Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Salzburg - miasto Mozarta, perła światowej kultury - tak inaczej określa się to bajkowe miasto położone w Alpach, w północno-zachodniej Austrii. Salzburg jest magicznym miejscem, które przyciąga turystów z całego świata. Malownicze położenie, zabytki, specyficzna atmosfera i wszechobecny duch Wolfganga Amadeusza Mozarta tworzą niepowtarzalny klimat tego alpejskiego miasta.
Jednak Salzburg to nie tylko Mozart. To przede wszystkim piękne miasto pełne kościołów, pałaców, klasztorów i kamienic na najwyższym poziomie artystycznym z różnych epok. Podziwiając tą różnorodność i mnogość zbytków nie dziwi fakt, że Stare Miasto zostało wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia150-tysięczny Salzburg jest stolicą regionu Austrii o tej samej nazwie. Leży nad rzeką Salzah, która dzieli miasto na część historyczną i tą bardziej współczesną.
Szacuje się, że początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Salzburga i Ziemi Salzburskiej przypadają na okres paleolitu (ok. 50.000 lat p.n.e.). Później w miejscu, w którym stoi dzisiaj Salzburg, zamieszkali Celtowie, następnie Rzymianie, a potem barbarzyńscy Bajuwarowie. Celtowie zapoczątkowali wydobycie soli na tych terenach. Fakt ten znalazł wyraz w nazwie miasta i landu, która oznacza po prostu „Solnogród”.
Za założyciela obecnego miasta uważa się biskupa Wormacji - Ruperta, który w 696 roku przybył pod wzgórze Mönchsberg nad rzeką Salzach i stworzył tu klasztor. Pod koniec VIII wieku, za sprawą cesarza Karola Wielkiego, Salzburg został podniesiony do rangi arcybiskupstwa. Od tej pory arcybiskupi władali tą ziemią przez tysiąc lat, uzyskując po drodze również tytuł książąt.
Największy rozkwit miasto przeżywało pod koniec XVI i na początku XVII wieku. Wtedy powstały wspaniałe budynki, w modnym wówczas stylu barokowym, kościoły i rezydencje. Arcybiskupi - książęta sprowadzali do miasta najwspanialszych architektów europejskich.
Do upadku Salzburga przyczynił się Napoleon, który wkroczył do księstwa w 1800 roku, a w trzy lata później je zsekularyzował. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku miasto weszło ostatecznie w skład Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Architektura i zabytki

