Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Grecja - kraina słońca i mitycznych bogów

Jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku, morskich kąpielach, niezapomnianych widokach i smacznym jedzeniu - koniecznie odwiedź Grecję. Kraj ten oferuje nie tylko piękne krajobrazy ale i wspaniały śródziemnomorski klimat. Grecja jest miejscem wyjątkowym przede wszystkim dlatego, że to właśnie tu, prawie cztery tysiące lat temu zaczęła kiełkować cywilizacja, która dała początek Europie. Kraj został uznany za kolebkę zachodniej cywilizacji. Grecja jest miejscem narodzin demokracji, filozofii, sportów, polityki oraz dramatu. Miasta greckie zachowały wiele pamiątek kulturowych i wspaniałych zabytków ze starożytnej Grecji.
Krajobrazy, szeroki wybór hoteli, wysoki standard zakwaterowania oraz wszechobecność malowniczych plaż, to niewątpliwie główne atuty Grecji. Każdy, kto chce odpocząć od zgiełku i pośpiechu miast, powinien wybrać właśnie to miejsce. W tym urokliwym i pełnym ciepła kraju można doświadczyć innego życia: tutaj nikt się nie śpieszy, każdy cieszy się chwilą.
Wakacje w Grecji to okazja, by być bliżej starożytnej historii. Mistyczne krajobrazy, kultura oraz bogactwo kuchni greckiej zachęcą każdego turystę.

ZabytkiAkropol

Akropol to jeden z najsłynniejszych zabytków Europy, który co roku przyciąga do Aten rzesze turystów. Ta "święta skała" została zamieszkana prawie sześć tysięcy lat przed naszą erą. Jest to skaliste wzgórze na którym za czasów Peryklesa została rozpoczęta budowa świątyń, w tym największej i najważniejszej czyli Partenonu poświęconego bogini Atenie. To właśnie na Akropolu znajdował się wspaniały posąg tej bogini autorstwa Fidiasza, wykonany ze złota i kości słoniowej. Atena była symbolem zwycięstwa jakie odnieśli Ateńczycy w walce z Persami, trzymająca włócznię i mająca hełm wskazywała żeglarzom, którzy zbliżali się do przylądka Sunion, właściwą drogę.
Dziś Akropol jest kojarzony z narodzinami wielkiej cywilizacji Zachodu, jego ruiny są corocznie odwiedzane przez miliony turystów i nadal wzbudzają zachwyt i podziw.

Agora

W starożytnej Grecji był to główny plac - rynek, to tu koncentrowało się życie miejskie starożytnych Aten. O miejsce walczyli tu ze sobą przedstawiciele administracji publicznej, handlarze i politycy. Współcześnie agora stanowi jedną wielką plątaninę ruin, których fragmenty pochodzą z rozmaitych okresów, od VI w. p. n. e. do V w. n. e. By lepiej poznać charakter tego miejsca, warto udać się do pobliskiego muzeum.

Delfy

Delfy, obecnie Kastri, w starożytności miasto greckie, położone w Fokidzie u stóp Parnasu. Szczególną siłę przyciągania ma magia tego miejsca. Przez całe wieki w czasach antycznych do świętej wyroczni w Delfach pielgrzymowali ludzie, aby otrzymać od kapłanki Pytii odpowiedź na nurtujące ich problemy. Wraz ze wzrostem znaczenia tego świętego miejsca, które przez Greków było uważane za centrum świata, zaczęły powstawać coraz bardziej imponujące obiekty religijne, skarbce jak i obiekty służące do przeprowadzania zawodów sportowych.

