Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Plitwice - Jeziora Plitwickie

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Plitwice - Jeziora Plitwickie wśród dziesięciu najpiękniejszych na świecie

Jeziora Plitwickie znalazły się na liście dziesięciu najpiękniejszych jezior na świecie według czasopisma Budget Travel, które uważa, że 16 turkusowych jezior połączonych setkami wodospadów z gęstą wegetacją mogłoby być miejscem, gdzie nakręcono by kolejną część hitu filmowego Jurassic Park.

Budget poleca Jeziora Plitwickie miłośnikom przygód, jak również turystom, którzy chcą spędzić czas w przepięknym i niecodziennym krajobrazie. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od jednego z dolnych jezior i iść do góry, a obowiązkowo należy odwiedzić najwyższy wodospad w regionie, 78 metrowy Veliki slap, który zapiera dech w piersi.

Poza kształtami tworzonymi przez wodę, odwiedzający Park czasami mogą zobaczyć dzikie zwierzęta, których jest tu bardzo dużo.

Obok Jezior Plitwickich na liście znalazły się amerykańskie jezioro Carter Lake, kanadyjskie Payto, jezioro Atitlan w Gwatemali, Loch Lomond w Szkocji, Garda we Włoszech, Annecy we Francji, jezioro Nakuru w Kenii, Matheson na Nowej Zelandii i jezioro Bled w Słowenii.

Kompleks Jezior Plitwickich składa się z 16 jezior połączonych kaskadami wapiennymi i jest krasowym zjawiskiem geologicznym i hydrogeologicznym. Uznane zostały za park narodowy w 1949 roku, a od 1979 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Według legendy, Jeziora Plitwickie powstały po wielkiej suszy, kiedy ludzie, zwierzęta i rośliny potrzebowały wody. Wtedy w dolinie pojawiła się Czarna Królowa, która się zmiłowała nad ludem i wyczerpaną ziemią, zesłała deszcz, który padał tak długo dopóki poziom wody nie podniósł się wystarczająco, żeby stworzyć jeziora, które są obecnie znane na całym świecie.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.2892 s