Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Dalmacja Południowa

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Któż nie słyszał o malowniczych, urzekających krajobrazach Chorwacji, ciepłych i krystalicznie czystych wodach Adriatyku, czarujących wyspach i niezliczonych zatoczkach, przynoszących radość oku i ukojenie duszy? Chorwacja nie od dziś znana jest przecież ze swego bajkowego piękna, gdzie gaje oliwne przeplatają się z polami lawendy, szum fal współgra z miejscową muzyką, a śródziemnomorski charakter miejsca jest gwarancją dobrej kuchni, bogatej roślinności i wspaniałego klimatu. To tu gorące lata idą w parze z ciepłymi zimami, słońce stale króluje na nieboskłonie, a turyści z roku na rok przybywają coraz tłumniej, by wraz z rodzinami spędzić udane wakacje. Do najpiękniejszych rejonów Chorwacji zalicza się Dalmacja - imponująca kraina u wybrzeży Adriatyku, tworząca pas o szerokości nawet 50 km i długości około 400 km. Kraina ta ciągnie się od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotor na południu, a swym zasięgiem obejmuje zarówno tereny samej Chorwacji, jak i przybrzeżne wyspy. Dziś proponujemy Państwu wczasy w Dalmacji Południowej, z której najsłynniejsze centra turystyczne tworzą wyspy Brač, Hvar i Korčula oraz takie miejscowości jak Dubrovnik, Split, Stari Grad czy Cavtat. Naturalne piękno objawia się tu w ukształtowaniu terenu, zacisznych zakątkach, krętych ścieżkach i prześlicznych plażach, zaś tutejsza turystyka zorientowana jest tak na miłośników zabytków i całodziennego zwiedzania, jak i pasjonatów przeróżnych sportów bądź leniwego wypoczynku na plaży.

Noclegi

Oferta noclegowa Dalmacji również trafia w najrozmaitsze gusta odwiedzających ją turystów. Znajdziemy tu całe multum apartamentów prywatnych i kwater, proponujących swoim gościom pokoje za niewygórowane ceny, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego standardu, jak i luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele, o bogato wyposażonych apartamentach i opcjach all inclusive, gdzie w cenę wliczone są już wszystkie posiłki, przekąski pomiędzy nimi, alkohole i napoje lokalne, a także rozmaite atrakcje na terenie samego ośrodka. Dla tych, którzy na urlop gotowi są zdecydować się w ostatniej chwili, przygotowywano rozmaite oferty last minute, dzięki którym można wykupić wczasy tańsze o kilka czy nawet kilkadziesiąt procent. Wybierając miejsce na nocleg, warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak odległość hotelu od centrum i pobliskich plaż, wyposażenie pokoju oraz klimatyzację, honorowanie kart płatniczych, akceptowalność zwierząt domowych, specjalne oferty cenowe dla najmłodszych, czy choćby bliskość wypożyczalni, w których będziemy mogli zaopatrzyć się w wybrany przez nas środek transportu. Bardziej wymagający powinni też sprawdzić wyposażenie samych hoteli, ponieważ w parze z ilością gwiazdek idzie również ilość atrakcji - od basenów i kortów tenisowych zaczynając, a na prywatnych plażach, salonach Spa i animacjach dla dzieci kończąc.

Stolica regionu

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji i zarazem stolica Dalmacji. O jego randze świadczy chociażby fakt, że zabytkowe centrum Splitu wraz z pałacem Dioklecjana od lat figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaś samo miasto uchodzi za niezwykle istotny ośrodek gospodarczy, komunikacyjny i turystyczny. Jego największą chlubą jest z pewnością wspomniany już pałac, wybudowany przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku. Co ciekawe, jest to jedyny pałac na świecie, który od początku swego istnienia, aż po dzień dzisiejszy, wciąż jest zamieszkany. Jeśli już jesteśmy przy zabytkach, nie sposób nie wspomnieć o mauzoleum Dioklecjana, świątyni Jupitera, bramie pałacowej, kościele św. Franciszka czy pozostałościach akweduktu. Na uwagę zasługuje także pomnik Grgura Ninskiego, biskupa i propagatora języka chorwackiego, którego złapanie za kciuk gwarantuje ponoć szczęście i spełnienie wszelkich marzeń. Znajdziemy tu także liczne muzea: archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze i historii morskiej.
Tuż nad Splitem sytuuje się przepiękny park, stanowiący ulubione miejsce tutejszych spacerowiczów i dający niezapomniane widoki na miasto i morze. Split słynie również ze wspaniałych zachodów słońca oraz wyśmienitej kuchni, w której króluje grillowana ryba z oliwą z oliwek, czosnkiem i pietruszką, wędzonka i ser z Dalmacji, cielęcina z ziemniaczkami oraz pašticada, czyli mięso wołowe ze słoniną, czosnkiem i goździkami, gotowane w towarzystwie czerwonego wina. Nie brakuje tu również lokalnych deserów, oczarowujących przyjezdnych maestrią form i smaków. Split to jednak nie tylko błogie miejsce dla spacerowiczów i łasuchów - to również centrum turystyki wodnej, z nurkowaniem i żeglarstwem na czele. Dla tych zaś, którym marzą się wyprawy speleologiczne, organizowane są liczne wycieczki po okolicznych grotach i jaskiniach.

