdżające w przebraniu za chłopów lub posiadaczy ziemskich chcąc stać się częścią wydarzenia (najwięcej z Zagrzebia).

„SAMOBORSKI FAŠNIK” (SAMOBORSKI KARNAWAŁ)

Samobor - 11-21.02

Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w Samoborze jest Fašnik, Ostatki, podczas których mieszkańcy Samoboru przeganiają złe moce minionego roku, żegnają się z zimą i otwierają serca dla nadchodzącej wiosny. Od dawnego 1885 roku Samobor jest karnawałową metropolią tej części Chorwacji. Przez około 10 dni na ulicach miasta panuje ogólna radość, pod tysiącami masek kryje się śmiech i radosna pieśń, które w tańcu witają nowe życie. Jednak nie wszystko jest takie proste… niepewność trwa aż do sądu nad Fašnikiem - głównego wydarzenia końca karnawału. Na głównym placu miejskim odbywa się przedstawienie, w którym na Fašnika zarzuca się całą winę za wszystkie nieszczęścia, które miały miejsce w ubiegłym roku. Obarcza się go całym gniewem, smutkiem i nieszczęściami ludzi. Kukła symbolizująca Fašnika jest spektakularnie spalana w tzw. Fašnički Wtorek (ostatni dzień karnawału), dzięki czemu, według dawnych wierzeń, pozbywamy się wszystkich negatywnych wpływów na cały kolejny rok. Po ukaraniu Fašnika zaczyna się ogólna radość, która powinna trwać przez cały następny rok.

WĘDKARZE SWOJEMU MIASTU

Koprivnica - 31.03-01.04

Z wędkarstwem rzecznym związana jest romantyczna atmosfera, a ryba słodkowodna to prawdziwy przysmak. Wielu tutejszych mieszkańców wygodne siedzenie nad brzegiem rzeki i czekanie aż chwyci ta właściwa ryba, uważa za formę relaksu i zabawy. Dlatego potrawy przygotowane z ich połowów mają szczególny smak, a okazją do ich spróbowania jest impreza Wędkarze Swojemu Miastu. W ogromnych kotłach przygotowuje się nawet 600 litrów tradycyjnej potrawy fiš-paprikaš (paprykarz rybny). Najlepsi kucharze konkurują ze sobą o to, czyj fiš-paprikaš będzie najsmaczniejszy, a efektów ich umiejętności może spróbować każdy. Nie jedz jednak tylko tego, co złowili inni, weź wędkę i nad specjalnym basenem złów swoją kolację.

PICOKIJADA

Đurđevac - 22.02-24.06

Gdy wojsko tureckie pod wodzą Ulamabega nie zdobyło jednym atakiem twierdzy w Đurđevcu, wódz zdecydował się zmienić swój plan strategiczny i rozpoczął oblężenie miasta, chcąc głodem zmusić jego mieszkańców do poddania się. Kiedy wewnątrz murów obronnych do jedzenia nie zostało nic oprócz jednego koguta, Đurđevczanie uknuli desperacki plan. Swój ostatni „kęs” wystrzelili z armaty, w stronę tureckiego wojska. Ulama-beg uznał, iż jest to dowód, że mieszkańcy mają wielkie zapasy jedzenia i zdecydował się wycofać. Wycofując się rzucił na Đurđevczan klątwę i nazwał Picokami (Kurczakami). W jedynym w swoim rodzaju przedstawieniu scenicznym na wolnym powietrzu mieszkańcy miasta inscenizują tę legendę w autentycznej scenerii. Uczestniczą w nim setki statystów, amatorów, jeźdźców i zawodowych aktorów. Spektakl ten otrzymał status obiektu kultury niematerialnej Chorwacji.

DZIEŃ CENTRUM ŚWIATA

Ludbreg - 01.04

Kiedy na stole rozłożysz mapę świata, to czy wiesz, które miasto położone jest najbliżej środka świata? Nie, pytanie to nie żart primaaprilisowy! W chorwackim mieście Ludbreg od dawna wierzą, że właśnie stąd rozchodzą się kręgi, na których obwodach znajdują się europejskie metropolie. Według tego samego wierzenia, na przeciwnej stronie kuli ziemskiej znajdują się antypody Ludbrega - wyspa Antipodes na południowym Pacyfiku. Zgodnie z tym wierzeniem na głównym placu miejskim co roku dodawana jest płyta z nazwą jednej ze światowych metropolii. Zwyczaj ten został ustalony na dzień, w którym Ludbreg obchodzi swoje urodziny - Dzień Miasta, kiedy tort urodzinowy dzielony jest między wszystkie osoby, urodzone w tym dniu, a miejscowe wino leje się bezpośrednio z miejskiej fontanny. Każdy, kto uważa się za kosmopolitę, powinien odwiedzić centrum świata.

