Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Podstawowe informacje

Lublana jest stolicą Słowenii, położoną nad rzeką Lublanica. To niewielkie, bo liczące zaledwie 266 tysięcy mieszkańców, miasto to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Przyczyniają się do tego liczne zabytki, wyjątkowa atmosfera oraz bliskość wielu ciekawych atrakcji. Dodatkowym atutem jest fakt, że zaledwie 19 km od Lublany znajduje się lotnisko, dzięki czemu stolica Słowenii staje się doskonałym miejscem na weekendowe wypady.

HistoriaTereny dzisiejszej Lublany od VI wieku zamieszkiwali Słowianie. Od IX wieku okolice Lublany przeszły pod zwierzchnictwo Franków. Trwało to do XIII wieku, kiedy to walko o tutejsze tereny wygrali Habsburgowie. Ich zwierzchnictwo zakończyło się dopiero w 1797 roku, kiedy to na okres 18 lat na tereny Lublany wkroczył Napoleon. Po I Wojnie Światowej Lublana została włączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po II Wojnie Światowej przynależała do Jugosławii, aż do 1991 roku, kiedy to Słowenia ogłosiła swoją niepodległość.

Atrakcje turystyczneLublana, mimo że nie należy do największych miast, może zaoferować szereg atrakcji. Na pierwszym miejscu znajdują się zabytki, pokazujące wiekową historię miasta. Każdy turysta, będąc w tym mieście udaje się na słynny Potrójny Most (Tromostvoje). Jest to furtka do starówki Lublany. W zasadzie most jest jeden, ale składa się z trzech części - najstarsza z nich pochodzi z 1842 roku. Gdy już przekroczysz most, znajdziesz się w urokliwej części Lublany, zwanej Starym Placem (Stari Trg). To centralne kiedyś miejsce w mieście w zasadzie nie przypomina placu, ale uliczkę, wzdłuż której rozciągają się zabytkowe domy, urocze kawiarenki, liczne sklepy, w których można zakupić wyroby ludowe takie jak porcelana czy ceramika. Nad miastem króluje zamek, ulokowany na wzgórzu zamkowym. Wzniesiony w 1511 roku, od ponad 40 lat jest udostępniany dla turystów. Zwiedzanie jest bezpłatne, w salach zamku można nie tylko zobaczyć dawny wystrój, ale również obejrzeć film opowiadający o historii miasta. Na dziedzińcu zamkowym często odbywają się koncerty, wystawy czy ważne dla miasta obchody. W Lublanie na uwagę zasługuje także Katedra św. Mikołaja, bogato zdobiona w środku różowym marmurem, złoceniami czy białymi stiukami. Dużą atrakcją stolicy Słowenii jest coroczny, odbywający się w czerwcu i w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Letni. To okres wiecznej zabawy, w każdej części miasta można natrafić na przedstawienie muzyczne, teatralne czy taneczne.

SportyNiewiele ponad 50 km od stolicy znajduje się jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich. W Bledzie na zapalonych narciarzy czeka ponad 44 km tras narciarskich, z podziałem na średnio zaawansowane, trudne i łatwe. Do dyspozycji amatorów białego puchu jest 17 wyciągów, oraz doskonałe zaplecze gastronomiczne. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Znajdziesz tutaj także uzdrowiska z woda termalną, w której możesz wymoczyć obolałe mięśnie po szaleństwach na stoku. Natomiast w samej Lublanie można uprawiać turystykę rowerową, bądź pieszą. Tutejsze krajobrazy wręcz zachęcają do takiej formy spędzania wolnego czasu.

NoclegiW stolicy na brak miejsc noclegowych nie można narzekać. Każdy znajdzie tutaj dla siebie odpowiedni nocleg. Jeśli lubisz komfort i wysokiej klasy obsługę postaw na hotel. Jeśli wolisz poznać nie tylko Lublane, ale również przybywających tu dobrym wyborem będzie hostel. Jest to również zdecydowanie tańsza opcja niż hotel, czy apartamenty.

WycieczkiZ racji tego, że Słowenia nie jest dużym krajem, łatwo zwiedzić jej największe atrakcje, których nie dzielą od stolicy setki kilometrów. Ciekawą wycieczką będzie na pewno wizyta w jaskini Postojna (Postojnska jama). To ponad 20 kilometrów podziemnych grot i korytarzy, wypełnionych stalaktytami i stalagmitami. Do dyspozycji turystów jest oddany odcinek o długości 5,5 kilometra, jednak tylko 1700 metrów przejdziesz na własnych nogach - pozostała część trasy odbywa się kolejką elektryczną. Tuż nad jaskinią znajduje się zamek (Predjamski Grad). Jest on ulokowany bezpośrednio w skale, i dzięki połączeniu z licznymi podziemnymi korytarzami, swego czasu był siedzibą rozbójnika Erazma. 122 km od Lublany znajduje się urokliwe miasto Maribor, które również jest warte odwiedzenia. Miłośnicy wina znajdą tutaj liczne vinagi, czyli piwniczki służące do przechowywania tego trunku. Także tutaj znajduje się najstarsza winorośl na świecie (stara trta), licząca sobie ponad 400 lat. W mariborskim zamku (Mariborski Grad) znajdziesz natomiast największe zbiory muzealne w całym kraju.