Najbardziej dostojną i najpotężniejszą budowlą miasta jest, górująca ponad Starówką, na wzgórzu Mönchsberg (góra Mnisza) twierdza Hohensalzburg (Wysoki Salzburg) - symbol i znak rozpoznawczy Salzburga a jednocześnie największa, zachowana twierdza w Europie. Z zamkowego wzgórza do miasta można zjechać kolejką linowo-szynową, której powstanie datuje się na koniec XIX wieku ubiegłego stulecia. Kolejka zawiezie nas prawie bezpośrednio na Kapitelplatz (Plac Główny) a stamtąd przejdziemy na Domplatz (Plac Katedralny) na którym znajduje się katedra. Jest to pierwsza, barokowa budowla na północy Alp z pięknymi organami na których grał "najsłynniejszy syn Salzburga" - Wolfgang Amadeusz Mozart. Bezpośrednio do katedry przylega Residenz (Rezydencja) - pałac arcybiskupów. Stare Miasto zachwyci nas dużą ilością fontann oraz kościołów spośród których na uwagę zasługuje przede wszystkim Kościół Św. Piotra, gdzie chowani byli najznamienitsi obywatele miasta i potomkowie możnych rodów.
Obowiązkowym punktem naszej wycieczki po Salzburgu jest oczywiście dom, w którym urodził się Mozart. Znajduje się on przy najsłynniejszej ulicy miasta Getreidegasse. Każdy turysta tu przyjeżdżający musi zajrzeć do domu pod numerem 9, na którym widnieje złota tablica z napisem - „Mozarts Geburtshaus”. Getreidegasse to także mekka handlowa, znajdują a się tam sklepy najbardziej znanych i cenionych marek w Europie. Niepowtarzalny nastrój ulicy tworzą wysokie i wąskie kamienice, przytulne sklepiki, romantyczne dziedzińce i podwórza.
Salzburg to także miasto tętniących życiem i wabiącymi aromatem kawy kafejek. Najsłynniejsza z nich to Kawiarnia Tomaselli usytuowana na placu Alter Markt. Jej historia sięga aż 1700 roku i jest to najstarsza, nadal prosperująca, kawiarnia w Austrii. Do dziś pozostała w rękach rodziny Tomaselli i podobno serwują tam najlepszą podwójną mocną Mokkę. Koniecznie trzeba też wstąpić naprzeciwko do kawiarni Fürst gdzie powstały, dzięki sławnemu cukiernikowi Salzburga Paulowi Fürst, światowej sławy kulki Mozarta - Mozartkugel. Pozostawiając za sobą Stare Miasto i przechodząc na drugą stronę rzeki Salzah warto zwiedzić barokowy pałac Mirabell, który ma bogatą historię z wątkiem miłosnym w tle. Po tej stronie rzeki odpowiednikiem Getreidegasse jest Linzergasse - elegancki, pełen sklepów, ruchliwy deptak. Stoi przy nim kościół św. Sebastiana a za nim cmentarz. Odnajdziemy tutaj groby ojca Mozarta, Leopolda i jego żony Konstancji. Niestety miejsce spoczynku samego Wolfganga nie jest znane.
Salzburg to nie tylko wiekowa historia. Turystom pragnącym odnaleźć w tym historycznym miejscu ducha nowoczesności warto polecić - Muzeum lotnictwa. Muzeum znajduje się bezpośrednio przy lotnisku i jest bardzo nowoczesnym obiektem, pełnym niezwykłych samolotów. Na szczególna uwagę zasługuje przede wszystkim Red Bull "Hangar 7" gdzie stoi szesnaście samolotów linii Flying Bulls.

Baza noclegowa

Salzburska baza noclegowa jest niezwykle zróżnicowana, a jej wachlarz rozpina się od luksusowych hoteli położonych na brzegu rzeki, poprzez przytulne hoteliki na Starym Mieście, po niedrogie schroniska młodzieżowe i zaciszne gospodarstwa agroturystyczne na peryferiach miasta. Wielu turystów korzysta również z szerokiej gamy noclegów jakie proponują podsalzburskie kurorty tj. Anif, Anthering, Bergheim, Elsbethen, Elixhausen, Eugendorf, Großgmain, Grödig, Hallwang i Wals-Siezenheim. Wszystkie te miejscowości mają doskonałe połączenie komunikacyjne z Salzburgiem.

Szukaj noclegu w Salzburg, Austria

Dorośli
Dzieci

Austria Trend-Salzburg-Htl, Salzburg
0 0
Austria Trend Hotel Salzburg, Salzburg
5 3

