Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

W północnej części, jednej z najdłuższych wysp Chorwacji - Pag położna jest malownicza miejscowość Novalja. Mimo tego, że jest małym miasteczkiem liczącym koło 3000 mieszkańców, co roku przyciąga setki turystów z całego świata. Niektórzy mówią nawet, że kto raz odwiedził to miejsce, ten zawsze myśli już o powrocie do urokliwej Novalji.
Z jednej strony miasteczka widok rozciąga się na otwarte, krystalicznie czyste morze, z drugiej na potężny górski masyw Velebit. Teren przecinany jest licznymi skałami. Drzewa praktycznie tu nie rosną, za to pełno jest aromatycznych roślin, kocanek oraz szałwii, której zapach szczególnie unosi się w powietrzu.

Plaże, sport i rozrywkaWyspa Pag posiada najdłuższą linię brzegową na całym Adriatyku. Stąd w Novalji pełno jest cypli, zatok i zatoczek, przy których znajdują się rozległe piaszczysto - żwirkowe plaże. W miasteczku najbardziej znanych jest siedem plaż: Zrće, Caska, Straško, Babe, Trinćel, Braničevica i Vrtić. Zrće jest zarówno największą jak i najładniejszą plażą na całej wyspie, którą odwiedza zawsze najliczniejsza grupa turystów. Wraz z plażą Planjka (Trinćel - Stara Novalja) i Straško (kemping Straško) oznaczona jest znakiem Błękitnej Flagi, co jest informacją dla turystów, że w tych miejscach można aktywnie wypocząć. Uprawia się tu wszystkie rodzaje sportu wodnego, w tym surfowanie po wodzie i nurkowanie. W sezonie rozgrywane są mecze piłki siatkowej i nożnej oraz minimaratony. Dla najmłodszych największą atrakcją jest ogromna zjeżdżalnia wodna. Poza plażami, na których można się dobrze bawić, w Novalji znajdują się jeszcze plaże opuszczone, na których można prawdziwie wypocząć.
Wieczorem, kiedy z wyspy widać już tylko malutkie migające światełka, jest okazja, żeby wybrać się w ciszy na romantyczny spacer i podziwiać zachód słońca na otwartym morzu. Tym, którzy wolą się bawić warto polecić raz jeszcze, aby odwiedzili plażę Zrće, która co roku przyciąga przede wszystkim wielu młodych ludzi. Jest nieco oddalona od miasteczka i stanowi centrum rozrywki w Novalji. Dotrzeć do niej można pieszo (koło pół godziny drogi) lub autobusem za 1 euro. Pełno tu klubów, namiotów i miejsc do tańczenia. Wokół rozbrzmiewa muzyka. Przy barze barmani profesjonalnie przygotowują wymyślne drinki. Na dyskotekach ludzie bawią się w strojach kąpielowych, tańczą basenach do białego rana. Życie toczy się tutaj 24 godziny na dobę.

Historia i zabytkiW dzień wybierając się na wycieczkę po miasteczku można zauważyć liczne pozostałości po antycznych budowlach. Są to ślady bogatej przeszłości Novalji. Nazwa tego miejsca pochodzi od łacińskiego słowa.: navalia czyli port. Została nadana podczas rzymskiej okupacji, kiedy służyła właśnie, jako port. W miasteczku największą atrakcją z zabytków jest pochodzący z I wieku n. e. podziemny akwedukt, ręcznie wyciosany, z dziewięcioma nadziemnymi otworami. Nazwany został on Talijanova buža czyli włoska dziura. Jest długi na 1042 m i szeroki na 60 cm. Wewnątrz można go zwiedzać na długości 150 m. Z innych atrakcji wymienić można pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku n. e. Odkryte w 1971 roku relikwiarze oraz zabytkowy obraz Błogosławionej Marii Dziewicy z Dzieciątkiem z XVI wieku zobaczyć można w kościele Matki Bożej od Rurzarija. W Novalji znajduje się również muzeum miejskie z antycznym systemem doprowadzającym wodę na wypadek pożaru.

Kultura

W tym miejscu warto również wspomnieć o kulturze mieszkańców Novalji i związanym z nią wydarzeniem, dniem św. Antona. Obchodzony jest on, co roku 13 czerwca i uważany równocześnie za dzień miasta. Święto to otwiera, novalijskie lato kulturalne. Z licznych zabaw i obrzędów w tym dniu za ciekawy uznać można ludowy taniec naški, który wykonywany jest w barwnych, narodowych novalijskich strojach. Tubylcy szczególnie pielęgnują swoje tradycje. Niektóre ze strojów do dziś zachowały się jeszcze novalijskich w domach. Natomiast nieliczne z kobiet nadal zajmują się rękodzielnictwem. Dzięki temu do dziś jeszcze możemy podziwiać paszkie koronki wykonywane igłą. Praca koronkarek jest niezwykle trudna i wymaga cierpliwości oraz precyzji, w efekcie jednak powstaje prawdziwe dzieło.