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI ŚWIĘTA HELENA

Sveti Ivan Zelina - 18-20.05

Odważni rycerze walczą o Twoją uwagę. Ich walki są tylko częścią turnieju rycerskiego, nie musisz się obawiać, że ktokolwiek zostanie ranny. Tym niemniej w ten sposób udaje im się przybliżyć atmosferę średniowiecznych turniejów rycerskich. Iskry lecą przy uderzeniach mieczy, a damy, giermkowie i paziowie, wstrzymują oddech przy każdym ciosie. W obozowiskach rycerskich można zobaczyć cały arsenał broni średniowiecznej, kolorowych tarcz i blaszanych zbroi. Jeżeli zgłodniejesz, pokrzepi Cię gorąca kasza przygotowana z zapomnianych zbóż albo gęś na miodzie, przygotowana według średniowiecznych przepisów. Na własne oczy zobaczysz oblężenie miasta, kamienie będą leciały z katapult, a tarany będą próbowały rozbić masywne bramy miejskie. Na Turnieju Rycerskim Świętej Heleny nie musisz być tylko widzem… weź udział w strzelaniu z łuku, spróbuj przejażdżki powozem lub jazdy konnej.

ŚWIĘTO IRYSÓW „PERUNIKA”

Donja Stubica - 19.05

W czasach antycznych Perunika zachwycała swoim pięknem wszystkie narody. Związane z nią mity opowiadali nawet starożytni Grecy, ale na przestrzeni wieków również na ziemiach chorwackich pojawiały się liczne legendy związane z tą postacią. W Chorwacji perunika (irys) jest rośliną narodową, a Święto Irysa, organizowane w Chorwackim Ogrodzie Irysów, świadczy o tym, jak wielką wagę Chorwaci przywiązują do swojego bogactwa przyrodniczego. Naciesz oczy różnymi gatunkami tego przepięknego kwiatu we wszystkich możliwych kolorach, które nam daje i zachwyć się zapachami, którymi nas oczarowuje. Wydarzenie, na którym spotykają się miłośnicy kwiatów, wzbogacą koncerty muzyki klasycznej, romantyczne tańce kwiatowe, tradycyjne potrawy i naturalne soki owocowe.

DNI KULTURY MATE LOVRAKA

Veliki Grđevac - 25.05 i 01-02.06

Mate Lovrak to ulubiony chorwacki pisarz dziecięcy, na którego opowiadaniach wychowały się całe pokolenia chorwackich czytelników, zasłużył on więc na własną uroczystość. Zdecydowali się na nią mieszkańcy miejscowości Veliki Grđevac organizując w swoim mieście program kulturalny, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, które spotykają się w Centrum Lovraka, urządzonym na podstawie jego utworów. W centrum Kukavica organizowane są zawody sportowe dla dzieci ze szkół podstawowych, uczestnikom akcji Kocham Chorwację przyznawane są nagrody i wyróżnienia, odbywają się też warsztaty kreatywne, na których dzieci wykonują tradycyjne pamiątki i przedmioty inspirowane opowiadaniami Mate Lovraka. Przyjedź i przywieź swoje pociechy, niech poznają utwory ulubionego, chorwackiego autora opowiadań dla dzieci.

URBANOVO - DANI WINA W ŻUPANII ZRINSKIH

Međimurska vinska cesta - 25.05-03.06

Urbanovo to tradycyjne wydarzenie międzynarodowe, które promuje picie świetnych win i tradycyjne specjały gastronomiczne Međimurja, a wszystko odbywa się na znanej Međimurskiej Drodze Winnej. Podczas dziesięciodniowego programu odbywają się targi, Festiwal pušipela, Turnieje winne, Dni otwartych piwnic...

LOREKO

Komplks targów Gudovac - 26-27.05

LOREKO - targi łowiectwa, wędkarstwa, ekologii i agroturystyki obejmują szereg wydarzeń, które są w jakikolwiek sposób związane z łowiectwem, wędkarstwem, przyrodą, ekologią i turystyką. W trakcie targów organizowane są wystawy i konkursy, np. wystawa żywej dziczyzny, koni i wyposażenia dla koni. Targi odbywają się od 2009 roku w kompleksie firmy Bjelovarski sajam w Gudovcu, obecni są tu przedsiębiorcy z branży turystycznej oraz liczne agencje turystyczne z kraju i ze świata.

