Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Atrakcja archeologiczno turystyczna

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Vukovar - Atrakcja archeologiczno-turystyczna

W lokalizacji archeologicznej Vučedol, centrum jednej z najstarszych kultur europejskich, do końca zbliża się budowa Muzeum Kultury Vučedolskiej, a do końca przyszłego roku planowana jest budowa całego parku archeologiczno-turystycznego. Muzeum i atrakcje archeologiczne zostaną wzbogacone przez obiekty sportowe i rekreacyjne oraz obserwatorium i planetarium, dzięki czemu Vučedol z pewnością stanie się kierunkiem turystycznym. Nowy wygląd Vučedolu jest częścia projektu Odnowa Dziedzictwa Kultury Ilok - Vučedol - Vukowar o wartości 30 milionów euro, który w największej części finansowany jest przez Bank Rozwoju Rady Europy.

Obok Muzeum Kultury Vučedolskiej, które jest dosłownie osadzone w górze, na szczycie której znajduje się lokalizacja archeologiczna, do tej pory odnowiono ilocki zamek Odescalchi, odnawiany jest kompleks zamku Eltz w Vukovarze, odnowiono kilka vukowarskich, barokowych budynków, jednocześnie prowadzona jest budowa promenady oraz umocnienia brzegów na ujściu Vuki do Dunaju do Vučedolu, który jest zaraz obok Vukovaru we Wschodniej Slawonii. Turystyczno-gastronomiczna i sportowo-rekreacyjna całość obejmuje hotel, restaurację, bungalowy, boiska sportowe, sporty wodne, wędkowanie, niewielkie porty turystyczne, trasy rowerowe, hipodrom, ofertę gastronomiczną, wydarzenia turystyczne, ogród zoologiczny i akwarium. Dla odwiedzających i turystów wykonywano by eksperymenty archeologiczne, na przykład budowa domu vučedolskiego, produkcja ceramiki i form do odlewania przedmiotów metalowych.

W parku archeologiczno-turystycznym Vučedol będzie centrum badawcze w will Streim, w pobliżu którego zostaną odnowione trzy domy vučedolskie budowane z witek otynowanych błotem i pokrytych strzechą, port, ogród zoologiczny ze zwierzętami domowymi i dzikimi oraz warsztaty dawnych rzemiosł. Planowana jest też budowa placu zabaw dla dzieci, kempingu turystycznego i sklepu z pamiatkami.

Lokalizacja archeologiczna Vučedol znajduje się nad brzegiem Dunaju, 5 kilometrów poniżej Vukovaru i jest jednym z najważniejszych znalezisk neolitycznych. Vučedol po raz pierwszy zamieszkały był około 6000 lat przed naszą erą, w czasach pierwszych europejskich rolników. Okres między 3000 - 2200 przed naszą erą był najbardziej intensywnym okresem jego istnienia. Podczas pełnego rozkwitu kultura Vučedolu rozciagała się na dużym terenie o szerokości siedmiuset kilometrów, obejmując 10 dzisiejszych krajów europejskich: Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Bośnie i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę i Albanię. Kultura materialna, w której szczególnie się wyróżnia produkcja ceramiczna, która świetną jakością i wartościami estetycznymi pokazuje jak bardzo rozwinięta była ta cywilizacja. Vučedolska ceramika zachwyca doskonałą harmonią kształtów i umiejscowieniem zdobień. Najbardziej znanym ceramicznym naczyniem jest Vučedolska gołębica, kultowe naczynie w kształcie ptaka, która jest bogato zdobiona, znaleziono ją w 1938 roku. Do kultury Vučedolu należy również Orion Vučedolski, który uważany jest za najstarszy kalendarz europejski.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.0855 s