Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Klimat i temperatura w Chorwacji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Chorwacja charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, szczególnie w swojej kontynentalnej części, chociaż temperatury są tu o kilka stopni wyższe niż w Polsce.
Jeżeli w grę wchodzi wybrzeże sytuacja jest trochę inna. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, minimalna ok. 20. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, śniegu właściwie nie ma.

Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtuje się następująco:
- styczeń 3°C i lipiec 24°C - Rijeka
- styczeń 9°C i lipiec 27°C - Dubrovnik
- styczeń 0°C i lipiec 24°C - w głębi kraju
Do rzadkości należą na wybrzeżu dni z ujemną temperaturą. W Dubrovniku od połowy czerwca do połowy września, słonce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach:
- 700-1300 mm na wybrzeżu, głównie zimą
- 1000-1500 mm w głębi kraju
- 3000 mm - tereny górskie - Biokovo, Velebit

Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą. Inną charakterystyczną cechą chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bora jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym i chłodnym jak na wybrzeże śródziemnomorskie (ciepłym jak na góry) powietrzem. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru południowego, powietrze jest dla odmiany bardzo wilgotne i gorące. Okres od czerwca do września jest najbardziej popularny wśród turystów odwiedzających Chorwację. Wtedy właściwie nie zdarza się aby pogoda nie dopisała, choć z drugiej strony trzeba liczyć się po pierwsze z dość uciążliwymi upałami, a po drugie z tłumem turystów. Dlatego dla tych, którzy ponad zgiełk i gwar kurortów przedkładają spokój, ciszę i przyjemny wypoczynek oraz dla tych, którzy do Chorwacji zamierzają jechać także w celach zdrowotnych, najodpowiedniejszymi miesiącami na podróż będą maj i październik. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. Miesiące zimowe są na chorwackim wybrzeżu mokre i wietrzne, choć reguła jest, że temperatura powietrza nawet wtedy nie spada poniżej zera. Jednak te specyficzne warunki panują tylko przy samej linii brzegowej - oddalenie się od morza oznacza praktycznie zawsze wjazd w góry, gdzie opady przybierają postać śniegu oraz panują często mrozy. Różnica temperatury może sięgać na odcinku kilkudziesięciu kilometrów nawet kilkunastu stopni.
Przy omawianiu klimatu rysuje się lekka przewaga (niektórych) wysp - chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Oczywiście - Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Klimat śródziemnomorski strasznie rozleniwia - jest ciepło, ale nie za gorąco; tylko siedzieć w cieniu i popijać wino.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1088 s