VINODAR - WYSTAWA WINA

Daruvar - 27.05-03.06

Wydarzenie trwa siedem dni, pierwsza część tygodnia to fachowe wykłady, ocenianie wina, dyskusje na temat uprawy winogron, produkcji i przechowywaniu wina. Na centralnym placu miejskim przez ostatnie trzy dni (piątek, sobota, niedziela) miasto przekształca się w centrum targowe, gdzie oferowane są między innymi specjały kuchni i tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Towarzystwa folklorystyczne z całej Chorwacji, piknik lotniczy, muzyka folklorystyczna na żywo, pstrąg pieczony, bezpłatne koncerty znanych muzyków chorwackich - gwarantują rozrywkę w samym centrum miasta.

NASZ DROGI KAJ

Sveta Nedelja jezero Orešje - 27.05

W starej wiosce, w kilku zaimprowizowanych wiejskich posiadłościach, na kilkuset metrach kwadratowych, w naturalnym otoczeniu, odwiedzający w trakcie tego gastro-etno i muzycznego wydarzenia mogą zobaczyć życie jakie kiedyś było ze wszystkim pięknem, przyjemnościami i dawnym czarem, trochę zapomnianego stylu życia. Tutaj pielęgnowany jest też tradycyjny język kajkawski, można zobaczyć i spróbować prania ubrań w korycie, rąbania drzewa, koszenia trawy, uprawiania ogrodu, karmienia zwierząt domowych, koszenia mleczy, składania snopków, pracy dawnymi narzędziami (ostrzenie kosy, praca na maszynie tkackiej, czesanie pierza...), przygotowania tradycyjnych potraw i napojów (pędzenie rakii, deptanie kapusty, deptanie winogron, pieczenie chleba, robienie skwarek, pieczenie prosiaka...). Poza tym można śpiewać, tańczyć tak jak kiedyś robiono to przy różnych okazjach. Takie jedyne w swoim rodzaju wydarzenie dla całego regionu uzupełnia festiwal muzycznej sceny kaj.

ŚREDNIOWIECZE W CHORWACKIM ZAGORJU

Gornja Stubica - 11.06

Účastnit se rytířského turnaje ve středověku bylo otázkou zvláštní cti. Pouze ti nejstatečnější a nejdovednější mohli vystoupit před své soupeře, a jen těm nejsmělejším se dařilo vyjít z těchto turnajů vítězně. Tyto dny jsou samozřejmě dávno zapomenuté, ale stubický Rytířský turnaj jako by probouzel po staletí spící rytířskou čest. Rozuzlení dnešních rytířských soubojů již možná není tak nejisté jako kdysi, ale vzrušení tu zcela jistě nechybí. Navštivte Muzeum selských povstání v Gornji Stubici a naučte se více o hrdinském středověku.

CELTYCKA NOC

Sisak - czerwiec

Kiedy wrześniowy księżyc wejdzie w nów i nad miastem zapadnie noc, niewtajemniczony gość odwiedzający Sisak, z powodu mnóstwa nieznanych mu wydarzeń, mógłby pomyśleć, że przeniósł się o wiele wieków w przeszłość. W czasy, kiedy tratwy pływały po rzece Kupa, a ulicami miasta chodzili rycerze i nimfy. Nie bój się, to tylko przedstawienie. Mieszkańcy Siska tym jednogodzinnym występem, którego sceną jest rzeka Kupa, przypominają o tym, jak kiedyś wyglądało ich miasto. Po rzece płynie orszak składający się z pięciu tratw, dwudziestu typowych dla tutejszego regionu łódek i około trzystu pochodni. Na tych pływających konstrukcjach, na oczach widzów, przedstawiane są sceny z życia Celtów i Rzymian. Wszystkie konstrukcje ozdabiane są pochodniami i innymi rekwizytami, a z brzegów rzeki Kupa, gdzie kiedyś mieszkali Celtowie, głos płynący z głośnika opisuje przedstawiane sceny.

WIELKIE SPOTKANIE W MIEŚCIE KRIŽEVCI

Križevci - 15-17.06

W 1242 roku król Bela IV wraz ze swoim wojskiem schronił się przed najazdem tatarskim w murach miasta położonego na zboczach Kalnika. Zamiar Tatarów wtargnięcia do miasta i pokonania wojsk królewskich udaremnili miejscowi chłopi, którzy odważnych żołnierzy żywili domowymi śliwkami. Owoce dodały im sił do odparcia ataku. Za to wszystkim chłopom, którzy mu pomagali, Bela IV nadał tytuły szlacheckie. Taka decyzja rozgniewała mieszkańców miasta Križevci, ich złość trwała całe lata, aż do przypadkowego ślubu młodzieńca z Kalnika z dziewczyną z miasta Križevci. Ich wesele było kluczowym momentem pojednania. Obecnie na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy miasta Križevci wystawiają spektakl, w trakcie którego klucze do miasta zostają przekazane w ręce sędziego i rozpoczynają się trzy dni świętowania.

