Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Żupania Pozesko slawońska

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Żupania Pozesko-slawońska

Żupania Pozeszko-slawońska jest jedną z mniejszych chorwackich żupanii. Oddalona jest od głównych szlaków komunikacyjnych i właśnie dlatego jest też wyjątkowa. Jest to teren, który zaprzecza mitowi o równinnej Slawonii, ponieważ na względnie niewielkim terenie są równiny z urodzajnymi polami, jak również góry i wzgórza, których zbocza zdobią winnice, a szczyty gęste lasy.
Żupania Pozeszko-slawońska ma długa historię. W czasach rzymskich Kotlina Požeska nazywała się Vallis Aurea - Złota Dolina. Od średniowiecza można śledzić pisaną historię naszej żupanii, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1210 roku.
Lipik znany jest z termalnego uzdrowiska i stadniny lipicanerów.
Pakrac znany był już w średniowieczu jako ważna twierdza i była w nim mennica (banovac).
Požega to miasto o długiej tradycji administracyjnej, kulturalnej, historycznej, religijnej i gospodarczej.
Pleternica to znane miejsce religijne Matki Boskiej od Łez i ważne skrzyżowanie komunikacyjne.
Kutjevo jest jednym z najważniejszych centrów wina w Chorwacji, gdzie tradycja winiarska zaczeła się już w 1232 roku.
Kaptol w centrum ma jedną z najlepiej zachowanych twierdz średniowiecznych.
Velika poza termalnym źródłem znana jest jako cel wycieczek i wyjście do Parku Przyrody Papuk, który ze względu na swoją różnorodność geologiczną niedawno otrzymał status europejskiego geoparku. Na terenie Čaglinu, w sercu gory Dilj znajduje się znane i coraz częściej odwiedzane Jezioro Sovsko, jedyna pozostałość dawnego Morza Paratetis (Panońskiego) w Chorwacji.

Požega
Požega znajduje się w urodzajnej dolinie, która otoczona jest pierścienie gór Psunja, Papuk, Dilja, Krndija i Požeska Gora. Położona w południowowschodniej części Złotej Doliny, którą Rzymianie nazywali Vallis Aurea od wieków jest najważniejszym centrum środkowej Slawonii. Jej położenie topograficzne poniżej Starego Gradu i okolicznych wzgórz z winnicami umożliwiło Požedze tworzenie średniowiecznej twierdzy obronnej, która wspominana jest w dokumentach z 1227 roku. W połowie XVIII wieku Požega otrzymała status wolnego i królewskiego miasta i jako ważny ośrodek kulturalny, oświatowy, gospodarczy i religijny w XIX wieku otrzymała tytuł "Slawońskie Ateny".
Z atrakcji Požegi należy wymienić klasztor i kościół św. Ducha zbudowany około roku 1285, katedrę, kościół św. Teresy Awilskiej i kościół św. Wawrzyńca, najstarszy kościół zbudowany na początku XIV wieku.

Lipik
Lipik to miasto znane z uzdrowiska, mineralnej wody i stadniny koni lipicanerów. Miejscowość i uzdrowisko mają około dwustu lat, jednak pochodzą z czasów rzymskich i istnieją liczne dowody archeologiczne, że tereny te były juz wtedy zamieszkałe. Uzdrowisko przeżywało rozkwit w pierwszej połowie XIX wieku. Hrabia Izidor Janković zbudował wtedy budynek uzdrowiskowy z trzema łaźniami. W tym samym czasie zbudowana została też Gostionica przy źródle, która stała sie centrem, wokół którego rozwinęła się miejscowość. Jednocześnie ogrodzono 25 hektarów ziemi na park, zasadzona została aleja drzew i założona została stadnina lipicanerów. Budynek Kursalonu jest największym i najbardziej reprezentacyjnym budynkiem w Lipiku, jest jednym z tych budynków, dzięki któremu rozpoznać można tę miejscowość turystyczną. Zbudowana została w 1893 roku w południowej części parku w stylu renesansowym. Ciekawe jest, że Lipik został zelektryfikowany w 1894 roku, zaledwie sześć lat po Nowym Jorku.

Pakrac
Pierwsze wzmianki o Pakracu pochodzą z 1229 roku, zapisane są w dokumencie szlacheckim Marcel Pakracki, jednak niektóre znaleziska wskazują na to, że tereny te zamieszkałe były juz w czasach antycznych. Już w zapisach templariuszy (katolicki zakon) wspominana jest twierdza pakracka z XII wieku. W tym czasie wspominana jest również pierwsza mennica monet banalis - banovac. W XVII wieku, po 150 rządów tureckich, Pakrac otrzymał swoich pierwszych właścicieli, wśród których na jego rozwój największy wpływ miała rodzina Janković, która buduje tu też swoja posiadłość. W tym samym wieku został zbudowany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i miasto się coraz bardziej rozwija i staje się ceentrum handlowym i rzemieślniczym, zbudowany został szpital, szkoła, kolej, hotel, sąd i prywatna centrala elektryczna. Z atrakcji Pakracu wymieniane są piwnica Spahijska, posiadłość Janković, zamek Barona Trenka i Stary Gród Čaklovac. W okolicach miasta znajdują się dwa cele wycieczek Omanovac i Matkovac oraz etno park Čantalo.

Kutjevo
Kutjevo znajduje się 20 kilometrów na wschód od Požegi. Położone jest u podnóża góry Krndija. Nazywane jest chorwacka stolicą wina. Zamek Kutjevo został zbudowany jako rezydencja jezuicka w latach 1721 - 1735 i uważany jest za jedną z najwazniejszych budowli barokowych w Żupanii Požeszko-slawońskiej. Zbudowana została w miejscu średniowiecznego opactwa cystersów, które w dokumentach z 1700 roku wspominana jest jako ruina. Ciekawe jest, że zachowały się w niej piwnice winne. W latach 1721 - 1735 został wzniesiony barokowy kompleks z kościołem i dużą rezydencją (zamkiem). Stał się majątkiem szlacheckim i rezydencja letnią jezuitów z klasztoru w pobliskiej Požedze.

Pleternica
W miejscu, gdzie rzeka Orljava wpływa między Gorę Požeszką i Dilję i płynie w kierunku Savy, w tzw. bramie Złotej Doliny, otoczonej pierścieniem gór (Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeszkiej Gory) znajduje się Pleternica. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1270 roku, miejscowość nazywała się Sveti Nikola, jednak niektóre źródła podają rok 1335. W 1427 roku po raz pierwszy wspomniana jest nazwa Pleternica, która stała się centrem handlowym. Według legendy, była to miejscowość ogrodzona siatką - ogrodzeniem z plecionych witek, od którego otrzymała nazwę.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1255 s