7 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
5
Bardzo dobre
2
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (7)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Piękne miejsce położone w sercu Alp. Bardzo popularne wśród turystów o czym świadczy tłok na ulicach. Koniecznie trzeba zobaczyć stare miasto, liczne kościoły i klasztory (ciekawa architektura), dom narodzin Mozarta, a poza miastem Pałac Mirabell z ogrodami czy Helbrun z pałacami i ogrodami. Idąc ulicami miasta możemy podziwiać kolorowe kamienice a ze wzgórz przepiękna panoramę. Idealne miejsce na spędzenie zarówno letnich jak i zimowych wakacji
Wady:
masa turystów = tłok, problemy ze znalezieniem wolnych miejsc np. w restauracjach
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Typowa alpejska miejscowość, dużo hoteli, pensjonatów, restauracji, itp. Dla dzieci dużo atrakcji, hale sportowe oferujące zajęcia dla dzieciaków, co by mogły spożytkować swoją energię. Na stokach szkółki narciarskie dla maluchów wiec można mieć troszkę czasu dla siebie oddając je na kilka godzin, a wracają zachwycone, mają zawody, zabawy i są szcześliwe.
Wady:
Czasami trzeba uważać na wariatów na stokach co szusują jak strzały na stokach i mozna mieć poważny wypadek wiec trzeba uważnie jechac na stokach. Sam Salzburg oblegany mocno przez turystów.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo piękne miasto jestem nim po dzień dzisiejszy zachwycona. Bardzo urokliwe, sympatyczne miasteczko. Bardzo mili ludzie, obsługa klientów, w restauracji, hotelach pełen profesjonalizm. Wyprzedaże warte uwagi w każdym sklepie mozna coś rewelacyjnego upatrzeć. Polecam
Wady:
Wady to oczywiście turyści którzy nie mogą docenić gościnności Salzburgczyków i wszędzie widzą problemów tysiąc aby wszystkim napsuć zdrowia, no ale na to już nic nie poradzimy.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Jest to bardzo sympatyczna miejscowość usytuowana w samych Alpach. Jest fajna pod tym względem, że mając mały budżet na prawdę można wiele zobaczyć, gdyż nie trzeba wykupywać biletów aby podziwiać wspaniałe widoki, kościoły, dziedzińce i ogrody, w których można do woli napawać się atmosferą tego niezwykłego miasta.Sama miejscowość bardzo wiele oferuje turystom..począwszy od dobrze przygotowanych baz noclegowych, barów, restauracji a skończywszy na zabytkach, imprezach kulturalnych oraz szlakach turystycznych.Zarówno latem jak i zimą każdy znajdzie coś dla siebie.
Wady:
Bardzo tłoczno i rezerwacje na noclegi na sezon letni trzeba dokonywać już dużo wcześniej. Słyszałam ze z sezonem zimowym jest podobnie.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Piękne miasto, jest co zobaczyć zimą polecam przepiękne widoki oraz krajobrazy. Sporo atrakcji dla turystów jak i miejscowych. W centrum organizowane festyny, folwarki co przyciąga ludzi i wyciąga z hoteli.Warto tu przyjechać dużo się dzieje. Urocze uliczki, mili ludzie, przepyszne austryjackie jedzenie. Polecam.
Wady:
Może jak dla mnie negatynwe to iż bardzo zimą zimno było że nie chciało się wychodzić z hotelu a latem dużo turystów i wszędzie tłumy ale jak to w wakacje wszedzie ludzi pełno i na ulicach i w hotelach i innych punktach publicznych.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Fajna baza wypadowa fajna miejscowośc fajne knajpy fajne jedzenie fajne austryjaczki, fajne piwko austryjackie, jak równierz grzańce przepyszne. Jedzenie w knajpach drogie ale można w bardzo dobre artykuły sie samemu zaopatrzyć i zjeśc ze smakiem. Spacery polecam gdyż jest pieknie wieczorem. Blisko na stoki. Zimą przepiękne widoki i cudnie miasto wygląda.
Wady:
Bardzo tłocznie, za dużo jak dla mnie turystów, ale bardzo popularne miasto, dlatego sporo ma gości, przyjezdnych. Czasami jak za dużo śniegu spadło był utrudniony dojazd do kwater i innych objektów.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wspaniała turystyczna miejscowość. Na miejscu mamy i przyrode i rozrywkę np. Park Narodowy Wysokie Taury. Nie dosc że lezy w poblizu gór to także nad rzeką. Miasto jest dobre na caloroczne pobyty poniewaz widzielismy ze ma zaplecze do uprawiania sportów zimowych *wyciągi,schroniska). Charakterystyczne dla Salzburga są barokowe kościoły i piekne stare miasto. Około 150 km stad jest Monachium, do Wiednia jakies 300 km.
Wady:
głosno i tłoczno szczególnie na starówce

Ostatnio odwiedzone

0.2341 s