Miasto nad czterema rzekami
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
25744
Karlovac - Miasto nad czterema rzekamiNiewiele miast może się pochwalić położeniem nad czterema rzekami, a jednym ze "szczęśliwców" jest właśnie Karlovac, położony 55 kilometrów na południowy zachód od Zagrzebia, przez który przepływają rzeki: Korana, Dobra, Mrežnica i Kupa.
Rzeka Korana wypływa z Jezior Plitwickich, płynie w wąwozie, tworzy liczne wodospady, najpiękniejsze w jej górnym biegu. W Karlovcu jest już spokojna i przepływa niemal przez samo centrum. W XV wieku, kiedy Europie zagrażało niebezpieczeństwo tureckie, na brzegach Korany wzniesiono mury obronne. Wierzono wówczas, że głęboka, zielona rzeka wypełniająca fosy wokół murów, uratuje miasto i całą Europę przed najazdem otomańskim.
Rzeka Dobra płynie nad ziemią i pod ziemią, pomiędzy górami porośniętymi zielonymi lasami. W Ogulinie chowa się pod ziemię, a ponownie wynurza się w pobliżu elektrowni wodnej Gojak i płynie dalej jako dzika rzeka.
Zielone wody rzeki Mrežnicy kryją swoje tajemnice w kanionie z licznymi wodospadami i kaskadami. W Karlovcu Mrežnica wpada do rzeki Korany.
Miasto - twierdzę Karlovac wzniesiono w XVI wieku w celu obrony przed Turkami, na planie gwiazdy sześcioramiennej, podzielonej na 24 regularne kwartały. Taki kształt mają, oprócz Karlovca, jeszcze tylko dwa miasta w Europie - Palmanova we Włoszech i Nove Zamky w Słowacji. Budowę twierdzy pod kierunkiem sławnego budowniczego Martina Gambona rozpoczęto w 1579 roku na posiadłościach arystokratycznej rodziny Zrinskich, a nazwa Karlovac (Carlstadt) pochodzi od imienia austriackiego arcyksięcia Karola Habsburga. Kompleks otoczony był murami i bastionami, wewnątrz których znajdowały się ulice, pałace, obiekty sakralne i wojskowe.
W XVI i XVII wieku miasto niszczyły powodzie i pożary, największy, w 1594 roku strawił całe miasto, zagrażały mu epidemie dżumy, z których największa w 1773 roku zabiła niemal połowę mieszkańców. Turcy siedmiokrotnie oblegali Karlovac, ostatni raz w 1672 roku, jednak nigdy go nie zdobyli.
Mieszkańcy, niezadowoleni z zarządu wojskowego, który hamował rozwój gospodarki miasta, zwrócili się do cesarzowej Marii Teresy, by nadała Karlovcowi status wolnego miasta królewskiego pod cywilnym zarządem. Stało się tak w 1776 roku, a w 1781 roku cesarz Józef II nadał miastu przywileje i herb. XVIII i XIX wiek przyniosły mu rozwój gospodarczy, dzięki czemu Karlovac stał się najważniejszym miastem handlowym pomiędzy Adriatykiem a krajami naddunajskimi.
Bogatą przeszłość Karlovca poznać możemy w Muzeum Miejskim, znajdującym się w pałacu z pierwszej połowy XVII wieku, zbudowanym przez generała Vuka Krsto Frankopana, jednym z najstarszych tego typu obiektów w mieście. W muzeum są działy: przyrodniczy, archeologiczny, historyczny, etnograficzny i kulturalny.
Z zamku Dubovac jest najpiękniejszy widok na Karlovac. Znajduje się on na wzgórzu, a jego nazwa świadczy, że niegdyś rosły tu lasy dębowe. Pierwsza wzmianka pochodzi z akt kościelnych z 1339 roku.
Obok licznych zabytków Karlovac oferuje także liczne atrakcje przyrodnicze w zielonych dolinach czterech rzek, bogatą ofertę gastronomiczną, spacery, przejażdżki dorożką, koncerty promenadowe, wędkowanie, ścieżki rowerowe, rafting i canuing na Mrežnicy i Dobrej. W lecie można kąpać się w Koranie na kąpielisku Foginovo w samym centrum miasta lub zwiedzać okolice.
W mieście są trzy hotele - Korana Srakovčić, Carlstadt i Europa, a w okolicy także autokempingi Radonja i Slapić.
Źródło: CNTB
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię