Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Pielgrzymki do Czarnogóry

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Ludność Czarnogóry wyznaje trzy religie: katolicka, prawosławną i islam. Czarnogórcy sa przewaznie prawosławni. Oto kilka rad dla chrześcijan pielgrzymów:

Ręka św. Jana Chrzciciela i cząstki Krzyża Swiętego
Cerkiew twierdzi źe w monasterze w Cetiniu (Cetinje-była stolica Czarnogóry) sa: prawica św. Jana Chrzciciela i cząstki Krzyża Swiętego.

Monaster Ostrog
Wysoko w górach, na drodze Nikszić - Podgorica, na stromej skale znajduje się monaster Ostrog, jeden z najbardziej czczonych ośrodków religijnych w tym kraju. Monaster Ostrog ma dwa oddzielne kompleksy: Górny i Dolny Monaster. Centrum duchowym jest Górny Monaster, położony wysoko w górach. Górny Monaster jest jak ptasie gniazdo przylegające do skały, która go otula z trzech stron. Składa się z dwóch cerkiewek w grotach w stromych skałach. Jedna z nich jest zbudowana w 1665 r., a w drugiej była kiedyś pieczarą, w której przebywał św. Wasyl Ostrogski Cudotwórca założyciel monasteru. Po śmierci pochowano świętego Wasyla nieopodal monasteru, a na skalistym grobie wysoko w chłodnych górach wkrótce wyrosła gałązka winorośli. Ten fenomen przyrody poczytano jako cud i szczątki św. Wasyla zostały umieszczone w kiwocie w cerkwi, w tej samej pieczarze, w której wodził pustelniczy żywot i którą sam ozdobił freskami. Do dnia dzisiejszego szczątki św. Wasyla znajdują się w stanie niezmienionym. O świętym Wasylu Ostrogskim jeszcze za jego życia mówiono, że dokonywał cudów. Niepowtarzalna jest atmosfera jaka panuje w Górnym Monasterze: cisza, która oddzwania echem, a wkoło dziewicze góry, widok na rzekę Zetę. Pielgrzym odnosi wrażenie, że stąd już jest „blisko do nieba i do Pana Boga”. W Górnym Monasterze jest źródełko z cudowną wodą. W Dolnym Monasterze jest cerkiew św. Trójcy, budynki mieszkalne i dom dla pielgrzymów (można się przespać za symboliczną cenę w wieloosobowym pokoju). Ostrog od samego początku był nie tylko świętym miejscem dla ludzi różnych konfesji, ale był też bastionem przeciwko Turkom, przede wszystkiem w latach 1852 i 1853.

Monaster Dajbabe
Niedaleko od Podgoricy, jadąc w stronę morza, jest droga do miejscowości Dajbabe, a tam do Monasteru Dajbabe założonego w 1897 r. To jeden z najbardziej oryginalnych monasterów. Jego cerkiew, poświęcona Zaśnięciu Bogurodzicy, znajduje się pod ziemią, w naturalnej pieczarze. Wnętrze pieczary-monasteru sam poszerzył mnich Simeon Popović, żeby miała kształt cerkwi z dwiema bocznymi kaplicami. On też ozdobił ją freskami. Po śmierci, w 1941 r., Simeon Dajbabski został beatifikowany, a jego szczątki spoczywają w sarkofagu w monasterze.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.0866 s