Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Kto z nas choć raz nie marzył o wycieczce do miasta gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału? Wenecja (wł. Venezia) od lat stanowi „obiekt” pożądania wielu turystów, którzy zauroczeni zdjęciami miasta obiecują sobie przybycie tutaj choćby na jeden dzień.
O lokalizacji Wenecji można powiedzieć, że jest niezwykła - miasto położone jest na wodzie, tworzone przez zespół wąskich uliczek i wszechobecnych kanałów, które decydują o tutejszym transporcie. Wenecja to nie tylko miasto, ale również gmina w północnych Włoszech, nad Morzem Adriatyckim.

HistoriaHistoria miasta rozpoczyna się w 452 r. kiedy to grupa uciekinierów osiedliła się w pobliżu dzisiejszej Wenecji. Władzę w rozwijającym się mieście-państwie sprawował wówczas doża (dziś możemy podziwiać m.in. Pałac Dożów), wybierany do pełnienia swojego urzędu dożywotnio. Wenecjaniemal od początku swego istnienia była obszarem wielonarodowościowym oraz stanowiła centrum, które posiadało wpływy w wielu miejscach na obszarze Morza Śródziemnego (Wyspy Egejskie, Cypr, Kreta oraz wiele innych). Wiążąca się z różnorodną kulturą wieloreligijność, stała się punktem zapalnym w sporze z Rzymem, który przerodził się w oficjalny konflikt. Po trwających kilka wieków problemach natury handlowej, Wenecja utraciła swoją dotychczasową mocną pozycję na arenie międzynarodowej. W 1797 r. została zdobyta przez Napoleona i tym samym włączona do państwa austriackiego (na mocy pokoju w Campo Formio w tym samym roku). Dopiero od XIX stanowi część Włoch.

Atrakcje turystyczneCiężko wymienić wszystkie atrakcje i zabytki, jakie czekają na turystów po przybyciu do Wenecji. Zasadniczo najwięcej z nich pochodzi z okresu między XIII a XVI w., kiedy miasto rozwijało się najprężniej. Ślady św. Marka, patrona Wenecji, widoczne są niemal na każdym kroku (np. bazylika św. Marka). Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć choć część jego zabytków i niespodzianek.
Spotkajmy się na Placu św. Marka - można najczęściej usłyszeć w Wenecji. To centralne miejsce stanowi punkt orientacyjny, zdawałoby się, że wszystkie ulice prędzej czy później doprowadzą nas właśnie tutaj. Plac św. Marka (Piazza San Marco) związany jest z budową bazyliki św. Marka w IX w., początkowo znacznie mniejszy i podzielony przez jeden z kanałów, kształt obecny uzyskał dopiero w XII w. Wokół placu znajduje się szereg kawiarni, restauracji oraz drobnych sklepików z pamiątkami, obok których wznoszą się największe atrakcje miasta - m.in. bazylika św. Marka z dzwonnicą, wieża zegarowa (Torre dell'Orologio), Pałac Dożów, dwa budynki Prokuracji (Stara i Nowa Prokuracja) oraz łączące je klasycystyczne skrzydło Ala Napoleonica. Skrzydło, stanowiące nie tylko łącznik pomiędzy Prokuracjami, jest przede wszystkim siedzibą kilku ważnych muzeów: Museo Correr (zbiory dotyczące historii miasta), Quadreria (malarstwo weneckie), Museo Archeologoco (Muzeum Archeologiczne), Museo del Risorgimento (eksponaty dotyczą powstania z 848 r.). Bazylika św. Marka znajdująca się niemalże na wszystkich pocztówkach z Wenecji, została wybudowana dla pochowania relikwii ewangelisty - patrona miasta. Świątynia powstała w latach 828-832, w 976 r. spłonęła podczas pożaru. Obecny kształt jest wynikiem odbudowy zakończonej w 1094 r. Wnętrze bazyliki zdobią liczne, cenne mozaiki, rzeźby (z najsłynniejszą - kwadrygą koni z brązu, wykonaną prawdopodobnie w II w. p.n.e.), obrazy, marmurowe kolumny.
Wizytówką miasta jest również Pałac Dożów - równie rozpoznawalny jak Plac św. Marka. Powstała w gotyku budowla służyła przed wiekami za siedzibę władców weneckich, spełniała również funkcje obronne. W pałacu uwagę przyciągają m.in. Schody Gigantów, piękne arkadowe loggie, rzeźby, figury, obrazy, posągi antycznych bogów, freski Veronesego oraz dziedziniec łączący się z bazyliką św. Marka. Na najwyższym piętrze pałacu mieściło się więzienie Piombi, którego „gośćmi” byli m.in. Giacomo Casanova oraz Giordano Bruno.
Charakterystyczna wieża zegarowa przy Placu św. Marka została zaprojektowana przez uzdolnionego Maura Codussiego i powstała na przełomie XV i XVI w. Poza klasycznym odmierzaniem czasu (na szczycie wieży dwóch Maurów (posągi) uderza w potężny dzwon co godzinę) atrakcją jest także zegar astronomiczny, pokazujący pory roku i fazy księżyca.
Pięknie zdobiony jest również trójnawowy kościół San Giorgio Magiorre na wyspie San Giorgio wzniesiony w między 1597 a 1610 r. W jego wnętrzu podziwiać można grobowce dożów oraz drogocenne malowidła, z których najcenniejsza jest Ostatnia wieczerza Tintorettego. Turyści chętnie odwiedzają również niewielką bazylikę Santa Maria Della Salute, wzniesioną po epidemii dżumy, która zdziesiątkowała populację Wenecji. Świątynia projektu Longhena znajduje się przy kanale Grande, w jej wnętrzu można podziwiać m.in. obrazy Tycjana oraz Tintorettego.
Wenecja kojarzy się wszystkim z mostami. Najbardziej znany z nich - Most Westchnień - zbudowany został w 1614 r. To właśnie tędy więźniowie byli prowadzeni do cel. Według legendy (którą w dużej mierze upowszechnili lokalni poeci) skazańcy przechodząc przez most wzdychali za utraconą wolnością oraz ukochanymi kobietami - tak miała powstać nazwa mostu. Drugim, najbardziej rozpoznawalnym po Moście Westchnień, jest Rialto wznoszący się nad Kanałem Grande. Most ma długość 28 metrów i jest siedzibą licznych straganów z pamiątkami - podczas wizyty w Wenecji nie sposób nie przepłynąć gondolą i nie kupić karnawałowej maski.
To tylko mała część zabytków i atrakcji, jakie czekają nas po przybyciu do „miasta na wodzie”. Zagłębiając się w korytarze wąskich uliczek (czasem można się tutaj zgubić) sami poznamy, co jest warte zobaczenia. Niemal na każdym kroku Wenecja urzeka swoją architekturą i specyficznym klimatem.

NoclegiBiorąc pod uwagę fakt, że Wenecja leży na 118 niewielkich rozmiarów wyspach, na usta ciśnie mi się stwierdzenie, że tutejsza baza noclegowa znacznie wykracza poza normę. Hoteli i tanich pensjonatów mamy tu na pęczki, do tego dochodzą prywatne kwatery, apartamenty, schroniska, itp. Jest więc w czym przebierać. Do tych z „wyższej półki” zaliczyć można luksusowy, nowocześnie urządzony, 5-gwiazdkowy hotel The Excelsior, Venice Lido Resort, Centurion Palace, Metropole, Hotel Danieli czy Hilton Molino Stucky Venice. Zaledwie o gwiazdkę niżej plasują się San Cassino Ca’Favretto, Una Hotel Venezia, Royal San Marco, Bucintoro, Santa Marina, Al Codega. Zdecydowanie tańszy nocleg znajdziemy bez wątpienia w hotelu Florida, Falier, Rivamare, Tivoli, Leonardo, Adua, Al Piccolo, Montepiana, Alex, Casa Boccassini, Biasin, Doni, Rossi - wymieniać można by bez końca, możliwości noclegowe w Wenecji są naprawdę imponujące.

PogodaKlimat i pogoda panująca w Wenecji sprzyja zwiedzaniu miasta. Lato nie należy tutaj do upalnych (około 23°C), zimą średnio 4°. Śnieg nie powinien nas zaskoczyć, pada tutaj wyjątkowo rzadko. Większych opadów deszczu możemy natomiast spodziewać się w okolicach października i listopada. Na przełomie jesieni i zimy następuje znaczny wzrost wody w kanałach, które powodują zalanie Placu św. Marka (ustawiane są specjalne podesty, które umożliwiają turystom i mieszkańcom poruszanie się po placu).

