Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Nic dziwnego! Opatija jest miejscem wyjątkowo ukochanym przez wczasowiczów - osłonięta od wiatrów północnych, cieszy się wyjątkowo delikatnym klimatem. W zimie jest tu stosunkowo ciepło, w lecie nie zmęczą nas upały - za to otrzymamy łagodną, słoneczną pogodę. Między innymi dlatego Opatija jest tak atrakcyjnym miejscem na wczasy dla turystów z całej Europy.
Wyjątkowo jednak Opatiję pokochali Polacy, a śladów ich pobytu odnajdziemy tutaj wiele. Sam Henryk Sienkiewicz odwiedził ją kilkakrotnie, a w 1906 roku świętował tu nawet otrzymanie Nagrody Nobla. Z polskich sław politycznych w Opatii gościli Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski, któremu polecono pobyt w adriatyckim kurorcie ze względu na jego ”wzmacniającą” moc. Z tego samego powodu przybył tutaj chory na gruźlicę Stanisław Witkiewicz, który zamieszkał na stałe w Lovranie, w miasteczku położonym tuż obok Opatii.

HistoriaHistoria rozpoczyna się w XIV wieku. To wtedy w Opatii mieściło się zaciszne, benedyktyńskie opactwo (od niego pochodzi nazwa miejscowości), powstałe pod patronatem św. Jakuba. Zakonnicy na tle barwnej przyrody, gdzie zielone góry i bujna roślinność sąsiadują z pięknymi plażami, mogli w spokoju oddawać się modlitwie i medytacjom. W 1884 roku wybudowano w Opatii pierwszy, wypoczynkowy pałacyk z widokiem na lazur Adriatyku, którego sława szybko dotarła do Wiednia. Arystokracja monarchii Austro-Węgierskiej, odkrywając piękno i uzdrowicielską moc nadmorskiej miejscowości, szybko zaczęła tu budować przestronne wille, pałace letnie i dworki wiejskie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i niewątpliwemu urokowi, Opatija jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Przed I Wojną Światową w Opatii było już 12 sanatoriów.

Zabytki, parki, kościołyChcąc poczuć historycznego ducha Opatii, nie sposób ominąć park św. Jakuba (Park sv. Jakova) - imponującego pomnika ogrodniczego. Znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów - najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie dostrzeżemy dzwonnicę, fontannę Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny. Planując zwiedzanie, nie można również zapomnieć o Parku Angiolina, w którym usytuowana jest z kolei Willa Angiolina (Villa Angiolina) - pierwsza wypoczynkowa posiadłość w Opatii, wzniesiona przez Iginio Scarpa, szlachcica z Rijeki. Jej budowa stała się kluczowym momentem w przeobrażeniu małej, rybackiej wioski w imponujący kurort wypoczynkowy. Opatija znana jest także z ”Dziewczęcia z mewą”, posągu wzniesionego nad brzegiem morza w 1956 roku. Gratką dla polskich turystów mogą natomiast być atrakcje upamiętniające pobyt w tych okolicach naszych wielkich rodaków - w Parku Miejskim w Opatii odsłonięto tablicę ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast popiersie Henryka Sienkiewicza otwiera powstałą w 2001 roku Aleję Zasłużonych.
Powstałe w XIX wieku pałace i wille, dziś przerobione zostały na luksusowe hotele wznoszące się wzdłuż 11-kilometrowej promenady Lungomare. Obecnie promenada ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych nad całym Adriatykiem. Spacer po niej, w cieniu kasztanów i drzew laurowych, dostarcza niezapomnianych wrażeń. W każdej chwili można spocząć w dogodnym miejscu na jednej z umieszczonych przy promenadzie ław, oddając się refleksji i obserwując Adriatyk, z którego lazuru wyłaniają się wyspy Cres i Krk. W takich chwilach można nabrać apetytu, a Opatija proponuje wiele interesujących rozwiązań kulinarnych.

KulinariaPośród kulinarnych sekretów chorwackiego wybrzeża nie może oczywiście zabraknąć owoców morza. Kałamarnice czy morskie raczki spożywa się tu z makaronem. Nie wypada nie spróbować również lowrańskich kasztanów jadalnych, z których kucharze potrafią przyrządzić smakowite ciasta i kremy. Specjalnością opatijskiej kuchni są także trufle oraz rozmaite potrawy ze szparagów. Wszystkie te egzotyczne dania smakować można wraz z lowrańskim bambusem, czyli białym winem pitym z Fantą. Niecodzienna kuchnia to bez wątpienia jedna z wielu atrakcji Opatii - spożywana na tle Adriatyku, staje się jeszcze bardziej smakowita.

