Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Crveni otok

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Crveni otok to mała chorwacka wyspa. Leży u zachodnich brzegów półwyspu Istria, znajduje się w granicach administracyjnych miasta Rovinj.
Crveni otok jest jedną z najpiękniejszych wysp Archipelagu Rowińskiego, a na pewno największą (233.000 m2) i najchętniej odwiedzaną przez turystów. To także jeden z najbardziej znanych kurortów w okolicach Rovinja. W rzeczywistości Crveni otok składa się z dwóch sztucznie połączonych wysp: z Wyspy Św. Andrzeja (Otok Sv. Andrije lub po prostu Sv. Andrija) oraz z Wyspy Maškin (Otok Maškin).
Crveni otok znajduje się 15 minut rejsu taksówką wodną z Rovinja. Odpływają one z małego mola przy głównym placu miejskim (czyli z przystani Delfin) oraz z głównego portu miejskiego. Rejs na wyspę jest bardzo atrakcyjny, jego trasa biegnie obok Wyspy Katarzyny (Otok Katarina) i Zlatnego Rta (Zlatni Rt - Złoty Róg), swoim pięknem oczaruje każdego. W szczycie sezonu odbywają się średnio dwa rejsy na godzinę, już od 5:30 rano, aż do północy, kiedy odpływa ostatni prom z lądu na wyspę. Istnieje też mniejsza przystań, z możliwością rejsu dla naturystów.
Na Crvenym Otoku przeważa makia śródziemnomorska i stary las iglasty, a w okolicy hotelu znajduje się ogród botaniczny z alejkami do spacerowania.

Historia

Otok Sv. Andrije był zasiedlony przez ludzi już prawdopodobnie w czasach prehistorycznych. W VI w. benedyktyni zbudowali tutaj pierwszy kościół i położyli fundamenty pod klasztor. Opuścili wyspę w XIII w. Trochę później, w połowie w. XV opuszczone obiekty powierzone zostały franciszkanom, dzięki którym klasztor i kościół zostały całkowicie odnowione. Franciszkanie pozostali na wyspie do przybycia Francuzów w roku 1809, po czym budynki znajdujące się na Sv. Andrei ulegały stopniowej dewastacji. Trwało to do roku 1892, kiedy na wyspie została otwarta fabryka cementu i wapna. Wówczas kościelna dzwonnica służyła jako komin fabryki.
Wyspy Maškin i Sv. Andrija w roku 1891 kupiła rodzina Huetterott, która klasztor przerobiła na prywatny pałac pełniący rolę ośrodka letniskowego, a samą wyspę przekształciła w park obsadzony licznymi roślinami z całego świata. Obecnie na wyspie rosną rośliny ponad 180 różnych gatunków. J.G. Huetterott upiększał swój ośrodek wieloma dziełami sztuki, niektóre z nich do dziś znajdują się w pałacu. W tym czasie wyspa była ulubionym celem podróży gości z Austro-Węgier.
Na wyspie zachowała się główna część kościoła z czasów benedyktyńskich, który zbudowany był na planie krzyża greckiego. W owej części obecnie mieści się muzeum morskie, z makietami starych statków tudzież kopiami fresków z całej Istrii. Jeden fragment oryginalnych fresków jest w fazie renowacji. Na sąsiedniej wysepce Maškin znajduje się grobowiec rodziny Huetterottów.
Niestety, w połowie sierpnia roku 2002 Crveni otok nawiedziła wielka nawałnica, która prawie doszczętnie zniszczyła stuletni las sosnowy, będący cennym źródłem cienia w czasie letnich upałów. Największe szkody nawałnica wyrządziła na wyspie Maškin. Od tamtego czasu uczyniono wiele, aby wyspę oczyścić i uporządkować tak, by na nowo możliwe było korzystanie z jej piękna i zaciszności.

