Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Podstawowe informacje

      San Giusto (San Giusto Canavese) to niewielka miejscowość w północnej części Włoch, w regionie Piemont, który graniczy z Francją i Szwajcarią. Miasteczko oddalone od zgiełku wielkich metropolii - zachwycające swym klimatem i otaczającym krajobrazem, stanowi idealne wakacyjne rozwiązanie. Dawna architektura łączy się tu z nowoczesnymi knajpkami i sklepami, a cisza i spokój oddają ducha czasu tego miejsca. San Giusto jest świetnym pomysłem jeśli wieczorami chcemy się zrelaksować, a dzień spędzać w ruchu, zwiedzając okoliczne miasteczka. Lokalizacja jest bardzo korzystna, blisko stąd do większości ośrodków w regionie. Po całodniowej wędrówce po zatłoczonych centrach turystycznych, powrót do takiego miejsca będzie prawdziwym skarbem.

Piemont

      Pod względem wielkości region ten jest drugim we Włoszech. Od strony północnej i zachodniej otacza go malownicze przedgórze Alp. Nie możemy zapominać, że Piemont to także idealne miejsce na spędzenie zimowych wakacji. Bliskie sąsiedztwo Alp sprzyja rozwojowi narciarstwa i snowboardu. Głównymi kurortami zimowych wakacji są miejscowości na wschód od Turynu - Frais, Bardonecchia, Pian Gelassa, Claviere a także Sestriere.
      Centrum turystyczne Piemontu stanowi jego stolica - Turyn. Na uwagę zasługuje tutaj XVII-wieczny pałac (Palazzo Carignano), w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Uliczki Turynu co kilkadziesiąt metrów zbiegają się w mniejsze bądź większe place i placyki, dlatego orientacja nie jest zbyt trudna.
      Prężnie rozwija się tutaj przemysł włókienniczy, to z Turynem kojarzone są największe nazwiska ze świata mody: Ungaro, Armani oraz Valentino. Via Roma, główna ulica w mieście, to siedlisko wytwornych butików znanych projektantów, gdzie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Ulica zwieńczona jest z jednej strony placem Piazza Castello - jednym z najpiękniejszych placów w mieście. Stanowi on często miejsce orientacyjne dla turystów. Pośrodku Piazza Castello wznosi się wspaniały pałac - Palazzo Madama. W środku mieści się Muzeum Sztuki, gromadzące okazy przede wszystkim z okresu antycznego (obrazy, rzeźby i in.). Turyn to także miasto muzeów i galerii, planując wczasy w tej okolicy nie można nie odwiedzić Muzeum Samochodów, gdzie zgromadzono pojazdy sprzed kilkudziesięciu lat. Kilka kilometrów od Turynu mieści się Willa Stupinigi, dawna siedziba królewska, powstała w 1730 r. W budowli dominuje styl rokoko, obecnie w jej wnętrzu można zobaczyć ciekawą wystawę meblarską. Równie blisko zabytkowego Turynu (około 10 km) znajduje się bazylika Superga, zbudowana w czasach Wiktora Amadeusza II. Wewnątrz świątyni, w krypcie, mieszczą się grobowce Sabaudów.

Atrakcje turystyczne

      Lokalizacja San Giusto sprzyja wypadom do pobliskich miasteczek. Na początek można pojechać do niewielkiej Alby, gdzie główna ulica miasta - Piazza del Duomo - zaprowadzi nas do przepięknej, starej części miasteczka. Warto zobaczyć tutaj m.in. zabytkowy kościół Ciesa del Divin Maestro. Kolejny punkt wycieczki stanowi Barolo, słynące przede wszystkim z wyrobów winiarskich. Przepiękna La Morra kusi nie tylko krajobrazem i widokami. Można tutaj odwiedzić bajecznie kolorowy kościółek Capella del Barolo (właściwie jest to kaplica). W niewielkim Moncalieri koniecznie należy odwiedzić klasztor Santa Maria Della Scala oraz zabytkowy zamek Sabaudów z XIII w. Spędzając wakacje w San Giusto warto wybrać się na wycieczkę do Asti, leżącego w dorzeczu Tanary. Ośrodek słynie przede wszystkim z dobrze zachowanych średniowiecznych zabytków - katedra, baptysterium, liczne, romańskie i gotyckie budowle sakralne. W znajdującym się tam Muzeum Diecezjalnym można pooglądać eksponaty sztuki (głównie sakralnej). Po drodze jest też do Novary - tam warto zaglądnąć do Museo Civico ( gromadzi dzieła sztuki i okazy archeologiczne) oraz do pięknego kościoła S. Gaudenzio.
      Wybierając się na wakacje w rejony Piemontu warto odwiedzić także te mniej znane miejsca. Do takich należy m.in. Isole Borrome, grupa czterech wysp położonych na jeziorze Maggiore. Pierwsza z nich - Bella - znana jest przede wszystkim z XVII-wiecznego pałacu znajdującego się w otoczeniu przepięknego ogrodu. Wyspa Pescatori jest raczej mało atrakcyjna pod względem turystycznym, jednak to na niej najlepiej odczuć klimat rybackiej przystani. Trzecia z wysp, Madre, mieści ogród botaniczny ze wspaniałymi okazami flory, ostatnia natomiast, Isolino nie jest udostępniona dla turystów. Okolice jeziora Maggiore najlepiej odwiedzać latem, gdy nadarza się okazja do rejsu statkiem i oglądnięcia lokalnego krajobrazu.

Noclegi

      Baza noclegowa w San Giusto nie jest zbyt wielka, dużo lepsze warunki panują w okolicznych, większych miejscowościach. Nie można jednak pominąć kilku ważnych lokali, pierwszym z nich jest hotel Santa Fe, świadczący swoje usługi na bardzo dobrym poziomie. Do dyspozycji gości pozostaje SPA, sauna, basen z jacuzzi, siłownia, korty tenisowe oraz wiele innych udogodnień. Hoteli pod dostatkiem jest zwłaszcza w Turynie. Jak przystało na stolicę regionu, nie brakuje tutaj hoteli 5-gwiazdkowych (Le Meridien Lingotto) oraz 4-gwiazdkowych (Mercure Torino Crystal Palace, Best Western). Hotele o najwyższej klasie oferują również apartamenty. Funkcjonuje tu także cała gama hoteli na niższym standardzie oraz prywatne kwatery, wynajmowane przez mieszkańców za niższe ceny. Nocując w Asti turyści wybierają najczęściej hotel Lis, prowadzony od lat przez sympatyczną rodzinę. Nieco większy wybór pozostawia nam Novara, tutaj przeważają hotele 3- i 4-gwizadkowe (Al. Sorriso, Hotel Europa, Albergo Italia).

Szukaj noclegu w San Giusto,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

To miejsce nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń to miejsce

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1437 s