TEREZIJANA

Bjelovar - 15.06-17.06

Terezijana to kilkudniowe wydarzenie, przypominające wiek XVIII, kiedy ziemie chorwackie należały do monarchii Habsburgów. Za swojego życia cesarzowa Maria Teresa wprowadziła ważne zmiany i reformy. Zniosła procesy czarownic, wprowadziła obowiązek szkolny, a dekretem z 1756 roku założyła miasto Bjelovar. Mieszkańcy Bjelovaru świętują rocznicę tego wydarzenia przez kilka dni, na ulicach odbywają się liczne imprezy muzyczne, teatralne i sportowe. Jednak najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem w ramach Terezijany jest widowisko przedstawiające wjazd cesarzowej do miasta, które przybliża historię regionu z czasów, kiedy w Chorwacji panowały największe europejskie rody królewskie.

LATO W MIEŚCIE RODU ZRINSKICH

Čakovec - 25.06-02.08

Mieszkańcy Čakovca są wdzięczni rodowi Zrinskich, którego panowanie cechował intensywny rozwój ekonomiczny i kulturalny. Dlatego na ich cześć w mieście organizowany jest letni program kulturalny. Obok przedstawień, koncertów i wystaw, które można zobaczyć latem w Čakovcu, najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem jest zmiana warty, tzw. Zrinska Garda, która odbywa się w każdą sobotę w miejscu zwanym „przed orłem”, czyli pod pomnikiem Nikoli Zrinskiego. Lato Kulturalne w Čakovcu kończy się w dniu święta Matki Boskiej Anielskiej (2.08.), zwanego Porcjunkula. Tego dnia wszyscy mieszkańcy spotykają się na koncertach, pokazach dawnych rzemiosł, warsztatach plastycznych, uczestniczą w zawodach w strzelaniu z kuszy i w zawodach jeździeckich.

LATO W MARIJI BISTRICY

Marija Bistrica - 25.06-04.08

Tradycja ta związana jest z samym Dniem Matki Boskiej Bistrickiej, kiedy odbywają się koncerty birstickich towarzystw kulturalnych i kościelnych, kolonia rzeźbiarska, różne spektakle sceniczne, otwarcia wystaw, dni targowe i prezentacje dawnych zwyczajów “Śladami dawnych zwyczajów”, wieczór rozrywkowy „Noc Bistricka” oraz znane procesje nocne ze świecami. Odbywają się spotkania Towarzystw Kulturalnych, spotkania miłośników gór oraz wycieczki górskie, spotkania i zawody różnych towarzystw sportowych, biciklijada, ćwiczenia straży pożarnej, warsztaty dla dzieci i teatr dla dzieci oraz wieczory rozrywkowe.

MOTYWY PODRAVSKIE

Koprivnica - 29.06-01.07

Chorwackie malarstwo naiwne przedstawia motywy życia na wsi w harmonii z przyrodą i jej wszystkimi urokami. Tak właśnie wygląda życie w położonych nad rzeką Dravą wsiach, na rozległych łąkach, w lasach i na polach uprawnych. Dlatego miasto Koprivnica w pierwszy weekend lipca zmienia się w ogromną wystawę sztuki naiwnej. Około stu cenionych malarzy na wolnym powietrzu wystawia swoje obrazy i maluje nowe, oddając w ten sposób hołd bogactwu i osiągnięciom artystycznym szkoły malarskiej Hlebinska Slikarska Škola.

DNI EUROPEJSKIEJ WSI BOCIANÓW

Čigoć - 26.06

Może trudno w to uwierzyć, ale w wiosce Krapje jest więcej ptaków niż ludzi, mieszka tu 120 osób i około 200 bocianów, które uważane są za stałych mieszkańców. Ze względu na ich harmonijne współżycie, Čigoć został uznany za pierwszą europejską wioskę bocianów. Z tego powodu organizowana jest tu impreza, w ramach której odwiedzający mogą popłynąć statkiem turystycznym lub pojechać zaprzęgiem konnym, wziąć udział w jeździe na rowerach czy udać się na wycieczkę objazdową na Lonjsko Polje. Osoby, które nie są spragnione aż takich wrażeń, mogą skorzystać z bogatej oferty koncertowej lub gastronomicznej lokalnych potraw tego regionu. Zżyj się z wioską, którą bociany wybrały na swój dom.

MIĘDZYNARODOWY SPŁYW MURSKICH ŁODZI

Sv. Martin na Muri - 07-08.07

Na początku lipca około pięćdziesięciu drewnianych tradycyjnych łodzi wyrusza od Bad Radkersburg w Austrii i płynie przez Słowenię do miejscowości Sveti Martin na Muri. To trzydniowe ekologiczne, rekreacyjne i turystyczne wydarzenie jest prawdziwą atrakcją dla wszystkich, którzy lubią trochę adrenaliny, zachowaną przyrodę i tradycyjną kulturę. Obok wielu programów rozrywkowych można zobaczyć Murę na jedyny w swoim rodzaju sposób, jako coś co kształtuje i tworzy bujne życie rzadkich lub wymarłych gatunków flory i fauny.

