Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Perła półwyspu istryjskiego

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Bale - Zachowana perła półwyspu istryjskiego

Kamienne miasteczko Bale, które pochodzi już z czasów rzymskich jest jednym z ulubionych kierunków na Istrii. Jest to zachowany teren, który uniknął dewastacji i którego dziewicze piękno wyróżnia się bogactwem przyrody, nienaruszoną przyrodą i bogatym dziedzictwem kultury i architektury.

Twierdza w Bale dawniej broniła drogi handlowej między Pulą i kontynentalną częścią Istrii. Z rzymskiego kastrum w średniowieczu powstało miasteczko umocnione murami, a pierwsze wzmianki o Castrum Vallis pochodzą z 965 roku. Rzymskie Castrum Vallis jest dziś miasteczkiem, którego historyczne centrum znajduje się 145 metrów nad poziomem morza i otoczone jest górami. Włoska nazwa Bale - Valle oznacza dolinę.

Przez gminę Bale, a właściwie przez jej najwęższą część przebiega 45 równoleżnik, co oznacza, że znajduje się w połowie drogi między Zwrotnikiem i Biegunem Północnym. Średnia roczna temperatura w Balach wynosi 14 stopni Celsjusza, a średnio notowane jest 2 400 godzin słonecznych rocznie, co przyciąga w to miejsce licznych turystów. Cisza, która panuje na kamiennych ulicach tego miasta jest prawie niesłyszalna, dlatego i z wielu innych powodów należy przyjechać do Bali - perły otoczonej zielenią. W Balach można zwiedzać gotycko-renesansowy kasztel Soardo-Bembo, odwiedzić wieżę z XIX wieku w centrum miasta, kościoły parafialne, zajrzeć do ratusza z loggią z XIV wieku.

Jest to typowe miasteczko istryjskie zbudowane na wzgórzu, z wąskimi uliczkami i kamiennymi domami z XIV i XV wieku. Centrum miasta jest chronione. Szczególną atrakcją miejscowości są skamieliny kilku rodzajów dinozaurów, które znaleziono w pobliskiej zatoce Colone.

Przyjemny klimat, nienaruszona przyroda, prywatne apartamenty, galerie i bogata oferta gastronomiczna stwarzają idealne warunki do wypoczynku w Balach, które znajdują się w południowozachodniej części półwyspu istryjskiego, między miastami Rovinj i Vodnjan.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1304 s