Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Blanes to ok. 30-tysięczne miasto, położone w malowniczej scenerii: górzysty teren schodzący do morza i zatoka z portem jachtowym, w której cumują również statki turystyczne. To miejsce znacznie spokojniejsze i bardziej kameralne niż sąsiednie, gwarne Lloret de Mar. Miejscowość leży w pobliżu znanych kurortów turystycznych, jak wspomniane Lloret (6 km), Tossa de Mar (15 km) i Malgrat de Mar oraz w odległości 45 km od kulturalnego centrum Costa Bravy - Girony. Blanes jest oddalone od Barcelony o nieco ponad godzinę jazdy. Niewielki cypel Sa Palomera dzieli miasto na dwie części - S Abanell po południowo-wschodniej stronie z wysokimi hotelami i długą, piaszczystą plażą oraz stare miasteczko po północno-zachodniej stronie cypla, z niewielką plażą i portem rybackim.
Blanes znane jest przede wszystkim z dużej, piaszczystej plaży - jednej z najdłuższych na wybrzeżu Costa Brava, a także z ogrodów botanicznych Pina Rosa i Mutra. To miejscowość, w której każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy lubią wylegiwać się na słonecznych plażach, jak i ci, którzy wakacje wolą spędzać aktywnie. Jest tu również malowniczą przystań jachtową, średniowieczny kościół i ruiny warowni z X wieku.

HistoriaBlanes leży w Katalonii. W starożytności krainę tę zamieszkiwali Celtoiberowie. Był to też teren osadnictwa Greków i Fenicjan. Na wybrzeżu powstały liczne faktorie do handlu rudą żelaza z głębi Półwyspu Iberyjskiego.
Od końca III wieku p.n.e., Katalonia wchodziła w skład rzymskiej prowincji Hispania Tarraconensis, której centrum administracyjne znajdowało się w Tarraco (obecnie katalońska Tarragona). W V wieku Katalonia opanowana została przez Wizygotów (plemię germańskie), którzy jednak dość szybko się zasymilowali i stopili kulturowo z miejscową ludnością.
W VIII wieku całość ziem Katalonii opanowali Arabowie, zostali jednak częściowo wyparci przez Karola Młota po bitwie pod Poitiers w 732. Około roku 800 powstała niezależna marchia ze stolicą w Barcelonie, której zadaniem była walka z Maurami.
W początkach X wieku Katalonia uniezależniła się od monarchii frankońskich, choć nadal z państwami południowej Francji utrzymywała ścisłe kontakty. Ślady tych kontaktów (zwłaszcza z Burgundią) widoczne są do dzisiaj w języku katalońskim.
W 1137 zawarta została unia personalna ze wzrastającą w siłę Aragonią. Dało to początek złotemu wiekowi obu krajów, których władcy przez pewien czas dominowali w zachodnim basenie Morza Śródziemnego. Pod władzą królestwa znalazły się Baleary, Sycylia i południowe Włochy.
W późniejszych wiekach Katalonia wchodziła m.in. w unię z Kastylią, ulegała podziałom, by w końcu, na początku XVIII w. wejść w skład centralistycznej Hiszpanii. W jej ramach Katalonia uzyskała autonomię po raz pierwszy na początku XX w., odzyskała ją - i cieszy się nią do dziś - w roku 1978. Obecnie w Katalonii silne są dążenia niepodległościowe.

Atrakcje turystyczneNajważniejsze zabytki Blanes to średniowieczny kościół, ruiny warowni z X wieku oraz ciągnące się wysoko na urwisku nad portem ogrody botaniczne. Oprócz pięknych widoków wybrzeża można w nich podziwiać mnóstwo różnorodnych roślin i drzew z całego świata. Ogrody botaniczne Pina Rosa i Marimutra są, obok pięknej plaży i malowniczego portu jachtowego, główną wizytówką miasta.
W ogrodzie "Marimutra, który stworzono w roku 1928, na 16 hektarach zgromadzono 6000 gatunków roślin z całego świata: tropikalnych, śródziemnomorskich czy afrykańskich. Są tu też dwa punkty widokowe, z których możemy spoglądać na morze i na charakterystyczną dla Costa Brava poszarpaną linię brzegową. Ogród najpiękniejszy jest wiosną, gdy śródziemnomorska roślinność nie jest jeszcze wypalona słońcem. Ogród Marimutra czynny jest przez cały rok.
Pobyt w Blanes jest znakomitą okazją, by zwiedzić Barcelonę, jedno z najsłynniejszych miast świata. Oprócz zabytków z dawnych wieków, takich jak Pałac Królewski Hrabiów Barcelony z XIV-XV wieku czy gotycka katedra św. Eulalii z XIII-XV wieku, koniecznie trzeba zobaczyć dzieła genialnego barcelońskiego architekta - Antonio Gaudiego - na czele z kościołem Sagrada Familia. Fani futbolu powinni znaleźć czas na wizytę na magicznym stadionie FC Barcelony, Camp Nou. Barcelona słynie ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Jest to zarazem jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. W okolicach miasta na wzgórzu Montserrat znajduje się słynny klasztor.
Nieleko Blanes (ok. 50 km) znajduje się park krajobrazowy Parc Natural del Montseny, chroniący obszary górskie. W jego rejonie leży także rezerwat Gorg Negre, w którym podziwiać można wspaniałe wodospady.
W niedalekiej okolicy Blanes wiele jest zabytkowych kościołów i klasztorów, najbliższe z nich to: Sant Miguel del Fai, Monestir de Santa Maria, Sant Benet de Bages, Sant Llorenç del Munt oraz Monestir de Montserrat. Ten rejon Katalonii jest wyjątkowo bogaty w tego typu zabytki, które znajdują się zazwyczaj w niewielkich miejscowościach.
Opodal Blanes leży Girona, kulturalne centrum Costa Brava. Miasto to posiada jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii: w jej skład wchodzą m.in. budynki z czasów rzymskich, arabskie łaźnie, dawna dzielnica żydowska i gotycka katedra.

Plaże i sportyNajpiękniejszą plażą Blanes jest Cala Sant Francesc, od ogrodów botanicznych idzie się do niej 15 minut. Ta długa, piaszczysta plaża podzielona jest na dwie części wzniesieniem - cyplem Sa Palomera, z którego rozciąga się widok na miasto i morze. Usytuowane przy plaży wypożyczalnie udostępniają wszelki sprzęt sportowy. Na wybrzeżu panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych i plażowania.
Świetnym miejscem na spędzanie wolnego czasu jest wysadzana palmami, zachęcająca do romantycznych spacerów 4-kilometrowa promenada, przy której znajdują się kawiarenki, puby i restauracje kuszące zapachem śródziemnomorskich dań. Jest tu wiele więcej miejsc, gdzie można odpocząć w cieniu.
Miłośnicy nocnego życia i dobrej zabawy, również nie będą się tu nudzić - w mieście znajduje się zawsze pełna i roztańczona dyskoteka, a w samym mieście często organizowane są wieczorne imprezy i pokazy tańców ludowych, które z pewnością zainteresują miłośników tradycji i kultury.
W miasteczku znajduje się także port sportowy, a w pobliskim Lloret de Mar - 18-dołkowe pole golfowe.

NoclegiW Blanes na gości z całego świata czeka ok. 20 hoteli, hosteli i wysokiej klasy pensjonatów (apertamentos). Wiele z nich położonych jest bardzo blisko plaży, a niektóre posiadają widok na morze. W wielu można liczyć na dobrą bazę sportową, coraz popularniejszy staje się też bezpłatny dostęp do internetu na terenie tamtejszych ośrodków wypoczynkowych. Za najlepszy hotel w Blanes uchodzi hotel Esplendid. W Blanes jest także pole campnigowe.

Wycieczki fakultatywneZ Blanes wyjechać można na wycieczki programowe i fakultatywne prezentujące najważniejsze miasta, najcenniejsze zabytki i najciekawsze obiekty przyrodnicze w okolicy.
Podczas wycieczki do Barcelony zwiedza się m.in. kościół Sagrada Familia, stadion FC Barcelony (wraz z muzeum klubowym, możliwe jest też wejście na murawę i do szatni). W skład takiej wycieczki może wchodzić też przejazd koło domów zaprojektowanych przez Gaudiego: Casa Mila i Casa Batllo, przejazd najdroższą ulicą Barcelony - Paseo de Gracia, wejście na Wzgórze Montjuic (panorama miasta), zwiedzanie obiektów olimpijskich oraz pokaz fontann.
Celem innej wycieczki jest Girona - wspaniałe miasto z zabudową pochodzącą jeszcze z czasów rzymskich, z łaźniami arabskimi, dawną żydowską dzielnicą i gotycką katedrą.
Na północ od Barcelony leży wzgórze Montserrat (721 m). Wzniesiono na nim klasztor, w którym znajduje się figura Czarnej Madonny - patronki Katalonii. Historia tego miejsca, jako celu pielgrzymek, sięga tysiąca lat wstecz - pobyt w Blanes jest okazją, by stać się częścią tej historii.
Ofertę wycieczek fakultatywnych uzupełnia wyjazd do parku wodnego Water World oraz impreza zwana Wieczorem hiszpańskim, podczas której zjeść można kolację złożoną z regionalnych dań i miejscowego wina, obejrzeć pokazy flamenco i pobawić się przy rytmach hiszpańskiej muzyki.