PRZYPOWIEŚCI POD LIPĄ

Čazma/Miklouš - 08.07

W lipcu mieszkańcy Miklouša i okolicznych wiosek przypominają swoje stare zwyczaje i tradycje kulturowe. Wyciągają starannie przechowywane dawne przedmioty i ubrania, a domy i ulice zdobią tradycyjnymi ozdobami. Jednym słowem wioska z radością czeka na gości, którzy przyjeżdżają na całodniową zabawę. Mężczyźni pokazują, w jaki sposób należy posługiwać się dawnymi narzędziami, a kobiety oferują słone i słodkie wypieki, w tym tzw. gibanice. Wszyscy w uroczystym pochodzie udają się pod stuletnią lipę, gdzie senior wioski czyta żartobliwą przypowieść. Poprzez dawne wspomnienia komentuje wszystkie, aktualne problemy. Równocześnie w tradycyjny sposób pokazuje, jak dawniej ludzie radzili sobie ze swoimi problemami. Przypowieść zawsze kończy się wezwaniem do młodych, żeby się bawili i pieśnią i tańcem przeganiali smutne myśli. Wesoły nastrój przenosi się na wszystkich uczestników uroczystości.

LATO U PRACZŁOWIEKA Z KRAPINY

Krapina - sierpień (w każdą niedzielę)

Jednym z największych symboli Krapiny jest krapiński praczłowiek, duma miasta oraz niewątpliwy dowód jego długiej i bogatej historii. Dlatego wizyta w Krapinie to nie tylko klasyczna wizyta w jednym z miast, to wizyta w miejscu słynnego znaleziska archeologicznego, w jednej z kolebek ludzkości na tych terenach. W sierpniu odbywają się obchody tego odkrycia, na ulicach miasta odbywają się różnorodne imprezy pod wspólną nazwą Lato u Praczłowieka z Krapiny. Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby w tych dniach odwiedzić Krapinę, z Zagrzebia organizowany jest przewóz popularnym „cugiem”. Po przyjeździe do Krapiny zapewnione jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wejście na Trški Vrh lub wycieczka na pobliskie wzgórze Strahinjčica. Przez pięć niedziel sierpniowych na Hušnjakovie organizowane są imprezy tematyczne: Niedziela „Purgerska”, „Negda i Denes” (Dawniej i Dziś), Niedziela Praczłowieka z Krapiny, Etno Niedziela oraz Niedziela Festiwalowa.

DNI SZLACHTY

Gornja Rijeka - 13-15.08

W weekend dnia Wniebowzięcia NMP w Gornjej Rijece odbywa się wydarzenie Dni Szlachty. Już po raz 13 organizujemy w pobliżu zamku pierwszej chorwackiej primadonny, baronowej Sidonii Rubido Erdody w Gornjej Rijece tradycyjne wybory najszlachcianki i najszlachcica oraz najksiężniczki i najksięcia z bardzo bogatym programem kulturalno-rozrywkowym. Wydarzenie trwa przez trzy dni i w jego trakcie odbywa się wiele imprez kulturalnych, sportowych, duchowych, rozrywkowych, gospodarczych i innych. Wydarzenie odwiedza wielu gości z różnych zakątków naszego kraju.

„ŠPANCIRFEST” - FESTIWAL MIASTA

Varaždin - 19-28.08

Z roku na rok jest coraz więcej osób, które chcą przyłączyć się do mieszkańców miasta Varaždin w ich uroczystych obchodach tradycyjnego sposobu spędzania czasu wolnego - spacerowania ulicami miasta zwanego tutaj španciranje. Na około 10 dni w roku Varaždin zmienia się w malowniczy plac zabaw, miasto śmiechu i radości. Na ulice wychodzą liczni wykonawcy, muzycy i artyści zabawiający publiczność, a całe miasto jest jedną wielką sceną, na której prezentowane są chorwackie tradycje. Na straganach kupić można wiele typowych produktów rzemieślniczych, artefakty uznawanych artystów, potrawy i napoje, przygotowane według tradycyjnych przepisów oraz różnego rodzaju pamiątki. Na Špancirfest można się bardzo łatwo zgubić. Spacerując wśród bezkresnego morza fantazji uwagę co chwilę przykuwa coraz to inne wydarzenie, przy czym nawet nie czujesz, jak szybko mija czas. Można dosłownie cały dzień spacerować i pod wieczór zdziwić się, że jest już tak późno i przyszedł czas odpoczynku.