WycieczkiW najbliższej okolicy Opatii położone jest miasto portowe, Rijeka. Przebywając w nim, warto odwiedzić deptak Korzo, ulubione miejsce spacerowiczów, centrum handlowe oraz tętniący życiem bazar - wszystko to pełne uroku nadmorskiego kurortu. Propozycjami wartymi zobaczenia są również: Muzeum miasta Rijeka, Galeria Sztuki Współczesnej - Dolać, oraz wzniesiony na wzgórzu w XIII wieku zamek Trsat, z którego roztacza się piękny widok na miasto i kanion rzeki Rjećina.
Niezwykle interesująca może okazać się wycieczka łodzią lub autokarem do Parku Plitvickiego. Jego największą atrakcją jest kilkanaście jezior, połączonych ze sobą kaskadami, a rozciągających się na długości 8 km. Słynna Plitwica tworzy wodospad o długości 78 m. Teren parku wzbogaca niezwykła roślinność (stwierdzono tu aż 1100 gatunków roślin), a także liczne jaskinie - wszystko to tworzy niezapomniany, bajkowy klimat. Rezerwat można zwiedzać różnymi trasami. Niektóre odcinki pokonujemy pieszo, inne łodziami lub pociągami drogowymi.
Inną atrakcją, dostępną dla odwiedzających Opatiję wczasowiczów, jest rejs do Parku Narodowego Brijuni, przepięknego i egzotycznego archipelagu. Składa się on z 14 wysp porośniętych gąszczem bujnych pnączy, lasów, niespotykanych zbiorowisk roślinnych. Egzotyczne rejony otoczone błękitnymi lagunami zamieszkuje również wiele ciekawych gatunków zwierząt, dzięki czemu, zwiedzając wyspy, możemy poczuć się jak w bajce. Atrakcjami rezerwatu są również: rzymski zamek, starożytne świątynie Wenus i Neptuna oraz kościoły pochodzące ze wczesnego chrześcijaństwa.
Dla miłośników prawdziwych zjawisk natury zachęcająca okaże się wycieczka do Słowenii, do Jaskini Postojna (Postojnska Jama). Tutaj właśnie możemy spacerować 20 kilometrowym, zjawiskowo oświetlonym korytarzem i podziwiać zadziwiające formy skalne. Oprócz kolorowych stalaktytów oraz stalagmitów o najróżniejszych kształtach, możemy zobaczyć w jaskini bezokie salamandry zwane przez Słoweńców, ze względu na różową skórę, ludzkimi rybkami.

Sport, rozrywkaUrlop nad Adriatykiem sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Żeglowanie lub surfowanie wśród malowniczych wysp Adriatyku może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wczasy w Opatii to także gratka dla nurków - centra nurkowania mają tu długą tradycję i pozwalają turystom bez ograniczeń badać głębiny krystalicznie czystych wód adriatyckich. Powodzeniem wśród urlopowiczów cieszy się również tenis i siatkówka, uprawiana na licznych, opatijskich plażach. Najpopularniejsze w Opatii są trzy plaże - położona w centrum, największa Slatina, plaża Tomasevac koło hotelu Ambasador i plaża Lido, usytuowana w pobliżu Willi Angioliny. Różnorodna przyrodniczo Opatija dostarcza turystom nie tylko wodnych, nadmorskich atrakcji. Sąsiedztwo z górami Učka cieszyć będzie miłośników przygód, którzy chcą zakosztować wspinaczki po skałach, wycieczek rowerowych lub konnych, a nawet lotów paralotnią na tle przepięknego krajobrazu, pełnego bogatej roślinności i stuletnich lasów. U stóp masywu górskiego Učka, oprócz uprawiania aktywnego wypoczynku, można zasmakować regionalnych przysmaków w jednej z kilku parkowych restauracji.

NoclegiZnakiem firmowym Opatii są eleganckie hotele i luksusowe wille, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Wynajmując apartament najwyższej klasy, możemy spodziewać się wyjątkowego komfortu w duchu XIX-wiecznej arystokracji i wysokich standardów all-inclusive. Bardzo popularne w Opatii są także centra Wellness, gwarantujące chwile wytchnienia od szybkiego życia w mieście. Opatija oferuje również noclegi mniej wymagającym turystom: kwatery i apartamenty w domach rodzinnych oraz kempingi położone bezpośrednio na wybrzeżu stanowią ciekawą ofertę turystyczną i są dobrą bazą do organizacji wycieczek po zatoce.