KulinariaW porze obiadowej warto zasmakować w tutejszych specjałach. Na kartach menu znaleźć można białe wino žutica oraz jagnięcinę z owiec wypasanych na pobliskich pastwiskach. W restauracjach polecany jest, jako przystawka paški ser, który powstaje poprzez pocieranie sera z mleka owczego z oliwą z oliwek i popiołem. Owce podobno karmione są szałwią, stąd również wynika charakterystyczny smak sera. Produkty te, jak i znany leczniczo - szałwiowy miód można zakupić od lokalnych sprzedawców.

WycieczkiW Novalji organizowane są również liczne wycieczki dla turystów. W dzień kursują promy i statki na wyspy Rab, Lošinj, Silba i Olib. Poza Novalją i innymi wyspami turyści mają okazję, żeby zwiedzić pozostałą, równie malowniczą część wyspy Pag, a nawet samo miasteczko Pag. Jest ono miejscem, w którym można prawdziwie wypocząć. Warto również odwiedzić Starą Novalję, gdzie długie, piaskowe plaże ciągną się przez 5 km wybrzeża. Niedaleko od Novalji, na wzgórzu Tusto Celo znajduje się Paszki Trójkąt, czyli niezwykły kształt, który powstał w kamiennej równinie około 12 tysięcy lat temu.

Hotele

W Novalji, w sezonie i poza nim nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum dla siebie. Większość mieszkańców utrzymuje się głównie z turystyki, stąd powstaje tu wiele hoteli o wysokim standardzie, niektóre wyposażone są w basen i przystań dla małych łodzi. Można w nich wynająć blisko plaży naprawdę atrakcyjny apartament. W Novalji zakwaterowanie znaleźć można również w licznych pensjonatach, campingach i domkach letniskowych. Niedaleko do Novalji (1km), przy plaży znajduje się kemping Straško, który doskonale jest przystosowany i przygotowany na przyjazd rodzin z dziećmi. Kemping jest łatwo dostępny i położony jest blisko ładnej promenady.

PogodaW Novalji odpocząć można również opalając się. Pogoda z pewnością nikogo nie rozczaruje. Łagodny klimat śródziemnomorski zapewnia ciepłą aurę i słońce podczas całego letniego sezonu.

