Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Podstawowe informacje

      San Giusto (San Giusto Canavese) to niewielka miejscowość w północnej części Włoch, w regionie Piemont, który graniczy z Francją i Szwajcarią. Miasteczko oddalone od zgiełku wielkich metropolii - zachwycające swym klimatem i otaczającym krajobrazem, stanowi idealne wakacyjne rozwiązanie. Dawna architektura łączy się tu z nowoczesnymi knajpkami i sklepami, a cisza i spokój oddają ducha czasu tego miejsca. San Giusto jest świetnym pomysłem jeśli wieczorami chcemy się zrelaksować, a dzień spędzać w ruchu, zwiedzając okoliczne miasteczka. Lokalizacja jest bardzo korzystna, blisko stąd do większości ośrodków w regionie. Po całodniowej wędrówce po zatłoczonych centrach turystycznych, powrót do takiego miejsca będzie prawdziwym skarbem.

Piemont

      Pod względem wielkości region ten jest drugim we Włoszech. Od strony północnej i zachodniej otacza go malownicze przedgórze Alp. Nie możemy zapominać, że Piemont to także idealne miejsce na spędzenie zimowych wakacji. Bliskie sąsiedztwo Alp sprzyja rozwojowi narciarstwa i snowboardu. Głównymi kurortami zimowych wakacji są miejscowości na wschód od Turynu - Frais, Bardonecchia, Pian Gelassa, Claviere a także Sestriere.
      Centrum turystyczne Piemontu stanowi jego stolica - Turyn. Na uwagę zasługuje tutaj XVII-wieczny pałac (Palazzo Carignano), w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Uliczki Turynu co kilkadziesiąt metrów zbiegają się w mniejsze bądź większe place i placyki, dlatego orientacja nie jest zbyt trudna.
      Prężnie rozwija się tutaj przemysł włókienniczy, to z Turynem kojarzone są największe nazwiska ze świata mody: Ungaro, Armani oraz Valentino. Via Roma, główna ulica w mieście, to siedlisko wytwornych butików znanych projektantów, gdzie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Ulica zwieńczona jest z jednej strony placem Piazza Castello - jednym z najpiękniejszych placów w mieście. Stanowi on często miejsce orientacyjne dla turystów. Pośrodku Piazza Castello wznosi się wspaniały pałac - Palazzo Madama. W środku mieści się Muzeum Sztuki, gromadzące okazy przede wszystkim z okresu antycznego (obrazy, rzeźby i in.). Turyn to także miasto muzeów i galerii, planując wczasy w tej okolicy nie można nie odwiedzić Muzeum Samochodów, gdzie zgromadzono pojazdy sprzed kilkudziesięciu lat. Kilka kilometrów od Turynu mieści się Willa Stupinigi, dawna siedziba królewska, powstała w 1730 r. W budowli dominuje styl rokoko, obecnie w jej wnętrzu można zobaczyć ciekawą wystawę meblarską. Równie blisko zabytkowego Turynu (około 10 km) znajduje się bazylika Superga, zbudowana w czasach Wiktora Amadeusza II. Wewnątrz świątyni, w krypcie, mieszczą się grobowce Sabaudów.

Atrakcje turystyczne

      Lokalizacja San Giusto sprzyja wypadom do pobliskich miasteczek. Na początek można pojechać do niewielkiej Alby, gdzie główna ulica miasta - Piazza del Duomo - zaprowadzi nas do przepięknej, starej części miasteczka. Warto zobaczyć tutaj m.in. zabytkowy kościół Ciesa del Divin Maestro. Kolejny punkt wycieczki stanowi Barolo, słynące przede wszystkim z wyrobów winiarskich. Przepiękna La Morra kusi nie tylko krajobrazem i widokami. Można tutaj odwiedzić bajecznie kolorowy kościółek Capella del Barolo (właściwie jest to kaplica). W niewielkim Moncalieri koniecznie należy odwiedzić klasztor Santa Maria Della Scala oraz zabytkowy zamek Sabaudów z XIII w. Spędzając wakacje w San Giusto warto wybrać się na wycieczkę do Asti, leżącego w dorzeczu Tanary. Ośrodek słynie przede wszystkim z dobrze zachowanych średniowiecznych zabytków - katedra, baptysterium, liczne, romańskie i gotyckie budowle sakralne. W znajdującym się tam Muzeum Diecezjalnym można pooglądać eksponaty sztuki (głównie sakralnej). Po drodze jest też do Novary - tam warto zaglądnąć do Museo Civico ( gromadzi dzieła sztuki i okazy archeologiczne) oraz do pięknego kościoła S. Gaudenzio.
      Wybierając się na wakacje w rejony Piemontu warto odwiedzić także te mniej znane miejsca. Do takich należy m.in. Isole Borrome, grupa czterech wysp położonych na jeziorze Maggiore. Pierwsza z nich - Bella - znana jest przede wszystkim z XVII-wiecznego pałacu znajdującego się w otoczeniu przepięknego ogrodu. Wyspa Pescatori jest raczej mało atrakcyjna pod względem turystycznym, jednak to na niej najlepiej odczuć klimat rybackiej przystani. Trzecia z wysp, Madre, mieści ogród botaniczny ze wspaniałymi okazami flory, ostatnia natomiast, Isolino nie jest udostępniona dla turystów. Okolice jeziora Maggiore najlepiej odwiedzać latem, gdy nadarza się okazja do rejsu statkiem i oglądnięcia lokalnego krajobrazu.

Noclegi

      Baza noclegowa w San Giusto nie jest zbyt wielka, dużo lepsze warunki panują w okolicznych, większych miejscowościach. Nie można jednak pominąć kilku ważnych lokali, pierwszym z nich jest hotel Santa Fe, świadczący swoje usługi na bardzo dobrym poziomie. Do dyspozycji gości pozostaje SPA, sauna, basen z jacuzzi, siłownia, korty tenisowe oraz wiele innych udogodnień. Hoteli pod dostatkiem jest zwłaszcza w Turynie. Jak przystało na stolicę regionu, nie brakuje tutaj hoteli 5-gwiazdkowych (Le Meridien Lingotto) oraz 4-gwiazdkowych (Mercure Torino Crystal Palace, Best Western). Hotele o najwyższej klasie oferują również apartamenty. Funkcjonuje tu także cała gama hoteli na niższym standardzie oraz prywatne kwatery, wynajmowane przez mieszkańców za niższe ceny. Nocując w Asti turyści wybierają najczęściej hotel Lis, prowadzony od lat przez sympatyczną rodzinę. Nieco większy wybór pozostawia nam Novara, tutaj przeważają hotele 3- i 4-gwizadkowe (Al. Sorriso, Hotel Europa, Albergo Italia).

Szukaj noclegu w San Giusto,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
0
Bardzo dobre
0
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.3674 s