Dubrownik (Dubrovnik) - perła Adriatyku

Prawdziwą perłą Południowej Dalmacji jest miasto Dubrownik. To tu przez pewien czas mieszkał polski pisarz i kompozytor, Ludomir Michał Rogowski. To tu swój miesiąc miodowy spędziła królowa kryminałów, Agata Christie. To tu urlopy swe spędzali Elizabeth Tylor i Richard Burton. To Dubrownik George Bernard Shaw nazwał "rajem na ziemi" i to tu odbywają się wielkie festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Bluesa i Jazzu, a także słynny Letni Festiwal Libertas, będący prawdziwym świętem folkloru, muzyki, opery i teatru, a przy okazji największy z festiwali w całej Chorwacji i jeden z największych w Europie. W Dubrowniku bowiem odnajdujemy wszystko to, co tylko składać się może na niezapomniane wczasy - piękno krajobrazu, wspaniałą kuchnię, rozmaite zabytki i centra turystyczne, wyśnione plaże i sąsiedztwo Adriatyku, okalającego Dubrownik z trzech stron. Gaje oliwne i pomarańczowe, kręte ścieżki, zdobycze sztuki architektonicznej, imponujące mury obronne, cudna Starówka - wszystko to odnajdziemy w Dubrowniku, a i na tym wyliczanie się nie kończy. O uroku Starego Miasta niech świadczy zresztą sam fakt, że zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niemal wszystko wykonano tu z kamienia, począwszy od ulic, domów i średniowiecznych murów, na pałacach i świątyniach kończąc. Ten monumentalizm zabudowań nie tylko olśniewa swym przepychem, ale i zapewnia miastu nieśmiertelność. Miłośnicy zabytków i historii sztuki najpewniej nigdy nie zechcą stąd wyjechać - Dubrownik to ponad dwadzieścia baszt i bastionów, pałace Rektor i Sponza (jeden z największych tutejszych zabytków), najstarsza w Europie apteka, funkcjonująca od 1317 roku, gotyckie klasztory franciszkanów i dominikanów, Wielka Fontanna Onufrego, a także rozmaite świątynie, w tym kościoły katolickie, cerkiew, a także jedna z najstarszych synagog w Europie. Warto zobaczyć również tutejszą Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której znajduje się wiele cennych malowideł, łącznie z oryginalnym obrazem Tycjana.
Jeśli chodzi o kwestię transportu, Dubrownik prezentuje się bez zarzutu - możemy się tu dostać samochodem, autobusem, promem czy samolotem. Podobnie jest z miejscową bazą noclegową - bez względu na to, czy marzy nam się luksusowy apartament hotelowy, czy skromny nocleg w kwaterze prywatnej, wybór będziemy mieć ogromny. Nie powinniśmy martwić się też o nasze podniebienia - wśród specjałów Dubrownika znajdziemy m.in. prosiaka z rożna, kozinę i jagnięcinę, owoce morza i multum lokalnych deserów, a wszystko to oczywiście suto zakrapiane tutejszymi trunkami.