Olimpia

W zachodniej części Peloponezu, w dolinie rzeki Alfeios znajduje się najsłynniejsze sanktuarium starożytnej Grecji. Było ono poświęcone Zeusowi, ojcowi wszystkich greckich bogów. Sławę w starożytnej Grecji sanktuarium Zeusa uzyskało dzięki odbywającym się co cztery lata igrzyskom sportowym ku czci Zeusa. Centralny punkt na terenie archeologicznego stanowiska w Olimpii stanowi świątynia Zeusa, do której w starożytnych czasach podążali Grecy z najdalszych zakątków kraju, by składać dary i prosić o pomyślność. Są tu też pozostałości po świątyni Hery, jednej z najstarszych monumentalnych świątyń greckich. Bogactwo i różnorodność zabytków spowodowało, że stanowisko archeologiczne w Olimpii zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Meteory

Meteory to potężne centrum klasztorne wschodniego kościoła ortodoksyjnego. Od XI w. meteory uważane są za obraz wielkości Boga. Tam mnisi wyrabiają sobie cnotę posłuszeństwa, próbują się odzwyczaić od swoich nawyków. Z czasem te klasztory stały się magnesem przyciągającym tysiące wierzących, którzy przychodzą tutaj "ćwiczyć swoją duszę".

Miejsca, które warto zobaczyć

Ateny

Ateny to stolica Grecji, miasto zamieszkane przez ponad cztery miliony ludzi. Nazwa miasta związana jest z mitem dotyczącym zawodów między Ateną i Posejdonem, którzy rywalizowali o przywództwo nad miastem. Wygrać miało bóstwo, które mieszkańcom miasta złoży najbardziej przydatny dar. Posejdon uderzył swym trójzębem o skałę z której trysnęło źródełko wody, jednak pod dotykiem włóczni bogini Ateny obok źródełka wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Mieszkańcy od razu zdecydowali czyj dar jest wspanialszy, dlatego też Atena została patronką ich miasta.
Większość zabytków ateńskich pochodzi z okresu starożytnego a największą atrakcję stanowi Akropol. Ateny to nie tylko zabytki i wszechobecna historia, ale również wibrujące życie nocne, które zamienia stateczną stolicę w tętniące życiem miasto. Ateny słyną też z najlepszych restauracji w Grecji. Działa tu wiele pięknych kawiarenek, tawerny w ogrodach i uliczne targi.

Rodos

Rodos jest jedną z najchętniej odwiedzanych greckich wysp. W starożytności zwana była wyspą boga Heliosa głównie dlatego, że przez 300 dni w roku świeci tu słońce. Turystów przyciągają piękne piaszczyste plaże i urokliwa stolica wyspy, również Rodos - bardzo dobrze zachowane średniowieczne miasto. Znajdują się tu długie plaże, malownicze, zaciszne zatoki, morze o wielu kolorach błękitu.
W starożytności wyspa ta była potężnym ośrodkiem kultury greckiej. Działali tu liczni poeci i rzeźbiarze.
Ze względu na walory przyrodnicze i krajoznawcze została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Rodos ma dzisiaj do zaoferowania szeroki wachlarz całorocznych atrakcji turystycznych. Ujmuje ona naturalnym pięknem, pamiątkami długiej i burzliwej historii, jak również ciepłą gościnnością lokalnej społeczności.

Kreta

Jest to największa z wysp greckich. Znajduje się na południowym krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Na Krecie oprócz niezliczonej liczby hoteli znajdziemy wiele miejsc i miasteczek, których żaden turysta nie powinien pominąć. Wspaniałe góry przecinane dzikimi wąwozami wręcz namawiają nas do pieszych wędrówek. Kreta jest miejscem w którym wszędzie można odnaleźć ślady po minionych cywilizacjach i wydarzeniach historycznych. Bardzo dużą atrakcją dla turystów są liczne porty weneckie na porozrzucane na całym obszarze wyspy m.in. w Rethimnonie, Frangokastello a także piękne kościoły z okresu bizantyjskiego

Sport i rekreacjaW Grecji wielką popularnością cieszy się windsurfing. Tutejsze liczne zatoki wprost idealnie nadają się dla początkujących amatorów tej dyscypliny sportowej. W niektórych miejscowościach wypoczynkowych można pojeździć na nartach wodnych. W porównaniu z innymi rejonami nad Morzem Śródziemnym, ceny są tu bardzo atrakcyjne.
Grecja, dzięki dobrym naturalnym warunkom nawigacyjnym, jest doskonałym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Również greckie rzeki, zwłaszcza na Peloponezie i Epirze, świetnie nadają się na spływy kajakowe. Mogłoby się wydawać, że Grecja jest wręcz rajem dla nurków, ale niestety nurkowanie podlega wielu ograniczeniom z powodu ochrony podmorskich zabytków antyku. Coraz większą popularnością natomiast cieszy się wspinaczka skałkowa np. na wyspie Kalimnos.
Istnieje również mnóstwo innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Większość hoteli oferuje basen, korty tenisowe, minigolf, boisko do siatkówki, stoły do tenisa stołowego. Można wyruszyć w stronę centrum z niezliczoną ilością pubów, restauracji, dyskotek i klubów

