Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Dolomiti Bellunesi


Serwis
Park Narodowy Dolomiti Bellunesi został powołany w celu ochrony wyjątkowych wartości krajobrazowych i naturalnych. Szczyty Vette del Feltre i Serva były znane ze swojej roślinności już w XVIII. Tak duża różnorodność gatunków jest związana z położeniem geograficznym terytorium parku.

Park jest usytuowany przy południowo-wschodnich zboczach Alp w obszarze obecności lodowca w czwartorzędzie około 10000 - 12000 lat temu. Dolomiti Bellunesi charakteryzuje się ogromną różnorodnością środowisk i dzięki temu wiele gatunków zwierząt ma szansę żyć i rozmnażać się w korzystnych dla siebie warunkach.

Park jest domem dla 114 gatunków ptaków oraz 20 płazów i gadów. Teren ten zamieszkuje także ponad 3000 kozic i 2000 sarenek, a ponadto prawie 100 gatunków dziennych motyli i 50 gatunków owadów z rodziny biegaczowatych. W krasowych jamach można spotkać ważne owady endemiczne (tj. żyjące tylko w Dolomiti Bellunesi i nigdzie indziej na świecie). Ogromny urok górskich zwierząt często wynika z ich zdolności do życia w trudnych, a nierzadko ekstremalnych warunkach. Dzięki godnym podziwu zdolnościom adaptacyjnym, radzą sobie z niezwykle chłodnymi zimami, brakiem pożywienia, smagającym wiatrem i silnym nasłonecznieniem. Dokładnie obserwując każde ze środowisk parku można dotrzeć do ogromnego bogactwa form zwierzęcych, które zwykle pozostają ukryte przed wzrokiem niecierpliwych i pozbawionych szacunku dla przyrody wędrowców. Wśród owadów tu występujących można wymienić: chrząszcze i motyle. Ptaki reprezentują m.in. czarny dzięcioł, pomurnik, jastrząb, pustułka, cietrzew, pardwa górska, orzeł przedni, wąchatka. Do ssaków można zaliczyć świstaka, sarenkę, gronostaja, kozie, jelenie i muflony. Oprócz nich na terenie parku żyją płazy, gady i ryby.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1253 s