KuchniaTutejsza kuchnia to zlepek kuchni z całego świata. W stolicy możesz spróbować praktycznie każdej potrawy. Na uwagę zasługuje zupa grzybowa podawana w chlebie czy jota, czyli zupa ziemniaczano - fasolowa z dodatkiem kiszonej kapusty.

KlimatMiasto leży w strefie klimatu umiarkowanego. Pogoda tutaj nie odbiega zbytnio od warunków w Polsce. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec a najchłodniej jest w styczniu i lutym.

Szukaj noclegu w Lublana, Słowenia

Dorośli
Dzieci

Domina Ljubljana Hotel&Spa, Lublana
0 0
Austria Trend Hotel Ljubljana, Lublana
4.8 5
Austria Trend Hotel Ljubljana, Lublana
0 0

6 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
2
Bardzo dobre
3
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
1
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (6)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie nie
Komu polecasz ten obiekt
Niewymagającym
Wiek
powyżej 55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Lublana to moja "mała miłość". Jest to dla mnie najpiękniejsze i najbardziej urokliwe miasto w Europie, a widziałam większość europejskich miast. Zachwycił mnie potrójny most z białymi kolumnami, most ze smokiem, piękne białe krużganki, gdzie odbywa się codziennie targ miejski ze świeżymi owocami, pamiątkami, a w niedzielę jest targ staroci, mnóstwo barokowym i secesyjnych kościołów oraz ruiny starożytnych murów miejskich, bowiem miasto zostało założone przez legiony rzymskie. Lublana ma przepiękną promenadę nad rzeką Lublanicą, na której przycumowane są stateczki, na których są urokliwe restauracyjki. Wzdłuż całej promenady są knajpki, bary, pizzerie, gdzie można smacznie zjeść, posłuchać muzyki napić się słoweńskiego piwa (polecam Lasko) oraz idylliczne wierzby płaczące. Przy głównym moście w epicentrum miasta jest pomnik słynnego słoweńskiego pisarza France Preserna, przy którym zbiera się młodzież i na ten pomnik patrzy inny pomnik otóż jego ukochanej Julii Primić, co tworzy romantyczny klimat. Będąc w Lublanie warto zobaczyć miejski plac z fontanną, bajkowy park Tivoli oraz wybrać się na plac uniwersytecki oraz wspiąć się na zamek, z którego rozpościera się przecudowny widok na całe miasto i Alpy. Lublana żyje, jest w niej wiele muzeów, happeningów ulicznych i koncertów. Polecam to miasto wszystkim!!!
Wady:
jedyna wada to pogoda, bowiem w ciągu jednego dnia, a raczej godziny jest upalne słońce, wiatr, mały deszczyk i znowu słońce. A i generalnie Lublana to bardzo bezpieczne miasto, można spokojnie zostawić otwarty samochód, jedyną rzecz jaką kradną są PARASOLKI :-)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
W stolicy Słowenii zrobiliśmy tylko krótki postój w drodze podczas naszej trasy Europie. Nie jest bardzo zachwycająca ale mimo, że jest to duża metropolia - mieszka tam co drugi mieszkaniec Słowenii - nie widać tego na pierwszy rzut oka. Wybrzeże Słowenii za to bardzo nam się spodobało.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Lublana to największe miasto a za razem stolica Słowenii. Warto odwiedzić te urokliwe miejsce chociażby ze względu na specyficzny klimat jaki tutaj panuje tzn: bulwary a wzdłuż nich usytuowane klimatyczne tawerny i restauracje, filharmonie, muzea, park zakochanych Tivoli czy też słynny Potrójny Most. O każdej porze roku jest tutaj co robić.Warto zobaczyć.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Przejeżdżając przez Słowenię odwiedziliśmy jej stolicę, która ma zupełnie inny charakter i atmosferę niż inne stolice europejskie. Jest to niezwykle ważny ośrodek kulturowy dla Słoweńców. Jedna z najpiękniejszych stolic, nie ma takiego tłoku co w innych miastach europejskich. Wspaniały klimat i przyjaźnie nastawieni, zawsze uśmiechnięci ludzie. Wspaniale jest przysiąść w knajpce na Starówce i podziwiać architekturę, byliśmy tam zaledwie 1 dzień i na pewno jeszcze wrócimy.
Wady:
Nie mam zastrzeżeń
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Mimo że miasto nie jest zbyt duże tętni zyciem przede wszystkim ze względu na licznych studentów. Mamy tu sporo kawiarni, barów, restauracji, klubów z dyskotekami. Miejsce dla osób młodych jest jak najbardziej odpowiednie. Centrum jest bardzo nowoczesne. Starodawny wygląd i klimat mają natomiast przedmieścia. To co rzuca sie w oczy najbardziej to sporo kościołów i mostów. Latem odbywa sie tu wiele imprez i koncertów. My trafilismy na Jazz Festiwal (przełom czerwca i lipca).
Wady:
Na stare miasto cieżko się dostac samochodem wiec polecam komunikacje miejską lub własne nogi

Ostatnio odwiedzone

0.3022 s