CO JEDLI NASI PRZODKOWIE

Vrbovec - 24.08-26.08

Kontynentalna część Chorwacji znana jest ze świetnej kuchni. Każde miasteczko ma swoje oryginalne, tradycyjne przepisy i specyficzne sposoby przyrządzania poszczególnych potraw. Mieszkańcy Vrbovca swoją kuchnię prezentują pod koniec sierpnia, w ramach imprezy Co Jedli Nasi Przodkowie. Całe miasto w tych dniach pachnie potrawami przygotowywanymi według dawnych przepisów, przyrządzanymi z miłością, a wszystko po to, by na zawsze zostały w pamięci osób odwiedzających miasto. Co więcej, sami mieszkańcy Vrbovca konkurują ze sobą w przygotowywaniu tradycyjnych potraw, a całe wydarzenie uzupełniają zawody sportowe i program muzyczny.

FESTIWAL RENESANSU

Koprivnica - 30.08-03.09

We wrześniu na murach obronnych starej części miasta Koprivnica odbywa się prawdziwy spektakl historyczny. Rycerze pod namiotami ostrzą swoje miecze, by w pojedynku zdobyć rękę swojej wybranki, sokoły myśliwskie krążą w powietrzu i wykonują polecenia swoich właścicieli, a kupcy i rzemieślnicy, krzycząc na cały głos, przyciągają kupujących do swoich straganów, zapełnionych wyrobami rękodzielniczymi i produktami typowymi dla dawnych czasów. Ulicami rozchodzi się zapach potraw charakterystycznych dla okresu renesansu oraz egzotycznych produktów spożywczych, które kiedyś używano. Podczas Festiwalu Renesansu obowiązuje tylko jedna zasada: nic nie może przypominać o tym, że tak naprawdę mamy XXI wiek.

ŚWIĘTO WINA W JASTREBARSKIM

Jastrebarsko - wrzesień

To tradycyjna wrześniowa festa wina, na której od 16 lat co roku promowane są wina i winiarze tego regionu i zapowiadane są nowe zbiory, jest najważniejszym wydarzeniem społecznym w Jastrebarsko i okolicach. Wydarzenia pod namiotem na Targu w Jastrebarskim zaczynają się od tradycyjnego przejścia orszaku od placu Strossmayera do namiotu, gdzie ognie sztuczne zapowiadają rozpoczęcie imprezy. Bogaty program kulturalno-artystyczny w ciągu dnia, wystawa z degustacją i sprzedażą wina i ofertą kulinarną oraz rozrywkowe wydarzenia wieczorne sprawiają, że impreza pod namiotem to coś w czym trzeba wziąć udział. Poza wydarzeniami na Plešivickiej drodze winnej i w namiocie na Targu, Święto wina w Jastrebarskim uzupełniają też wystawy, których tematem jest wino, maratony konne i rowerowe po Plešivickiej drodze winnej, turniej tenisowy, treking winny i wiele innych wydarzeń. Święto wina w Jastrebarskim jest tradycyjnym miejscem, gdzie prezentowane są kandydatki Królowej Wina Żupanii Zagrzebskiej.

TYDZIEŃ KULTURY KAJKAVSKIEJ

Krapina - 02-09.09

Przez siedem dni osoby odwiedzające miasto Krapina mogą przekonać się o tym, że kultura kajkavska ciągle żyje i rozkwita. Przekonają się o tym wszyscy, którzy odwiedzą wystawy „Kaj u Riječi, Slici, Pjesmi i Plesu” i „Kaj Najmlajši je Najslajši”. Wystawy są przykładem, jak ważnym elementem chorwackiej kultury pisanej jest tzw. kajkavština - język poezji i niezliczonych opowiadań. W tych dniach Krapina będzie także gospodarzem targów „Gde se još to Kupiti More”, których uroczystą atmosferę wzbogaci koncert pt. „20 Novih Kajkavskih Popevki”. To tylko mała część programu, który odbędzie się na Placu Ljudevita Gaja, w Galerii Miasta Krapina, w Muzeum Ewolucji Hušnjakovo i w sali festiwalowej. Poza tym już sam spacer ulicami miasta otuli Cię atmosferą słynnej gościnności zagorskiej.