Wakacje, dojazd

Do Opatii można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i samolotem. Nadbrzeżny kurort znajduje się około 820 km od Cieszyna. Od przejścia granicznego do Opatii możemy udać się dwoma trasami: Cieszyn - Brno - Wiedeń - Klagenfurt - Ljubljana - Rupa - Opatija lub Cieszyn - Bratysława - Maribor - Ljubljana - Rupa - Opatija. Z Wiednia możliwe jest również połączenie kolejowe. Samolotem dotrzemy do Rijeki, znajdującej się 13 km od celu. Opatiję z Rijeką łączy linia autobusowa, stąd dotarcie do tego regionu jest bezproblemowe i przyjemne. Wylądować można także na lotnisku Pula (82 kilometrów od Opatii). Centrum riwiery połączone jest bezpośrednimi liniami autobusowymi z głównymi miastami Chorwacji, dzięki czemu, wypoczywając w Opatii, będziemy mogli swobodnie podróżować po innych, fascynujących zakątkach tego kraju.
Słoneczne plaże, zielone góry oraz lazur Adriatyku są zachwycającym tłem dla stylizowanego na cesarsko-królewski klimat kurortu. Spragnionym luksusu, ale też chcącym odpocząć od zgiełku życia codziennego pośród bujnej, egzotycznej roślinności, Opatija na pewno zapadnie w pamięć, jako miejsce magiczne, do którego warto wracać. Należy nadmienić, że mimo różnorodności wieczornych atrakcji proponowanych przez nocne kluby Opatii, cieszy się ona opinią raczej spokojnego i bajkowego uzdrowiska - idealnego na wakacyjny, leczniczy wypoczynek.

Szukaj noclegu w Opatija, Chorwacja

Dorośli
Dzieci

Hotel Admiral, Opatija
4.4 5
Hotel Kristal, Opatija
4.5 2
Hotel Ambasador, Opatija
4.9 7

9 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
9
Bardzo dobre
0
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (9)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym, Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Opatija to zdecydowanie najładniejsza miejscowość na całej Riwierze Kvarnerskiej. Piękna promenada, palmy, morze - to wszystko przypomina znane wakacyjne kurorty francuskie czy włoskie. Opatija urzekła mnie swoim niezwykłym położeniem - z jednej strony teren górzysty, a zaraz po drugiej stronie ulicy piękne morze Adriatyckie. Polecam zobaczyć deptak Franza Lungomare, Kościół ZNMP i św. Jakuba oraz bardzo ciekawy pomnik dziewczyny z mewą. W opatijskim parku znajduje się pomnik-fontanna Heliosa i Seleny. Można przy nim posiedzieć w cieniu i rozkoszować się ciszą i spokojem. Wieczorny spacer promenadą i spędzenie czasu w jednym z licznych nadmorskich lokali spowodują że nie prędko będzie się Wam chciało stamtąd wyjechać.
Wady:
Wadą tej miejscowości dla niektórych mogą być niekiedy bardzo wąskie ulice utrudniające poruszanie się po mieście samochodem dlatego polecam pozostawienie go na parkingu lub zaraz za miastem i dalsze zwiedzanie na piechotę
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Opatija to doskonałe miejsce na wakacje w lecie i w zimie.My byliśmy tylko latem ale kiedyś na bank się wybierzemy zimą. Piękna przyroda, klimat, parki, hotele, restauracje z smacznymi potrawami to wszystko sklada się na cudne wakacje i my takie mieliśmy. Sporo się tu dzieje w sezonie letnim czyli festiwale, koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne i sportowe. Bylismy z meżem zachwyceni.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Opatija jest przepiękna! :) Jeżeli szukasz miejskiej plaży, dobrych hoteli, świetnych restauracji i rozrywki to wybór tej miejscowości jest najlepszy. My uwielbiamy jak coś się dzieje a samym miastem byliśmy zachwyceni, przepiękna architektura, klimatyczne uliczki, śliczne krajobrazy.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wspaniale chorwackie miasto polozone nie tak daleko od Polski. Dobra baza wypadowa do zobacenia Plitvickich Jezior, Istrii a nawet Zagrzebia. Ma ładny krajobraz morsko-górzysty. Bardzo nam odpowiadało siedzenie w knajpkach przy promenadzie i podziwianie morza. Jedlismy bardzo dobre ciastka i pilismy przepyszne koktajle. Miasto ma na prawde fajny klimat,jest gdzie zjesc i sie pobawic
Wady:
Do centrum nie mozna wjezdzac samochodem
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Opatije je to stare aristokraticke středisko.Je tam čiste moře,ale plaze jsou vacsinou vybetonovane ,alebo vydlazdene kamenmi.Ceny su ako inde v Chorvatsku ,zavisi od toho co potřebujete.Jetam pěkna promenada,blizko mate Rijeku.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Loni jsme byli poprvé v Opatiji. Město je super. Úžasné procházky přímo u moře, spousta pěkných barů a kaváren, skvělé jídlo v přilehlé taverně. Bohužel jen lahvové pivo, žádné točené :) Všem doporučuji.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
V Opatiji sme prezili super dovolenku, s manzelkou sme turisti, je tu vela moznosti, prekvapili nas bicyklove turisticke trasy, udrziavane okolie. Mesto je rusne, moznost zabavit sa je vsade na promenade, v hoteli su sluzby na urovni, raz za rok si potrpime na luxus. Navstivili sme konecne Plitvicke jazera. Vřele doporučujeme :)

Ostatnio odwiedzone

0.3521 s