Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Zielona Istria

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Zielona Istria coraz bardziej atrakcyjna dla turystów

Kontynentalna część Istrii coraz bardziej przyciąga turystów, szczególnie tych, dla których idealnym wypoczynkiem jest pobyt w przyrodzie i ciszy autentycznych domów istryjskich, które tradycyjny styl życia umiejętnie łączą z potrzebami współczesnych turystów. Zielona Istria jest równie ciekawa jako miejsce wycieczek do średniowiecznych miast-twierdz na wzgórzach, które naprawdę sprawiają mistyczne wrażenie. Spacer po tych miasteczkach - są to Motovun, Labin, Vodnjan (nie leży na wzgórzu), Grožnjan, Hum, Oprtalj, zwiedzanie ich umocnień, starych kościołów i placów pozwala poznać ich historię. Są one również miejscem wielu imprez kulturalnych o ciekawym programie i atmosferze.

Najlepiej zachowanym zespołem urbanistycznym na Istrii jest Motovun, zabytkowe miasto na skraju doliny rzeki Mirny. Otoczony jest wysokimi fortyfikacjami z trzema pierścieniami murów obronnych, skąd rozpościera się, co zrozumiałe, widok na wszystkie cztery strony świata. Całe miasto to muzeum, każdy dom w Motovunie to zabytek kultury, od renesansowego ratusza i kościoła po prywatne wille pochodzące z różnych okresów. To przepiękne miasteczko, odwiedzane co roku przez wielu turystów, jest gospodarzem międzynarodowego maratonu filmowego Motovun Film Festival. Dla turystów ciekawe są również średniowieczne miasteczka Oprtalj, Grožnjan, dawniej zaniedbane, a obecnie ożywione dzięki instrumentom młodych muzyków z całego świata.


W średniowiecznym Vodnjanie w Południowej Istrii, obok wielu cennych zabytków i pałaców, uwagę odwiedzających na pewno przyciągnie duży barokowy kościół św. Błażeja, patrona miejscowości, z 65 metrową wieżą, w którym wystawione są mumie świętych. W kościele tym może się pomieścić pięć tysięcy wiernych, jest tu też cenny zbiór sztuki sakralnej. W okolicy Vodnjanu jest ponad 2500 „kažunów”, niskich, kamiennych budowli pełniących tu rolę szałasów.

W starym mieście Labinie, które usadowiło się na samym szczycie góry, tradycyjnie jesienią odbywa się Śródziemnomorskie Sympozjum Rzeźbiarskie, a poniżej, w Dubrovie znajduje się park kamiennych rzeźb, które co roku tworzą uczestnicy tego pleneru.

W Labinie jest muzeum, w którym obok zbiorów archeologicznych i etnograficznych znajduje się jedyny w swoim rodzaju w tej części Europy model kopalni, zbiory poświęcone ku pamięci Matiji Vlačića Ilirika, znanego protestanta i filozofa, współpracownika Marcina Lutra i szereg pałaców. Miasto jest chronionym zespołem zabytkowym i architektonicznym, miejscem, gdzie znajdują się liczne pracownie malarzy i rzeźbiarzy.

Śródziemnomorskie Sympozjum Rzeźbiarskie odbywa się od ponad trzydziestu lat, co roku w sierpniu. Zaproszeni rzeźbiarze tworzą rzeźby w kamieniu, które zostają w Parku Rzeźb. W ostatnich latach wykonywana jest „Biała droga”, jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie rzeźbiarskie, przy którym pracowało wielu znanych rzeźbiarzy. Szczególne miejsce wśród miast Istrii zajmuje Hum, między innymi znany jako najmniejsze miasto na świecie. Mimo, że w Humie nie ma wielu mieszkańców ani nie ma on wielkiej powierzchni, otrzymał prawa miejskie dzięki temu, że działają w nim wszystkie instytucje miejskie.

Należy również powiedzieć, że kontynentalna część Istrii znana jest ze świetnych win, oliwy z oliwek nagradzanej światowymi wyróżnieniami i oferty gastronomicznej, w której honorowe miejsce zajmują trufle, specjał, zbierany w lasach istryjskich i świetnie przyrządzany w tutejszych restauracjach.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1423 s