JESIEŃ W VOLODERZE

Popovača - wrzesień

Kiedy w winnicach zrywa się pierwsze kiście winogron, oznacza to początek Jesieni w Voloderze. Co roku od ponad 41 lat mieszkańcy województwa sisačko-moslavačkiego obchodzą początek winobrania w swoim regionie. Tak będzie też w tym roku. Oprócz targów wina i moszczu, na których wystąpią liczne zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji, organizowane będą wystawy obrazów, sprzętu winiarskiego i narzędzi sadowniczych, rękodzieła, strojów ludowych oraz tradycyjnych zawodów. W godzinach wieczornych odbędą się przygotowane z myślą o młodzieży występy piosenkarzy, a na zakończenie całej imprezy - fajerwerki. Wszystkim prawdziwym miłośnikom wina polecamy, by w połowie września odwiedzili Voloder i uczestniczyli w wydarzeniu gwarantującym niezwykle przyjemne doznania dla podniebienia.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KORONKI

Lepoglava - 22-25.09

Wśród Chorwatów panuje przekonanie, że koronkę na te tereny przynieśli ze sobą paulini, zwani białymi braćmi. Poznawszy jej piękno mieszkańcy wsi przyjęli ją jako swoją tradycję, którą pielęgnują do dziś. Szczególnym uznaniem koronka cieszy się wśród mieszkańców miasta Lepoglava, znanych z tradycji koronkarstwa. Z tej właśnie okazji we wrześniu organizują Międzynarodowy Festiwal Koronki, na którym promują ją jako swoje bogactwo etnograficzne, które zostało wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa światowego. Na festiwalu można zobaczyć także koronki z innych krajów europejskich, jak Węgry, Słowenia, Belgia, Estonia, Hispania, ale i tak najbardziej atrakcyjne dla odwiedzających są prace wykonane w chorwackich ośrodkach koronkarstwa, wśród których znajdują się: Leoglava, Pag, Sv. Marija i Hvar.

DZIEŃ, ŚW. MARKA KRIŽEVČANINA

Križevci - 07.09

Trzeci chorwacki święty to Križevčanin z urodzenia. Jego prawdziwe nazwisko to Marko Krizin został księdzem, studiował teologię i filozofię w Wiedniu i Grazu, potem przebywał w Rzymie. W czasie Wojny Trzydziestoletniej znalazł się w Koszycach, gdzie wraz z Melchiorem Grodzieckim i Istvanem Pongraczem został złapany i torturowany 7 września 1619 (Męczennicy Koszyccy). Od 1904 roku obchodzony jest dzień Świętego Marka Križevčanina, został uznany za świętego 1 lipca 1995 roku. Obchody Dnia Świętego Marka Križevčanina, patrona Miasta Križevci, Żuapnii Koprivnicko- riževackiej i Bjelovarsko-križevackiej diecezji, w Križevcach odbywają się od 28 sierpnia do 15 września, w ich trakcie odbywa się wiele wydarzeń religijnych.

VARAŽDIŃSKIE WIECZORY BAROKOWE

Varaždin - 23.09-03.10

Koncerty Varaždińskich Wieczorów Barokowych przenoszą nas o kilka wieków w przeszłość, w czasy, kiedy muzyka była sztuką o wysokim stopniu estetyki. Wiele koncertów, na których renomowane zespoły krajowe i zagraniczne przedstawiają wszystkie współczesne interpretacje dzieł barokowych, tworzy romantyczną atmosferę barokowego miasta. Z muzykologicznego punktu widzenia wieczory mają wyjątkowo poważny charakter, ponieważ w programie niejednokrotnie znajdują się dopiero co odkryte dzieła lub utwory, których jeszcze nie wykonywano, a które swój prawdziwy blask pokazują dopiero teraz. Na Varaždińskich Wieczorach Barokowych prezentowane są także współczesne interpretacje klasyków, świadczące o profesjonalnym podejściu do muzyki barokowej. Niech struny skrzypiec i wiolonczeli zadźwięczą również w Twojej wyobraźni i zabiorą w długą podróż muzyczną.

DNI BANA JELAČICIA

Zaprešić - 29.09-14.10

Josip Jelačić to ban Chorwacji, którego imię symbolizuje dążenie narodu chorwackiego do wolności i niezależności. W 1859 roku, po burzliwym życiu, spędzonym na walce o narodowe interesy Chorwatów, Jelačić został pochowany w kaplicy św. Józefa w miejscowości Zaprešić. Z tego powodu w Dniu Miasta, jego mieszkańcy przypominają również życie i dorobek tego chorwackiego bohatera narodowego. W ramach wydarzenia, na którym w maju uroczyście obchodzona jest rocznica jego śmierci, a w październiku rocznica urodzin, organizowany jest Bal Jelačicia, odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych obok tradycyjnych targów gospodarczych. Odwiedzający mogą również zwiedzić pałac Nowe Dwory Jelačicia, jako przykład zachowanego dziedzictwa kulturowo-historycznego.

