Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Hotele we Włoszech

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Zgodnie ze słownikowym terminem hotel jest to obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej posiadający liczbą co najmniej 10 pokoi, głównie jedno i dwuosobowych. Poza tym oferuje pełen zakres usług związanych z pobytem turystów przyjeżdżających w różnych celach na okres co najmniej jednego dnia.

Ze względu na wygląd hoteli i rodzaj oraz jakość usług w nim oferowanych stworzono kategoryzację, dzięki której możemy zdawać sobie sprawę czego po konkretnym hotelu możemy oczekiwać. Kategoryzacja jest w formie gwiazdek.

Hotele jednogwiazdkowe mają najniższy standard: w pokojach musi znajdować się łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka. Łazienka może być na zewnątrz pokoju. Są to obiekty dla klientów zdecydowanie mało wymagających.

Hotele dwugwiazdkowe muszą spełniać następujące warunki: pokoje z łazienką, telefonem, telewizorem, śniadanie w cenie noclegu, wymiana pościeli dwa razy w tygodniu, niewyszukana restauracja, mała sala spotkań, pokoje zamykane na klucz. Obiekty tej kategorii są średniej klasy o to typowo turystycznym standardzie.

Hotele trzygwiazdkowe powinny posiadać: większe pokoje z ładną łazienką, płatna TV, telefon, klimatyzacja, codzienna wymiana pościeli i ręczników, sprzątanie. Pokoje są wyciszone, restauracja dobrej klasy, siłownia, centrum odnowy, system drzwi na kartę, dwie sale konferencyjne właściwe dla organizacji szkoleń. Ta kategoria jest godna polecenia oferuje dobrą usługę w przystępnej cenie.

Hotele czterogwiazdkowe muszą spełniać kryteria takie jak: pokoje i obsługa jeszcze lepsze niż w obiektach trzygwiazdkowych, dobrze wyposażone centrum biznesowe, dużo sal konferencyjnych, dwie restauracje, bar, klub nocny, często basen, centrum odnowy, siłownia, Internet w pokojach, lokalizacja w centrum miasta, dźwiękoszczelne okna, wyciszone pokoje. Można dodać iż sa to obiekty o wysokim standardzie zarówno pokoi jak i serwisu.

Hotele pięciogwiazdkowe to obiekty o najlepszym standardzie, płynna różnica w stosunku do obiektów czterogwiazdkowych, profesjonalne centrum biznesowe z sekretarką, nowoczesna technika zabezpieczeń, obiekty usytuowane w ścisłym centrum miast przy centrach biznesowych. Są to obiekty luksusowe dla najbardziej wymagających klientów.

Hotele i pensjonaty mają we Włoszech mnóstwo nazw, co może turystę nieco zmylić, różnice w ich standardzie są minimalne - w zasadzie zawsze chodzi o „prywatną instytucję noclegową”. Najtańszym typem hotelu jest locanda. Jest to prosty, ale czysty dom noclegowy, choć samo słowo locanda kojarzy się w niektórych regionach z pewnym luksusem. Noclegi oferują też pensione. Trzeba jednak przyznać, że obecnie nie ma większej różnicy pomiędzy nimi a typowym albergo czy hotelem. Ceny są mocno zróżnicowane. Oficjalny system gwiazdek zależny jest od standardu wyposażenia hotelu (TV w pokojach, basen itp.), a nie od lokalizacji, komfortu czy nawet ceny.
Większość biur informacji turystycznej posiada szczegółowe dane o cenach hoteli w danym mieście lub regionie. Przed wprowadzeniem się do pokoju należy zawsze ustalić ostateczną cenę noclegu. W lecie w większych miastach, zwłaszcza w Wenecji, Rzymie i Florencji, warto rezerwować miejsca z dużym wyprzedzeniem. Należy uzyskać potwierdzenie rezerwacji, bowiem nierzadko się zdarza, że po przybyciu na miejsce pokój jest już zajęty. Personel wielu hoteli włada językiem angielskim przynajmniej w stopniu podstawowym.
W popularnych miejscowościach mogą się pojawić trudności ze znalezieniem pokoju; trzeba się także liczyć z koniecznością zapłacenia za co najmniej trzy noclegi. Wielu właścicieli dolicza do rachunku śniadanie, niezależnie od woli gościa. Można spróbować się temu sprzeciwić, gdyż śniadanie w barze jest zawsze tańsze. W największych nadmorskich kurortach w szczycie sezonu żąda się od turystów wykupienia pełnego lub częściowego utrzymania.
Turyści podróżujący samotnie mogą być zmuszeni do płacenia za pokój dwuosobowy, nawet jeśli śpią w jednoosobowym. Bywa też odwrotnie - w przypadku braku wolnych pokoi jednoosobowych właściciele hoteli lokują samotnych turystów w pokojach dwuosobowych, a liczą jak za pokój jednoosobowy.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1329 s