Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Rijeka Międzynarodowy karnawał


Serwis
Rijeka - Międzynarodowy karnawał

Od końca stycznia aż do połowy lutego Rijeka, po raz 27 będzie gospodarzem jednego z największych międzynarodowych karnawałów. Rijeckie szaleństwo karnawałowe w tym roku rozpocznie się 22 stycznia, kiedy zostanie wybrana królowa karnawału, a Burmistrz odda klucze do miasta mistrzowi Karnawału, przebierańcy będą rządzili miastem prawie przez miesiąc. W tym czasie w Rijece i w całym Kvarnerze będą się odbywały liczne imprezy, koncerty, wystawy, przedstawienia, które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. 30 stycznia w centrum Rijeki odbędzie się Carnival Snowboard Session, międzynarodowe zawody snowboardowe, w których weźmie udział około dwudziestu najlepszych snowboardzistów z dziesięciu krajów. Te europejskie zawody są jedyne w swoim rodzaju ze względu na trasę, która znajduje się zaledwie 200 metrów od morza. W celu zorganizowania tych zawodów do Rijeki przywiezionych zostanie 70 metrów sześciennych śniegu.

Dni karnawałowe będą kontynuowane 6 lutego, kiedy po rijeckim Korzo przejdzie karnawałowy pochód dzieci, który odbył się samodzielnie po raz pierwszy w 1997 roku. Punkt kulminacyjny karnawału jest 14 lutego, kiedy dokładnie w południe w tym samym miejscu rozpocznie się Międzynarodowy Pochód Karnawałowy. Konkurs, w którym oceniana jest fantazja, humor i oryginalność, eksplozja kolorów i kształtów, czego wynikiem jest parada tańca, tysięcy masek i dużej ilości widzów. Według niektórych ocen na ulicach Rijeki przy tej okazji jest ponad 150 000 widzów z kraju i ze świata.

Sześć wieków tradycji odpustowej tego regionu i wpływ weneckiego i austriackiego karnawału mieszczańskiego, to podstawy na których został w 1982 roku wznowiony Karnawał Rijecki i zaczął budować swoją wszechstronną tożsamość. Zaczynając od trzech grup karnawałowych i około stu uczestników przekształcił się w imprezę międzynarodową, w której bierze udział ponad dziesięć tysięcy uczestników z dziesięciu krajów świata. Liczba uczestników i widzów dała Karnawałowi Rijeckiemu pełnoprawne członkostwo w Europejskim Zrzeszeniu Miast Karnawałowych (FECC) i Rijeka dzięki temu została zaliczona do najważniejszych miast karnawałowych w Europie.

Karnawał Rijecki dzięki swojej wyjątkowości jest w Regionie i w Chorwacji piątą porą roku, a bogaty program sportowy, rozrywkowy i kulturalny zadowoli wszystkie pokolenia i gusty.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1301 s