ASSITEJ

Čakovec - 15-19.10

Raz w roku Čakovec gości aktorów teatralnych, którzy swoje życie poświęcili najwdzięczniejszej, ale równocześnie najbardziej wymagającej publiczności - dzieciom. Oglądając spektakle w wykonaniu najbardziej utalentowanych chorwackich aktorów dziecięca publiczność po prostu zapomina o wszystkim, co zaprząta ich głowy. Przez pięć dni poświęconych wyłącznie dzieciom w Čakovcu panuje wyjątkowo wesoła atmosfera, wypełniona dziecięcym śmiechem i zabawą oraz pozytywnym nastawieniem, które często przenosi się także na dorosłych. Przyprowadź swoją pociechę, niech uczestniczy w wydarzeniu teatralnym i bawi się z innymi dziećmi.

KESTENIJADA

Hrvatska Kostajnica - październik

Nie ma dań z kasztanów, których nie można skosztować na Kestenijadzie w miejscowości Hrvatska Kostajnica. Oprócz delektowania się potrawami przygotowanymi z pieczonych i gotowanych kasztanów i ciastami z purée kasztanowego, wszyscy mogą uczestniczyć w zbieraniu kasztanów. To okazja do spaceru po lasach kasztanowych, przy dźwiękach pieśni i w miłej atmosferze.

TARGI RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ŻUPANII KOPRIVNICKO-KRIŽEVACKIEJ

Križevci - początek listopada

Początki Targów Rzemiosła i Przedsiębiorczości sięgają 1996 roku, kiedy Zrzeszenie Rzemieślników w Križevcach zorganizowało pierwszą wystawę, w której brało udział 30 wystawców, producentów z Križevców. Od tego czasu do dziś Targi się rozrastały pod względem powierzchni i liczby wystawców, a dzięki wysiłkowi wszystkich organizatorów stały się najważniejszym wydarzeniem gospodarczym w żupanii. W 2008 roku Targi oficjalnie stają się regionalnymi i zostają wpisane do kalendarza najważniejszych targów w Republice Chorwacji. Ze względu na to, że targi tradycyjnie odbywają się w miesiącu wina, jednym z najbardziej popularnych wydarzeń jest też Velika martinjska spelancija, czyli chrzest młodego wina zgodnie z Križevackimi statutami. Targi z sukcesem łączą gospodarkę i turystykę poprzez część programu przeznaczoną dla odwiedzających, jak pokaz mody i pokaz fryzur rzemieślników, zawody sportowe, różne warsztaty edukacyjne i parki rozrywki dla dzieci, degustacje jedzenia i napojów z naszego regionu itp.

ŚWIĘTO WINA „MARTINJE” W WOJEWÓDZTWIE ZAGRZEBSKIM

Dugo Selo, Samobor, Sv. Ivan Zelina, V. Gorica, Jastrebarsko - 11.11

W listopadzie, w dniu św. Marcina, moszcz zmienia się w wino. Popularne Martinje, święto wina, to zwyczaj głęboko zakorzeniony w tradycji północno-zachodnich rejonów Chorwacji i dlatego do dziś obchodzone jest w uroczysty sposób. W województwie zagrzebskim Martinje obchodzone jest w wielu miastach i miasteczkach. Wśród nich swoją tradycją i bogatym programem wyróżnia się Dugo Selo, którego patronem jest święty Marcin oraz miasta: Samobor, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica i Jastrebarsko.

DNI GÓRNIKÓW W MIEŚCIE IVANEC

Ivanec - 02-04.12

Program Dni Górników w Mieście Ivanec pokazuje, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o tradycyjnym życiu społecznym i kulturalnym, a także edukacja młodych osób o tutejszym dziedzictwie kulturalnohistorycznym. W tym kontekście wszyscy odwiedzający mają wyjątkową okazję zobaczyć wystawę dawnych narzędzi górniczych i przekonać się, jak ciężkie było życie naszych przodków. Wystawę uzupełnią prace dzieci na temat górnictwa i rzeźby o tematyce górniczej. Najbardziej atrakcyjną częścią uroczystości jest pochód historycznej formacji górników zwanej Ivanečka Rudarska Četa, odpowiedzialnej za przywitanie gości i dbanie o to, żeby wszyscy dobrze się czuli.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA W ČAZMIE

Grabovnica - 19.12.2012-15.01.2013

Wszystkie opowieści wigilijne są romantyczne i pouczające, szczególnie dla gości rodziny Salaj w miejscowości Grabovnica. Rodzina Salaj w okresie bożonarodzeniowym przygotowuje specjały dla miłośników prawdziwej świątecznej atmosfery. Na ich podwórzu świecą wtedy setki tysięcy lampek, które tworzą idylliczną atmosferę. Bożonarodzeniowe jasełka oraz dekoracje - różnego rodzaju lampki i ozdoby, w nocy tworzą niezapomniane wrażenie głębokiego snu i przebudzenia w świecie bajek, świecie prawdziwej chorwackiej opowieści wigilijnej.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1382 s