Szukaj noclegu w Novalja, Chorwacja

Dorośli
Dzieci

Apartamenty prywatne Novalja, Novalja
4.3 91

19 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
8
Bardzo dobre
11
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (19)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
W Novalji byliśmy w czerwcu i we wrześniu, nie zastaliśmy tu nudy :-) Pogoda gwarantowana, . Super klimat, jest gdzie odpocząć i gdzie naładować akumulatory na cały przyszły rok. Szczerze polecam to miejsce, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Super miejsce z cudownym klimatem:) Bardzo imprezowe miasteczko Plaża Zrce to istne szaleństwo:) Apartament super, widoki super, pogoda rewelacja Cóż można chcieć więcej:) Polecam i na pewno się tam jeszcze wybiorę :)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
W Novalji byliśmy dużą, zorganizowaną grupą :) jest to super miejsce dla młodych ludzi, ktorzy chcą spędzić aktywnie czas. Zaskoczyły nas piękne plaże, i wyjatkowa plaża Zrce, gdzie bawiliśmy się jak jeszcze nigdy... A co poza tym, jakieś parę kilometrów od miasta znajduje się fajna baza nurkowa, a w samej Novalji podziemny akwedukt
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Novalja to niewielka miejscowość położona na wyspie Pag, na która prowadzi bezpłatny most od strony Zadaru (zjazd z autostrady w Posedarje). Sama miejscowość, typowo turystyczna, słynie w całej Europie z plaży Zrce nazywanej chorwacką Ibizą. W mieście plaże żwirowe, codziennie sprzątane, woda krystalicznie czysta. W centrum znajdują się bary, restauracje, dyskoteki, sklepy (Konzum itd.). Miasto najbardziej zaludnione jest wieczorami, jest wtedy gwarno i tłumnie. Polecam Novalje wszystkim lubiącym rozrywkę i aktywnym!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Morze krystalicznie czyste, pogoda gwarantowana (ani grama deszczu) przedstawiciele biura rozwiązywali wszystkie problemy na bieżąco. Blisko do kilku pięknych plaż (Zrce), marketów, barów i restauracji.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Świetna miejscowość, mała ale za to dużo się dzieje. Jest gdzie zjeść i się napić, potańczyć i pośpiewać hehe. Plaże naprawdę fajne w tym oczywiście niepowtarzalna Zrce. Ogólnie najlepszy wyjazd z firmy na jakim byłem i ubolewam że wg polityki firmy nigdy nie jeździmy dwa razy w to samo miejsce, eehhh ale powspominać miło.
Wady:
no niestety nie mieliśmy all inclusive więc trochę kasy się wydało ;)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Fajna, urokliwa miejscowość w północnej części wyspy Pag. Łatwy dojazd promem z miejscowości Prizna (płynie ok.15 min) średnio co godzinę. Wówczas wjeżdża się na wyspę prawie bezpośrednio do Novalji. Są liczne plaże żwirowo -kamieniste, z łagodnym zejściem do morza, zarówno od strony zatoki jak i otwartego morza. W centrum miejscowości jest fajna promenada, która rozciąga się wzdłuż portu. Są liczne sklepiki, restauracje, knajpki, tawerny, pizzernie. Sezon trwa mniej więcej do połowy września. Bardzo fajne miejsce na urlop wakacyjny.
Wady:
Każde zjechanie na ląd, żeby np. coś pozwiedzać generuje dodatkowe koszty za prom. Ewentualnie można zjechać na południe wyspy, gdzie jest bezpłatny most z Zadaru na wyspę.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Novalja to zdecydowanie najlepsze miasteczko na Pagu. Jak ktoś chce od wakacji nie tylko leżenia na plaży czy przy basenie to na tej miejscowości się nie zawiedzie. Jest tu sporo możliwości rozrywki. Zdecydowanie najbardziej imprezowe miejsce na wyspie, wliczam w to oczywiście również niepowtarzalną plażę Zrce. Tam po prostu trzeba zajrzeć!! Mnóstwo młodych ludzi i impreza do białego rana. Codziennie coś się dzieje. Oczywiście spokojniejszych plaż wokół też jest mnóstwo.
Wady:
sama miejscowość jak dla mnie nie ma wad, szkoda tylko ze prom na wyspę jest płatny
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo fajna, rozrywkowa miejscowość. Wiele jest tutaj restauracji, klubów i dyskotek. My byliśmy w sierpniu i na prawdę mieliśmy co robić. W ciągu dnia wylegiwaliśmy się na plaży, a wieczorami bawiliśmy się przy dźwiękach dobrej muzyki, która puszczali znani DJ ze świata. Plaża z łagodnym zejściem do morza doskonała dla początkujących pływaków. Na pewno będziemy chcieli wrócić tam w przyszłym roku.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Ceniącym spokój
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
bardzo czysty, nowy obiekt, przestronny, z dużym tarasem, bardzo kulturalni i cisi sąsiedzi /w tym 3 rodziny z Polski/ woda cudna i ciepła, 5 minut do najbliższej plaży pobity chyba rekord świata w ilości zjedzonych fig-wprost z drzewa gospodarzy
Wady:
niesamowite korki w soboty- dzień zmiany turnusów od Budapesztu, przez całe Wegry i w Chorwacji na głównej autostradzie w okolicach bramek, w obiekcie brakowało naczyń i mimo interwencji w biurze nie dostaliśmy ich, trzeba zabezpieczyć się w maty na plażę i buty, bo na samych ręcznikach i na bosaka bardzo niewygodnie,
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Novalja to miejscowość która mi się chyba nigdy nie znudzi. Lubie poimprezować bo wakacje to czas na to żeby zapomnieć o codzienności i wyszaleć się na maksa i to miasteczko daje mnóstwo takich możliwości. Młodych ludzi jest tu pełno, podejrzewam że można by tu przyjechać samemu i tez nie było by mowy o nudzie!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Lubimy przyjeżdżać do Novalji. Nie jest to jakaś zapuszczona mieścina na krańcu świata gdzie czas stoi w miejscu. Jest tu co robić zarówno za dnia jak i w nocy. Fajne plaże, oczywiście na czele ze sławną Zrce. Ludzie niesamowicie gościnni a sam dojazd jest naprawdę bardzo łatwy, jak najbardziej polecam!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Do Novalji przyjechaliśmy z dziećmi co nie tyle, że było błędem co doszliśmy do wniosku, że w takie miejsce lepiej przyjechać samemu a z dziećmi wybrać się do spokojniejszej okolicy. To jest miasteczko tętniące życiem. Jest gdzie wyjść, jest gdzie się pobawić i czuje się ogólnie imprezowy i pozytywny klimat. Plaża Zrce i jej główne kluby to zupełnie osobna bajka, na pewno już na wczasy bez dzieci.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Świetna miejscowość, naprawdę warto tu przyjechać. Nasz apartament był na niezłym poziomie, położony na skraju miasteczka, bardzo blisko mieliśmy do plaży, ale szczerze mówiąc to mało z niej korzystaliśmy bo codziennie jeździliśmy na Zrce. Tam impreza jest już na maksa. Full ludzi i świetny klimat. Polecam każdemu.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Szczerze mówiąc to przed przyjazdem nie wiedzieliśmy za dużo na temat tego miasteczka. Na szczęście trafiliśmy naprawdę mile apartamenty blisko centrum i szybko się przekonaliśmy że to miejsce jest bardzo atrakcyjne. Bardzo dużo tu pubów, restauracji i lokali gdzie przyjemnie można spędzić czas. Do tego oczywiście ta super plaża z klubami i muzyka do rana. Było rewelacyjnie!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo fajna miejscowośc na wyspie. Miasteczko bardzo sympatyczne. Masa restauracji, kawiarni sklepów z pamiątkami. Plaże bardzo fajne, sporo imprez na plazy, bary oraz kluby przy plazy bardzo fajne imprezy organizowały, sporo ludzi z całego świata. Życie tętniło 24 godziny na dobe. Miało się wrażenie że nikt tam nie chodził spać bo tak było fajnie.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu

Ostatnio odwiedzone

0.4145 s