Korčula - wyspa Moreški i Marco Polo

Wyśmienite wina, ciepłe kąpiele pośród czarujących swym pięknem plaż, bogactwo zabytków, nieskażona cywilizacją roślinność i zapierające dech w piersiach pejzaże - oto, jak w kilku słowach podsumować można Korčulę, najbardziej chyba zaludnioną i największą z wysp Dalmacji Południowej, która nie bez powodu nazywana bywa również "małym Dubrownikiem". Ponad połowę terenów stanowią tu lasy, co gwarantuje nie tylko czyste i zdrowe powietrze, ale i olśniewające widoki. Znakomite połacie wyspy pokrywają również plantacje winogron, z których później tworzy się słynące z niepowtarzalnego smaku i wspaniałej barwy wina, z takimi gatunkami jak Grk, Pošip, Rukatac i Plavac na czele. Podczas pieszych wycieczek zobaczymy tu oleandry, cytrusy, palmy, dęby korkowe czy dzikie oliwki, zaś wolny czas spędzimy na nurkowaniu wśród bajecznych wód Adriatyku, zwiedzaniu zabytków, delektowaniu się tutejszą kuchnią czy podziwianiu skarbów natury. Korčula równie chętnie bywa wybierana jako baza na wczasy, jak i cel wycieczek z okolicznych wysp, a nawet samej Chorwacji. Przybywający tu turyści decydują się zwykle na podróż do takich miast jak Lumbarda, słynąca z produkcji wcześniej wspomnianego wina Grk, Korčula, będąca wspaniałym, średniowiecznym miasteczkiem z imponującymi murami obronnymi, oraz Vela Luka, gdzie miłośnicy historii mogą zobaczyć archeologiczne wykopaliska oraz grotę Vela Špilja ze znaleziskami z okresu neolitu. Zainteresować powinien ich także fakt, że to na wyspie Korčuli właśnie urodził się Marco Polo - słynny podróżnik epoki średniowiecza, którego dom nadal tu stoi i stanowi obecnie muzeum poświęcone jego pamięci.
Dużą atrakcją wyspy jest Moreška - specyficzna gra, rodzaj inscenizacji teatralnej, której tradycje sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Widowisko to, obrazujące starcie dwóch wojsk i posiadające u swych podstaw historię miłosną, upamiętnia zwycięstwo chrześcijan nad Turkami, wcześniej zaś znane było również na Sycylii, Korsyce i w Hiszpanii. Obecnie składa się na nie szereg tańców, którym towarzyszy porywająca muzyka i zachwyt gapiów. Jeśli chcemy uczestniczyć w obchodach Moreški, najlepiej odwiedzić Korčulę latem. Latem też odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Marco Polo, którego głównymi atrakcjami są degustacje wina oraz wykonania folklorystycznych pieśni. We wrześniu z kolei, ku uciesze turystów, organizowana jest inscenizacja bitwy morskiej pomiędzy Wenecją a Genuą z 1298 roku, w której Marco Polo również uczestniczył.
Wyspa staje się też celem podróży miłośników zabytków, którzy w samym tylko mieście Korčuli znajdą przynajmniej kilka interesujących obiektów, ze wspomnianym już domem Marco Polo na czele. Na uwagę zasługują tu m.in. starówka, wciąż otoczona murami obronnymi i oddająca dawny charakter miasta, oraz liczne obiekty sakralne, takie jak katedra św. Marka z dobudowaną do niej kaplicą św. Rocha, która miała chronić mieszkańców przed dżumą, klasztor i kościół Wszystkich Świętych z drewnianą Pietą, czy jedenastowieczny kościół św. Piotra, obok którego mieści się imponujący kompleks budynków renesansowo-barokowych, posiadający swój skarbiec i znany pod wspólną nazwą Pałacu Biskupiego. W Korčuli znajdziemy też pałac Arneri z pięknym, renesansowym ogrodem, pałac Gabrielis, w którym mieści się obecnie Muzeum Miejskie, bogato zdobiony Pałac Książęcy czy XVI-wieczny ratusz.
Na Korčuli dominuje oczywiście dobrze znana w całej Chorwacji kuchnia śródziemnomorska, zaś za podstawę posiłków służą głównie produkty miejscowe. Najpopularniejsze bodaj są tu potrawy z ryb, choć i smakosze dań mięsnych mają tu niemałe pole manewru. Charakterystyczną cechą tutejszej kuchni jest fakt, że niemal do wszystkich posiłków dodawane są oliwki. Na wyspie mnoży się też od kafejek i restauracji, w których uraczą nas tak sytymi posiłkami, jak i lekkimi przekąskami, a także od hoteli i kwater prywatnych, które codziennie goszczą turystów z całego świata.

Hvar - najpiękniejsza wyspa Dalmacji

To tu słońce świeci przez największą liczbę dni w roku, to tu turyści rozkoszują się błogim wypoczynkiem wśród przecudnych plaż, to tu spełniają swe marzenia miłośnicy ekstremalnych sportów wodnych i kuszącej smakami i aromatami kuchni śródziemnomorskiej. Hvar to bowiem coś znacznie więcej, niż miejsce na udane wczasy. To także wspaniała wyspa, zaliczana do dziesięciu najpiękniejszych wysp świata i sąsiadująca w rankingu z takimi legendami jak Capri czy Bora-Bora. To bajkowa kraina, otoczona zewsząd krystalicznie czystymi wodami Adriatyku, usiana lawendowymi polami i kusząca przyjezdnych wspaniałością swych naturalnych bogactw. Krajobraz kulturowy wyspy jest tak zniewalający, że w 2008 roku, pod nazwą Równiny Starego Gradu, trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hvar, położony w niedalekim sąsiedztwie Šolty, Braču, Półwyspu Pelješac i Korčuli, gwarantuje nam niezapomniane wakacje i tuzin szans na przygodę. Celem wycieczek najczęściej stają się tu takie miejscowości jak Jelsa, Stari Grad, Vrboska i Sučuraj, jak również miasto Hvar, gdzie znajduje się najstarszy teatr w całej Europie. Każde z tych miejsc słynie z przepięknych widoków, historycznych zabytków, bogatej oferty tak sportowej, jak i hotelowej, a także doskonałej dalmackiej kuchni, w której królują oczywiście dania z jagnięciny, koziny i ryb. Tutejsze okolice to przede wszystkim niezliczone świątynie, pałace, place i mury obronne. Hvar słynie z twierdzy Španjola, katedry św. Stefana i kościoła św. Antona. Stari Grad - z urokliwej starówki, zamku Tvrdalij i dziewięciometrowego muru antycznego. Vrboska, zwana "małą Wenecją" - ze świetnie wyposażonego Muzeum Rybołówstwa, kościoła św. Marii od Miłosierdzia i kościoła św. Petra z 1331 roku, uważanego za jeden z najstarszych na wyspie.
Hoteli znajdziemy tu oczywiście co niemiara, choć trzeba przyznać, że Hvar bywa nieco droższy od sąsiadującej z nim Korčuli. Ponieważ jest jednak świetnie usytuowany, posiada rozbudowaną ofertę wycieczek na sąsiednie wyspy. Wśród nich najpopularniejsze są zdaje się wycieczki na Piekielne Wyspy (Pakleni Otoci) czy na wyspę Mljet, słynącą z imponującego Parku Narodowego, którego teren skupia się wokół dwóch jezior, zwanych Wielkim i Małym. Niedaleko stąd także na wyspę Brač, znaną głównie ze wspaniałej plaży w Bol, zwanej Zlatni Rat, zmieniającą pod wpływem wiatru swój kształt i będącą ulubionym miejscem wszystkich pasjonatów ekstremalnych sportów wodnych. Brač to również teren wydobywania marmuru, który wykorzystywano przy budowie m.in. Białego Domu w Waszyngtonie czy pałacu Dioklecjana w Splicie.

Dalmacja Południowa, czyli wczasy jak z bajki

"Podróżować to żyć" - pisał Hans Christian Andersen. To przecież odkrywać nowe lądy, poznawać nowych ludzi, uczyć się nowej kultury, uczyć się życia na nowo - w nowym czasie, w nowym miejscu, wśród nowych wyzwań. Podróży nie da się zastąpić wędrówką palcem po mapie, przeglądaniem przewodników, wpatrywaniem się w telewizyjny ekran. Ją trzeba przeżyć, i to przeżyć najlepiej, jak się da. Dlatego też wychodzimy dziś Państwu naprzeciw, proponując Wam bajkowe wakacje w jednym z najpiękniejszych rejonów świata. Dalmacja Południowa razem ze swoimi cudnymi wyspami tworzy niezapomniany klimat, potęgowany przez sąsiedztwo Adriatyku, śródziemnomorskie krajobrazy, apetyczną kuchnię i mnogość plaż, zarówno tych tłumnie obleganych, jak i tych maleńkich, skrytych daleko od ludzkich spojrzeń. W związku ze zbliżającym się latem 2010 przedstawiamy Państwu naszą ofertę turystyczną, obfitującą w szereg noclegów o zróżnicowanym standardzie, począwszy od ekskluzywnych apartamentów hotelowych z opcją all inclusive, na tańszych i skromniejszych kwaterach prywatnych kończąc. Dzięki podróży do Dalmacji Południowej uwierzą Państwo, że raj na ziemi istnieje, a wspaniałe wakacje pozostają w zasięgu Państwa dłoni.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1573 s