Święta i ciekawe wydarzenia

Grecja wita nas nie tylko swoim ciepłem i zabytkami, ale także wspaniałą zabawą. Święta w Grecji często związane są z religią i kierują się kalendarzem ortodoksyjnym. W ciągu roku spotkać się z masą różnych uroczystości lub festiwali, których ukoronowaniem bywają przedstawienia teatralne, urządzane w antycznych teatrach. Miasto Petras, w połowie stycznia zamienia się w karnawałową stolicę kraju. Karnawałem żyje całe miasto. Ulicami przechadzają się ludzie przebrani w najbardziej fantastyczne stroje. Momentem kulminacyjnym karnawału jest palenie króla karnawału - w niedzielę po zmroku.
Grecy słyną przede wszystkim z bardzo hucznego obchodzenia uroczystości rodzinnych, jak wesela, urodziny, imieniny, chrzciny oraz święta lokalnych patronów poszczególnych wiosek. Z uroczystościami kojarzą Grecy głównie taniec i muzykę. Tańce są w kraju przeważnie dominantą mężczyzn. Najpopularniejsze są tańce w kole, zróżnicowane są co do rytmu i tempa w zależności od miejscowości. Systos jest oryginalnym tańcem kreteńskim, w którym mężczyźni i kobiety tańczą wspólnie trzymając się za ramiona; susta jest zaś jedynym tańcem parzystym, kiedy mężczyzna tańczy z kobietą.

KuchniaKuchnia grecka z została doceniona już przez wielu turystów z całego świata. W kuchni tej dominuje bogactwo znakomitych zapachów, różnorodnych warzyw, owoców morza i serów. Podstawę wielu potraw stanowi baranina oraz owoce morza. Można tu znaleźć także bogatą różnorodność serów, najbardziej znany nam jest ser owczy Feta. Wspaniałym dodatkiem do wielu potraw są tzatziki, czyli pasta czosnkowa.
Każdemu dobremu jedzeniu towarzyszy zwykle dobry alkohol. Jednym z najstarszych win greckich jest Retsyna, wino do produkcji którego jest dodawany olejek z sosny. Bardzo charakterystyczne dla tego kraju jest Ouzo - grecka wódka o smaku anyżkowym, zazwyczaj podawana rozcieńczona z wodą. Grecy najrzadziej w całej Europie zapadają na choroby serca. Zawdzięczają to zdrowej kuchni. Mało tłuszczów, oliwka z oliwek, świeże ryby, warzywa i owoce - oto ich klucz do sukcesu.
Popularne dzisiaj oferty typu last minute sprawiają, że wycieczki do krajów, takich jak Grecja, stają się dostępne dla każdego. Grecja last minute - tanie bilety lotnicze, a dodatkowo niedrogie noclegi czy wyżywienie, to szansa na niezapomniane wczasy.
Wybierając hotel z opcją all inclusive nie musisz martwić się już o nic więcej. Trzy posiłki i swobodny dostęp do napojów przez cały dzień. Teraz nic nie przeszkodzi Ci w wypoczynku.
Dziś do kolebki naszej cywilizacji możemy się wybrać bez trudu, co też Polacy czynią coraz częściej, zwłaszcza dlatego, że wakacje w Grecji są niewiele droższe od spędzania czasu nad Bałtykiem.
Zapraszamy w niezapomnianą podróż, w jeden z najpiękniejszych rejonów świata, gdzie historia przeplata się teraźniejszością. Każdy kto doświadczy wspaniałej kultury tego kraju, zobaczył piękne zabytki niewątpliwie będzie chciał tu wrócić.

Szukaj noclegu w Grecja,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

To miejsce nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń to miejsce

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1585 s