Wędrówki górskie w Chorwacji
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
26230
Podstawowe informacjeChorwacja jest idealnym miejscem na zorganizowanie górskich wycieczek. Niezapomniane przeżycia gwarantuje urozmaicona rzeźba terenu oraz przepiękne widoki rozciągające się ze szczytów na okoliczne rejony. Na północnym wschodzie kraju pełno jest łagodnych wzniesień i pagórków wchodzących w skład Niziny Węgierskiej. Południowy zachód Chorwacji to z kolei potężne Góry Dynarskie, gdzie średnia wysokość wzniesień wynosi około 1500 m n.p.m. (najwyższe szczyty mają tutaj ponad 1800 m n.p.m.). Region ten szczególnie sprzyja organizacji pieszych wycieczek ze względu na bogatą rzeźbę krasową (polja, rzeki i jeziora, uskoki, itp.). Od Morza Adriatyckiego część centralną lądu oddziela masyw górski Welebit, Biokowo oraz Mosor. Każdy kto spędza wakacje w Chorwacji powinien choć raz wybrać się na wycieczkę w okoliczne góry - pełno tutaj wytyczonych tras i szlaków prowadzących w najpiękniejsze miejsca widokowe.
Planując wyprawę w góry należy pamiętać nie tylko o częstych i nagłych zmianach temperatury ale także o doborze odpowiedniej odzieży oraz obuwia - to w dużej mierze wpływa na komfort wędrowania. W wyższych partiach gór obowiązkowym elementem naszej garderoby okażą się buty tekkingowe, ciepła kurtka, najlepiej przeciwdeszczowa oraz plecak turystyczny, do którego spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy - nie wolno zapominać o apteczce!
Szlaki
Ciekawe trasy górskie są atutem Półwyspu Pelješac, znajdującego się na południu Chorwacji, w obszarze Gór Dynarskich. Na tym górzystym terenie zostało wytyczonych całe mnóstwo szlaków, idealnych do pieszych lub górskich wycieczek.
Atrakcyjny jest także cały masyw Welebit (Velebit) przy wybrzeżu adriatyckim. Góry w tym rejonie ze względu na rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt zostały objęte patronatem UNESCO. Zbocza Welebit stanowią tereny parków narodowych oraz rezerwatów przyrody: Paklenica, Północny Welebit, rezerwat Sztirovasza, ogród botaniczny w Zviżanie. Szlaki Welebitu zachwycają przeze wszystkim swoją rozmaitością, rzadko spotykaną fauną i florą, ciekawym ukształtowaniem terenu - wszystko to sprawia, że alpiniści z całego świata próbują swoich sił właśnie w tym miejscu. W południowej części regionu Lika leży niewielkie miasteczko Graczac (Gračac), skąd blisko na jeden z górskich szlaków. W pobliżu znajdują się również jaskinie Cerowackie, stanowiące prawdziwe arcydzieło formacji krasowej w masywie Welebit.
Przy granicy słoweńsko-chorwackiej rozpościera się masyw Čičarija, którego najwyższym wzniesieniem jest Veliki Planik (1272 m n.p.m.). Górskie szlaki wiodą również na inne wzniesienia należące do masywu: Brajkov Vrh, Zupanj Vrh, Orljak oraz Zbevnica.
W rejonie Dalmacji, bardzo górzystym i malowniczym, w zasadzie z każdego miasteczka można wybrać się na wycieczkę w góry. W całych Górach Dynarskich, niemal na każdym kroku można rozpocząć wędrowanie jednym z górskich szlaków.
Warto na koniec wspomnieć jeszcze o kilku masywach w części centralnej gór, do których należą: Mała i Wielka Kapela, Grmeč, Vran, Čvrsnica ze szczytem Pločno o wysokości 2228 m n.p.m. Podczas wyprawy na Małą Kapelę warto zorganizować wycieczkę do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, w rejonie którego znajduje się najwyższe wzniesienie masywu - Seliški Vrh, górujące nad okolicą na wysokości 1280 m n.p.m. Słynne Jeziora Plitwickie leżą na obszarze gór Kapela i prezentują całe bogactwo formy krasowej - wspaniałe wodospady, jeziora, jaskinie (największa z nich to Supljara) a także wiele gatunków roślin i zwierząt.
Dinara
Marzeniem każdego turysty i amatora górskich wędrówek jest zdobycie najwyższego chorwackiego wzniesienia - Dinary (Vrh Dinare lub rzadziej używana nazwa Sinjal), szczyt mierzy sobie 1831 m n.p.m. i należy do pasma Gór Dynarskich. Przez rozplanowaniem wyprawy na szczyt należy wiedzieć, że przez wiele lat był to teren sporny między Chorwatami a mieszkańcami Bośni, po tym okresie na całym masywie pozostało sporo nieprzyjemnych „niespodzianek” - min. Należy uważać na wyznaczonych szlakach i nie zbaczać z nich.
Na szczyt Dinary prowadzą zasadniczo 3 główne szlaki. Pierwszy z nich swój początek bierze w miejscowości Glavas, a wędrówka z tego miejsca trwa około 5 godzin. Wyruszając z miasteczka należy podążać w kierunku ruin Turska Veza, po ich minięciu jedyną informacją orientacyjną są porozstawiane znaki i tablice.
Druga trasa rozpoczyna się przy wodospadzie Topoljski Buk i rzece Krcic, na jej pokonanie trzeba przeznaczyć - podobnie jak w przypadku wcześniejszego szlaku - około 5 godzin. Droga wiodąca na szczyt biegnie przez las i łączy się z ostatnim z możliwych dojść - rozpoczynającym się w miejscowości Guge. Trzecia trasa jest niewiele krótsza (ok. 4,5 h). Z Guge należy dostać się do Suho Polje (najlepiej dojść tam pieszo - odcinek jest stromy i wyboisty). Szlak jest bardzo ciekawy ze względu na fakt, że niemal całą jego długość można pokonać rowerem.
Po dotarciu na szczyt Dinary naszym oczom ukazuje się tablica informująca, że znajdujemy się na najwyższym wzniesieniu Chorwacji, można również zostawić swój wpis w prowizorycznym zeszycie.
Pogoda
Rejon śródziemnomorski jest bardzo ciepły dla kogoś, kto spędza wakacje na „niższych” wysokościach. Na wybrzeżu klimat sprzyja leniuchowaniu na plaży, ale w górach może nas zaskoczyć np. nagła ulewa. Na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. panuje klimat umiarkowany górski. W ciągu dnia, w okresie letnim, średnia temperatura może osiągać nawet 40°C a nocą spadać poniżej 0. W masywie Dinary dużo częściej występują opady śniegu, silne wiatry oraz ulewy.
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię