Opis
Koper jest zabytkowym słoweńskim portem położonym na północno - zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Do XIX wieku najstarsza część miasta znajdowała się na wyspie, która została sztucznie połączona z lądem.
Początki miasta sięgają starożytności a Koper w swej burzliwej historii znany był pod wieloma nazwami i przynależał do wielu państw. Starożytni Grecy zwali go Egidą, Rzymianie używali określenia - Capris a Bizantyjczycy- Justinopolis. Następnie miasto opanowane zostało przez patriarchów Akwilei. W czasie ich panowania wzniesiono mury obronne, piękne pałace i katedry. Złota epoka miasta przypada jednak na wieki XV- XVI kiedy miastem rządziła Wenecja. To właśnie weneckim wpływom miasto zawdzięcza swoją atrakcyjną architekturę, przepiękne budowle i wąskie kolorowe uliczki przypominające to słynne włoskie miasto i przyciągające turystów. Koper poza rozkwitem architektonicznym zyskał także rangę monopolisty w handlu solą. W ciągu kolejnych wieków port znajdował się pod panowaniem austriackim i włoskim, a po zakończeniu II wojny światowej został przyłączony do Jugosławii. Do dziś w mieście występuje mieszany skład narodowościowy mieszkańców, a językami urzędowymi są słoweński i włoski.
Współczesny Koper, pomimo rozwiniętego przemysłu portów i wysokich biurowców w obrębie centrum zachował swój średniowieczny charakter i wiele cennych zabytków. Najważniejszym punktem Starego Miasta jest przepiękny, gotycko - renesansowy plac Titov trg silnie odwzorowujący wpływy weneckie, z kolorowymi i pięknie zdobionymi kamienicami. Blisko placu umiejscowiona jest nadmorska przystań i malownicza miejska plaża. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycko - renesansowa katedra z dzwonnicą z XVIII wieku, baptysterium z XIII wieku oraz pałace: Pretoriańskie i Tacco, w którym obecnie mieści się muzeum. Rozległe tereny rekreacyjne rozciągają się po drugiej stronie Zatoki Koperskiej.
Odwiedzając Koper warto zapoznać się także z bardzo istotnym elementem słoweńskiej kultury, z którego to miasto słynie - z doskonałym winem.
Po wjeździe do miasta nie byłam zbytnio zadowolona, jakieś budynki przemysłowe, bloki, domy rodzinne. Ale na szczęście tak jest tylko na obrzeżach miasta, jak tylko przekroczy się mury miejskie miałam wrażenie że jestem w innym mieście.Przecudne wąskie uliczki przy których znajdują się historyczne kamieniczki. W Koprze jest dużo imprez kulturalnych itp
Wady:
Czasami przeszkadzały tłumy ludzi
Spore miasto połozone na półwyspie w malowniczej okolicy, nazywany jest "stolicą weneckiej Istrii". Ma port i zabytkowe centrum, wokół rozciągaja się wzgórza. Na pewno trzeba zobaczyc katedrę oraz centralny plac miasta z nadmorską przystanią oraz wybrać się do oddalonego o ok. 20 km Triestu. Na obrzeżach miasta nie ma nic ciekawego,tylko osiedla domów
Wady:
zdecydowanie za mało atrakcji i zbytków
Nie mieszkaliśmy w tej miejscowości, wpadliśmy tu tylko na wycieczkę z Lublany. Przepiękne stare miasto robi niesamowite wrażenie. Warto wspomnieć też o licznych placach i rynkach i klimatycznych wąskich uliczkach. Jednak największymi zabytkami jest renesansowa katedra WNM oraz Pałac Pretorów. Daje się odczuć w tym mieście włoskie klimaty z tego co zauważyliśmy mieszkańcy porozumiewają się ze sobą po słoweńsku i po włosku.
Koper to małe miasteczko położone w Słowenii z bardzo fajnymi kawiarenkami, wąskimi i przytulnymi uliczkami, które tworzą ten specyficzny klimat.Na pierwszy rzut oka wjeżdżając do tej miejscowości nie wygląda ona rewelacyjnie, gdyż widać pozostałości po zakładach przemysłowych, ale chwile dalej rozpościerają już się piękne widoki na Koper i jego część zabytkowa wchodzącą w głąb Adriatyku.Ze względu na fakt, że miejscowość kiedyś należała do Włoch, język włoski jest tu w dalszym ciągu w powszechnym użytku. Miasto Koper jest popularne w Słowenii również ze względu na odbywające się tu festiwale i imprezy kulturalne.
Koper troche przypomina Gdańsk, jest spory, ma duzy port, dzielnice bloków i lezy nad morzem:-) Ok. 20 km stad lezy Triest a pociagiem można sie dostać z Kopru do Ljublany - kręta trasa pośród gór i przez tunele, fajne wrażenia. Obrzeża miasta są mało ciekawe, lepiej jest w centrum gdzie znajduje sie starówka położona na cyplu z murami miejskimi, wąskimi uliczkami i starymi kamienicami. Do najciekawszych zabytków należy katedra NMP i główny plac miasta
Wady:
Wjeżdżajac do miasta mozna odczuć ze nie znajdziemy w nim nic ciekawego ale pozory mylą. Jak dla mnie miasto jest za bardzo zurbanizowane,głosne i duże