Szukaj noclegu w Wenecja, Włochy

Dorośli
Dzieci

6 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
5
Bardzo dobre
0
Przeciętne
1
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (6)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wenecja zdecydowanie należy do tych miast, których po prostu nie można pominąć! Zwłaszcza jeśli jest się we Włoszech. To na prawde piękne miasto, bardzo ciekawe ze względu an swoje położenie na wielu wyspach. Bardzo dobre połączenie z lotniska- lotnisko jest tu tak blisko, że z jego okien bez trudu zobaczyć można budowle na Placu Św. Marka :)
Wady:
Osoby szukające ciszy i spokoju na pewno nie znajdą go tutaj- miasto odwiedza tylu turystów, że wszędzie jest gwarno,a czasem tłoczno Np żeby zwiedzić Bazylikę Św. Marka, często trzeba stać w dość długiej kolejce. Wadą miejsca jest również fakt, że plac jest często zalewany przez wode. Jednak- nie ma się co dziwić- takie są uroki miasta położonego na wodzie! Mimo tych drobnych (!!) mankamentów, miasto wspominam bardzo pozytywnie
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Taka sobie miejscowość
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Jesli ktos od wakacyjnego wyjazdu oczekuje wrazen zwiazanych ze podziwainiem zabytkowych budowli -to jak najbardziej tak! Spacerując waskim alejkami, patrzac na stare budowle czlowiek ma wrazenie, ze kazdy zaułek skrywa jakas tajemnice. Uwazam jednak, ze trzy dni to max na zwiedzanie tego spektakularnego miejsca...niemniej jednak bedac we Włoszech warto zwiedzic...
Wady:
Wygórowane ceny!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Mhh o tym mieście napisano dużo przewodników, książek i innych artykułów wiec moja opinia na niewiele się zda ale miasto zapiera dech w piersiach, można się zakochać i nie chcieć z niego wyjeżdzać. Urocze uliczki jeszcze fajniejsze kafejki i restauracyjki.
Wady:
Jedyne to co było wadą to ruch uliczny i mega dużo rowerów skuterów i aut, pieszych i mega dużo turystów no ale takie miasto trudno aby nie było odwiedzane.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Przepiękne miasto, do którego udało mi się przy okazji różnych wyjazdów trafić aż 2 razy! Raz w trakcie pobytu we Włoszech a raz w Chorwacji i szczerze powiem, że mam nadzieję do 3 razy sztuka ;) Miasto ma swój niesamowity urok - włoski klimacik, wąskie uliczki, knajpki, kanały wodne. No i oczywiście plac św. Marka z bazyliką. Jest to miejsce, które zdecydowanie trzeba zobaczyć a z tego co słyszałam nie ma co odkładać wyjazdu...
Wady:
Niestety turystyka tam to czysta komercja, włącznie z gondolierami ale cóż, każda sława ma swoje wady.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim z tego względu jest to miasto kanałów - transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest tramwaj wodny bardzo fajna sprawa czymś takim się przepłynąć. Popularność zyskał karnawał wenecki, gdzie mieszkańcy oraz turyści ubiorają maski bawiąc się do rana na ulicach do rana. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej. Wenecje trzeba odwiedzić na kilka razy żeby ją poznać całkowiecie.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wenecja to jedna z perełek turystycznych Włoch. Każdy chyba kojarzy pocztówki z tego jakże romantycznego i urokliwego miejsca. Jednak ci, którzy obejrzeli zbyt wiele takich pocztówek- mogą się nieco rozczarować. Miejsce jest prześliczne- tak to prawda. Jednak należy wiedzieć kilka rzeczy zanim się tu przyjedzie, aby nie mieć niemiłej niespodzianki: 1. po pierwsze ceny. Niektóre z nich są naprawde zabójcze- szczególnie kawy czy różne przysmaki- należy pamiętać, że jeśli chcemy usiąść z naszym zakupionym smakołykiem- płacimy dużo drożej 2. turyści- jest tu ich masa! Byliśmy w maju, licząc na mniejsze tłumy, ale niestety- tak sie nie stało. Chyba każdy chce zobaczyć to miasto! Na zwiedzanie Bazyliki Sw. Marka trzeba odstać w długiej kolejce. Na placu-też gwarno- czasem trudno zrobić zdjęcie! Poprostu- masa ludzi. 3. Należy pamiętać, że plac jest często zalewany przez wodę, więc niezupełnie wyjdzie się "suchą stopą" ;) Mimo tych niespodzinek- bardzo miło wspominam to bajkowe miejsce. Przepiękne zabytki i niesamowita atmosfera mieszkańców Włoch- zawsze gwarni i uśmiechnięci :)

Ostatnio odwiedzone

0.2264 s