Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park Narodowy Risnjak

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Park Narodowy Risnjak położony jest w Gorskim Kotarze, w pobliżu Zatoki Kvarnerskiej, 18 km na północ od Rijeki. Założono go w 1953 r., a obejmuje powierzchnię ok. 32 km2, wyróżnia się zupełnie innym rodzajem przyrody, niż flora i fauna typowa dla oddalonego o kilkanaście kilometrów wybrzeża. Park obejmuje najciekawsze przyrodniczo i najwyżej leżące obszary masywu góry Snježnik (Śnieżnik) oraz masywu Veliki Risnjak (Wielki Ryśniak) z najwyższym punktem 1528 metrów oraz teren źródła rzeki Kupa. Teren parku przynależy do pasma Gór Dynarskich.

Dzięki istnieniu ponad 30 grup roślin, 51 gatunków ptaków i licznych gatunków innych zwierząt, wśród których na pewno najbardziej znany jest ryś - gatunek dzikiego kota, od którego park zdobył nazwę, a który w innych krajach jest na wyginięciu - ten zielony teren ogłoszono parkiem narodowym i objęto szczególną ochroną.

W zachodniej części znajdują się jego najwyższe szczyty: Veliki Risnjak (1528 m n.p.m.), Mali Risnjak (1448 m n.p.m.), Cajtanik (1406 m n.p.m.) i inne góry. We wschodniej części parku znajdziemy skaliste granie tzw. Bijele Stijene (1194 m n.p.m.) i Velki Bukovac (1266 m n.p.m.), a najniższą częścią parku jest Leška dolina (680 m n.p.m.). Masyw Risnjak zbudowany jest głównie ze skał wapiennych i dlatego obfituje w różnego rodzaju formy krasowe, m.in. jaskinie, urwiska i studnie. Ze względu na znaczną wysokość (powyżej 1400 m n.p.m.) śnieg zalega tutaj ponad 115 dni w roku, a jego pokrywa może osiągać grubość nawet 4 m. Teren parku, jak zresztą cały region Gorskiego Kotaru, pokrywają stare i wysokie lasy (nie rosną one jedynie w najwyższych partiach masywu). Właśnie te lasy są najbardziej charakterystyczną cechą tutejszego krajobrazu i jednocześnie główną przyczyną, dla której stworzono w tym rejonie park narodowy. W wielu miejscach zachowały się wspaniałe starodrzewia, można tu np. spotkać olbrzymie jodły o wysokości ponad 45 m i średnicy powyżej metra. Ponad 60% powierzchni parku pokrywa las bukowo-jodłowy (Fagetum Croaticum abietetosum). Jest to najpopularniejsze zbiorowisko roślinne, kończący się dopiero na wysokości 1200 m n.p.m. Najczęściej występującymi gatunkami drzew są oczywiście buk i jodła, ale można tu również spotkać świerki, jawory czy wiązy górskie. W zależności od warunków podłoża, rzeźby terenu i mikroklimatu występują dwie odmiany tej formacji roślinnej. W warstwie runa na podłożu dolomitowym dominuje ciemiernik (Helleborus marcranthus). Na mniej żyznym, skalistym i bardziej kwaśnym podłożu przeważają trzcinnik pstry (Calamagrostis variae) i trzcinnik leśny (Calamagrostis arundinacea).

W Parku żyją rysie, niedźwiedzie, wilki. Turysta ma szansę zobaczyć tu sarnę, jelenia, kozicę lub głuszca.

Ten najbardziej zalesiony obszar Chorwacji podlega wpływom klimatu śródziemnomorskiego, kontynentalnego i alpejskiego. Dla terenu parku charakterystyczny jest niedobór wody, powodujący, że nawet pomimo częstych opadów deszczu i śniegu w masywie Ryśniaka i Śnieżnika jest tylko kilka niewielkich źródeł. Ze szczytu Risnjak przy dobrej pogodzie zobaczysz Adriatyk i Słoweńskie Alpy.

Trasy turystyczne nie sprawiają większych trudności technicznych i oprócz partii podszczytowych można je określić jako spacerowe, a więc doskonale nadają się na jedno- czy dwudniowy wypad podczas urlopu nad chorwackim morzem. Do parku Risnjak prowadzi wiele dróg dojazdowych, na których końcach (na granicy parku) utworzono parkingi. Najbliższe większe miejscowości to Gerovo na północy, Gornje Jelenje na południu i Delnice na wschodzie. Park jest łatwo dostępny dla zwiedzających, a przy tym prawie nietknięty ludzką ręką. Wędrówka po parku narodowym Risnjak to fantastyczna wycieczka. Park leży na niewielkim obszarze w Gorski kotar, który jest łatwy do osiągnięcia, mimo iż jest to teren górzysty. Podczas wyprawy do parku można podziwiać wiele gatunków zwierząt i ptaków żyjących w jego lasach, skaliskach i dolinach. Do parku najlepiej jest dotrzeć zjazdami autostrady A6 przy Delnice lub Ostrovica, kierując się następnie na północ w kierunku Crni Lug. Turyści chcący spędzić noc na obszarze Parku mogą skorzystać z Motelu Nationalpark Risnjak z własną restauracją, schroniska na Górze Zamkowej lub Apartmani Park - ostatniego domu w Crni Lug przed parkiem narodowym - dla wszystkich którzy chcą posłuchać nocą wycia wilków.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.0975 s