Atrakcje turystyczne

Atrakcji na Crvenym otoku nie ma zbyt wiele. Są to: pozostałości benedyktyńsko-franciszkańskich kościoła i klasztoru (obecnie pałac Huetterottów) oraz Muzeum Morskie. Więc spędzając tu wakacje warto zobaczyć przynajmniej najbliższe okolice. Na przykład Park Narodowy Wysp Briońskich (Nacionalni Park Brijuni), chroniący grupę kilkunastu małych wysp położonych na chorwackiej części północnego Adriatyku, u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria. Od Istrii oddzielone przez wąską cieśninę, leży 2 km od półwyspu.
Wyspy Briońskie należały od XIV wieku do Republiki Weneckiej. Następnie po jej upadku w 1797 dostały się we władanie Austrii. Po zakończeniu I wojny światowej należały do Włoch. W 1947, gdy Wyspy Briońskie stały się częścią Jugosławii, komunistyczny przywódca Josip Broz Tito przekształcił wyspy w swoją letnią rezydencję. Przyjmował tam wielu zagranicznych przywódców. Park narodowy na tym terenie utworzono w roku 1983.
Warty zobaczenia jest też Rovinj. To malownicze miasteczko jest jedną z najciekawszą miejscowości turystycznych zachodniej Istrii. Znakiem rozpoznawczym miasta jest górująca nad miastem olbrzymia katedra św. Eufemii, do której przylega czworoboczna wieża o rekordowej wysokości 60 m wzorowana na słynnej kampanili wzniesionej półtora wieku wcześniej przy bazylice św. Marka w Wenecji. Na północny zachód od miasta w ląd wcina się najdłuższa z zatok Chorwacji - Kanał Limski, przypominający nieco skandynawski fiord. Wszystko to sprawia, że miejscowość jest latem oblegana przez turystów.

Plaże i sporty

Na wyspie znaleźć można plaże różnego typu. Najczęściej są to plaże kamieniste. Najchętniej odwiedzane przez gości plaże leżą w południowej części Otoku Sv. Andrije oraz w okolicach hotelu. W tym miejscu jest także dość dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, m.in.: restauracja, baseny, pole do mini golfa, ośrodek nurkowania. Pewna część linii brzegowej w pobliżu przystani wyściełana jest żwirem, plaża w tym miejscu przyjazna jest szczególnie dla dzieci i osób starszych.
Na zachodnim brzegu Otoku Sv. Andrije znajduje się kilka większych urwisk, które umożliwiają skakanie do morza. Z tej strony wyspy łatwiej też znaleźć swój własne miejsce z dala od tłoku i zgiełku.
Wyspa Maškin powszechnie znana jest jako mekka nudystów. Obowiązuje na niej zakaz noszenia jakichkolwiek ubrań, czego jednak wiele osób nie przestrzega. Wybrzeże tworzą kamieniste plaże i urwiska skalne z jarami i małymi zatokami. Te najpopularniejsze znajdują się w pobliżu snack baru (na południowym brzegu wyspy), obok którego nie ma innej infrastruktury turystycznej.
Na Crveni otok często przypływają turyści i miejscowi posiadający własne jachty albo łódki, dlatego należy zachować ostrożność podczas nurkowania i pływania.
Osoby, dla których sport jest ciekawszy niż bezustanne leżenie na plaży, również mają spory wybór: na wyspie do ich dyspozycji są trzy korty tenisowe, możliwość wypożyczenia deski windsurfingowej, rowerów wodnych, łódek motorowych, jest tu też pole do mini golfa, pomieszczenia do gry w tenisa stołowego, szkoła żeglarska i szkoła nurkowania.

Noclegi

Na Crvenym otoku znajduje się tylko jeden hotel - Istra. Natomiast w Rovinju znajduje się 10 godnych polecenia hoteli i "villi" (pensjonatów z apartamentami), są także tanie kwatery prywatne.
Hotel Istra, niedawno odnowiony, posiada wiele udogodnień, które wzbogacają ogólną ofertę Otoku Sv. Andrije. Hotel kwalifikuje się do przedziału 3-gwiazdowego, posiada snack-bar, restaurację, pizzerię, centrum fitnessu, basen kryty i baseny otwarte, salon fryzjerski, salę telewizyjną. W dawnym pałacu Huetterottów, obecnie osobno stojąca część hotelu Istra, znajduje się restauracja, caffe-bar oraz muzeum morskie (nie mylić z muzeum w budynkach kościelnych). Muzeum otwiera się na życzenie, klucz dostępny jest na recepcji.

Wycieczki fakultatywne

Dubrovnik to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. W programie wycieczki m.in. spacer urokliwymi uliczkami miasta, wpisanego na listę UNESCO, podczas którego poznaje się jego historię, zwiedza klasztor franciszkanów ze słynną apteką, Pałac Sponza, Dwór Książęcy, katedrę i wiele innych cennych zabytków.
Podczas wycieczki do Korčuli, legendarnego miejsca urodzin Marco Polo, spaceruje się urokliwymi kamiennymi uliczkami tego miasta. W programie także przejazd przez półwysep Pelješac, znany z doskonałych win (zwiedzanie winiarni).
W programie wycieczki "Piknik rybny w delcie Neretwy" jest rejs zabytkowymi łodziami po licznych, wąskich kanałach rzeki: tradycyjne chorwackie potrawy, domowe wino, poznawanie miejscowych legend o rzymskim mieście Narona, którego ruiny przez stulecia leżały zatopione w nurtach Neretwy.
Można pojechać też na pielgrzymkę do miejsca objawień Matki Bożej - Królowej Pokoju - do Medjugorje. W tym niewielkim mieście w Bośni i Hercegowinie w 1981 roku sześciorgu dzieciom ukazała się Maryja. Dziś to jedno z największych centrów pątniczych w Europie.
Warto wybrać się też do niezwyłego miasta w Hercegowinie - do Mostaru. W programie zwiedzanie starej dzielnicy muzułmanskiej i wspanialego Starego Mostu (mostar to po serbsko-chorwacku "mościarz", strażnik mostu) z 1566 r. wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, możliwość nabycia ciekawych orientalnych pamiątek, po drodze zwiedzanie zabytkowego miasteczka Počitelj z pięknym meczetem i klasztoru derwiszów u źrodla rzeki Buny.
Koszt każdej wycieczki wynosi ok. 20 euro.

Kuchnia

Podstawą chorwackiej kuchnidania słowiańskie z elementami pochodzącymi z krajów sąsiednich, które odegrały ważną rolę w dawnej i nowszej historii Chorwacji. Na wybrzeżu, gdzie w dużym stopniu wykorzystuje się ryby, owoce morza i warzywa, dominują tu wpływy śródziemnomorskie, głównie weneckie. Ryby to jedna ze specjalności wybrzeża. Świeżo złowione - podaje się na ogół z grilla. Najpopularniejsze są barwena, dorada, sola i piotrosz. Jada się również wiele owoców morza, od mule i kalmarów po ostrygi i homary. W zasadzie wszędzie można zjeść dania z makaronu i pizze (na typowym włoskim cienkim spodzie). Potrawy przyrządzane są z najświeższych produktów: mięsa, ryb i warzyw. Do tutejszych specjalności należy też słynny owczy ser (paski sir) z wyspy Pag oraz suszona, a następnie wędzona szynka, zwana prsut. Ponieważ ceny w Chorwacji są na ogół niższe niż w krajach europy Zachodniej, można tu smacznie zjeść za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

W regionie, w którym leży Crveni otok panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych. Lata są suche i gorące, średnia temperatura powietrza w sierpniu waha się od 21 do 27°C, temperatura wody w morzu oscyluje wtedy w okolicach 25°C. Pogoda w lecie może zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce.
W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0 (średnia dla stycznia wynosi od 6 do 11°C, temperatura morza w okresie zimowym to ok. 12°C), śniegu właściwie nie ma, ale opady są wówczas wysokie i jest wietrznie. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą tutejszego klimatu jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą.
Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bura (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym i chłodnym jak na wybrzeże śródziemnomorskie (ciepłym jak na góry) powietrzem. Gdy wieje bura, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, jugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne i gorące.
W kwietniu i październiku może być za zimno na mieszkanie w namiocie, ale pogoda na wybrzeżu jest ładna i można zatrzymać się w niedrogich kwaterach prywatnych. Maj jest również dobrym miesiącem na podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku, turystów odwiedzających Chorwację jest wtedy niewielu. Dobre miesiące to także czerwiec i wrzesień, natomiast w lipcu i sierpniu przybywają goście z całej Europy, a ceny idą w górę. Najlepszym miesiącem na pobyt jest wrzesień, zarówno ze względu na niskie ceny, małą liczbę turystów jak i temperaturę, dużo niższą niż w lecie. Jest też wtedy mnóstwo owoców, takich jak figi, winogrona i granaty.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1531 s