KuchniaNarodowa zupa katalońska przypomina polski rosół. Do specjalności regionu należą także ryby i mariscos (owoce morza). Atrakcją niemal każdego nadmorskiego miasta są ogromne hale targowe, w których każdego dnia sprzedaje się ogromne ilości makreli, tuńczyków, krewetek, ośmiornic, muli czy langust. Kuchnia katalońska słynie również z wołowiny i wieprzowiny oraz bardzo popularnych dań z królików i baraniny. Tutejszy typowy deser to karmelowy flan (rodzaj budyniu). Podczas zamawiania posiłków należy pamiętać, że z reguły porcje są bardzo obfite.

Klimat, pogoda, średnie temperaturyBlanes znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, wilgotnymi zimami i suchymi latami. Styczeń i luty są najchłodniejszymi miesiącami ze średnią temperaturą 10°C. Opady śniegu są bardzo rzadkie. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, ze średnią temperaturą 30°C. Najwyższa odnotowana temperatura w okolicy Blanes to 38,6°C.

Szukaj noclegu w Blanes, Hiszpania

Dorośli
Dzieci

Hotel Mar Ski, Blanes
4 3

7 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
3
Bardzo dobre
3
Przeciętne
1
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (7)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Ceniącym spokój
Wiek
powyżej 55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
BYLIŚMY TAM TYLKO PRZEJAZDEM,ALE BARDZO NAM SIĘ PODOBAŁO .........
Wady:
NAPRAWDĘ ŻADNYCH,I TO MORZE MA TAKI ZAJEBISTY CUDOWNY KOLOR,ŻYC NIE UMIERAC ......!!!!!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
POTHOS BY PUBLIBLANES.NET http://www.buy2travel.com/435,24,blanes,costa-brava,spain.html
Wady:
POTHOS BY PUBLIBLANES.NET http://www.buy2travel.com/435,24,blanes,costa-brava,spain.html
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Właśnie wróciłem z kilkudniowego pobytu w Blanes. To typowo turystyczna miejscowość dobrze skomunikowana z Lloret de Mar i Barceloną. Odnajdą się tutaj zarówno młodzi ludzie jak i rodziny z dziećmi. Ładna piaszczysta plaża i długa promenada to największe atuty tego miejsca. Poza nim na pewno dwa ogrody botaniczne (szczególnie Marimutra), kilka punktów widokowych i ogólny krajobraz miejscowości - morze i góry.
Wady:
z lotniska w Barcelonie jedzie się ok. 2h (pociągiem)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Niewielkie miasteczko, tętniące życiem głownie w godzinach wieczornych. Piękna, piaszczysta plaża. Polecam obejrzenie ruin zamku oraz udanie się na rejs wzdłuż wybrzeży Costa Brava.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Taka sobie miejscowość
Komu polecasz ten obiekt
Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Niewielka miesjcowość usytuowana nad brzegiem Morza Sródziemnego. Polecam osobom, które cenią sobie ciszę i spokój. Miejsce te jest idealne dla osób, które od wyjazdu nie oczekują noclego szaleństwa. Mimo wszystko miejscowość zachwyca piękną, szeroką , niezatłoczoną piaszczystą plażą oraz pięknymi krajobrazami.
Wady:
Mało rozwinięta infrastruktura turystyczna w porównaniu do innych destynacji w Hiszpanii.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo ładna miejscowość z mnóstwem otwartych w sezonie lokali i dyskotek. Plaża piękna, czysta, sprzyjająca kąpielom słonecznym. Bardzo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. Bez problemu można było sobie coś wynająć i udać się na smaczny posiłek. Polecam wszystkim spróbowanie w barze na plaży ogromnego, smacznego drinka. Tamtejsi barmani na prawe doskonale je przyrządzają. Na prawdę gorąco polecam wszystkim ta miejscowość jak i sama Hiszpanię.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Ceniącym spokój
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo sympatyczna, nieduza miejscowośc hiszpańska połozona nad samym morzem. ma wspaniałe plaze-szerokie i piaszczyste z łagodnym zejsciem do morza, naszym dzieciom bardzo odpowiadała. Najwieksze wrazenie robia dwa ogrody botaniczne-Murtra i Mar. Z tarasu widokowego na zamku widac panorame miasta. Wybralismy sie na wycieczke do barcelony-pociagiem około godziny drogi, chociaz ,mozna tez dojechac autostradą która zaczyna sie własnie w Blanes
Wady:
Długa i mecząca pdoroz samochodem,nastepnym razem wybierzemy sie na pewno samolotem

Ostatnio odwiedzone

0.1494 s