Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Korcula to nadmorskie miasteczko, wręcz wymarzone na wakacyjny odpoczynek. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych basenu Morza Śródziemnego i główna atrakcja turystyczna wyspy. Miasto znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, w południowej części Dalmacji, na południe od wyspy Hvar. Ze względu na malownicze ryneczki i średniowieczną atmosferę, Korcula często nazywana jest ”małym Dubrovnikiem”.
Miasto w dzisiejszej formie wzniesiono w XIII w., na zlecenie księcia Marsilije Zorzi. Stara część miasta zbudowana została na niewielkim półwyspie, i podobnie jak Dubrovnik całkowicie otoczona jest masywnymi murami. Korcula należała dawniej do wspaniale prosperującej Republiki Weneckiej. Jej starówka z przełomu XV i XVI w. to prawdziwy klejnot architektury. Malownicza zabudowa Korculi jest natchnieniem dla wielu fotografów i artystów.
Układ ulic zabytkowego centrum Korculi przypomina rybi szkielet. Składa się z szeregu równoległych uliczek poprowadzonych w osi, w której najczęściej wieją łagodne morskie wiatry, prostopadle do silnych zimnych wiatrów wiejących od strony gór. Miało to chronić mieszkańców przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić im ciszę i spokój. Ciekawostką jest fakt, że każda z uliczek przechodzi w końcu w schody.
Na każdym kroku zachwyca kunszt dawnych artystów, kamieniarzy: wymyślne obramowania okien, portale, ozdobne ławki. Wokół mnóstwo jest sklepików z lokalnymi drobiazgami czy biżuterią.
Korcula oferuje turystom nie tylko wspaniałe plaże ale także niezapomniane widoki, jak i bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Urocze plaże i zatoki, ekskluzywne hotele i domy wczasowe, gaje oliwne i winnice, rezydencje letniskowe i starożytne osady, wabią na wyspę turystów z całego świata.

Wyspa Korcula

Korcula jest jedną z najbardziej uroczych wysp na Adriatyku. Korcula, porośnięta wspaniałą roślinnością - drzewami laurowymi, świętojańskimi i oliwnymi, cyprysami, wawrzynami i sosnami, leży w strefie bardzo łagodnego klimatu. Pierwotną nazwę Korkyra Melaina czyli ”Czarna wyspa” zawdzięcza dużej ilości porastających ją ciemnozielonych lasów, należy ona do najbardziej zalesionych wysp Adriatyku.
Korcula to wyspa idealna dla miłośników przygód, malowniczych plaż, wyśmienitych win i kąpieli morskich. Wyspa jest wspaniale położona wśród rozlewisk i zatoczek. Korcula była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, a ślady dawnego życia odkryto w wielu miejscach. Najstarsze odkrycia to kamienne noże z czasów neolitu na wysepce Babija w pobliżu miasta Korcula. Wyspa obfituje w piękno przyrody o niezwykłej sile przyciągania.

ZabytkiDla miłośników zwiedzania miasto jest pełne atrakcyjnych starych kamienic, kościołów, muzeów. Katedra św. Marka (katedrala sv. Marka) to największy i bez wątpienia najpiękniejszy zabytek Korculi. Ta gotycko-renesansowa budowla wzniesiona z ciosanego kamienia od razu zwraca uwagę, charakteryzująca się pięknie zdobioną kopułą. Zbudowano ją w XV-XVI w. z wapienia korculańskiego, a pracowali przy niej artyści z Korculi i Włoch, wśród nich mistrz kamieniarski Marko Andrijić. Kaplica św. Rocha, dobudowana została do katedry w 1525 roku - miała ona ochraniać mieszkańców przed epidemiami dżumy. Warto także zwrócić uwagę na niewielki kościółek św. Piotra (Sv. Petra) i Pałac Opatów w którym mieści się Skarbiec Kościelny.
Warto odwiedzić również Muzeum Miejskie, które mieści się w pałacu Gabrielis, jednym z najpiękniejszych renesansowych pałaców korculańskich. Muzeum gromadzi eksponaty odnalezione na wyspie przy okazji badań archeologicznych oraz przedmioty świadczące o jej historii.
Najprawdopodobniej to właśnie w Korculi urodził się znany podróżnik i odkrywca Marco Polo. Ten wenecki kupiec i podróżnik był pierwszym człowiekiem z zachodu, który, przemierzając jedwabny szlak, dotarł do Chin. Jemu współcześni uznawali go za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne baśnie. Dziś uznawany jest za największego podróżnika tamtych czasów. Jego rodzinny dom to jedna z największych atrakcji miasta. Obecnie w budynku tym mieści się muzeum jemu poświęcone, a z jego tarasu rozciąga się piękny widok na wyspy porozrzucane po całym wybrzeżu.

KomunikacjaNa Korculę można dostać się na wiele sposobów: promem ze Splitu, z Drvenika lub najpierw promem z Ploce do Trpanj, następnie samochodem do Orebica i stąd promem na Korculę.
Dworzec autobusowy znajduje sie w centrum miasta, stamtąd kursują autobusy min. do Lumbardy, gdzie znajduje sie jedyna piaszczysta plaża na wyspie, oraz do uroczej maleńkiej miejscowości Racisce.

WycieczkiKorcula to doskonałe miejsce zarówno do plażowania i kąpieli morskich, jak i zwiedzania. Korcula jest też świetnym punktem wypadowym do wyjazdów rejsowymi liniami promowymi, łodziami motorowymi, żaglówkami, wodolotami, taxi - łodziami itp.
Orebic jest położony w południowo-zachodniej części półwyspu Peljesac. Orebić oferuje odwiedzającym długie piaszczyste plaże i urocze małe zatoki z krystalicznie czystą wodą. Z pokładu promu na Korculę można podziwiać malowniczą panoramę Orebicia z XV-wiecznym klasztorem Franciszkanów i wzgórzem św. Ilija. Organizowane są tu ciekawe imprezy kulturalne, np. latem huczne Dani kulture, kiedy to przez półtora miesiąca odbywają się różne pokazy i występy, maszerują barwne korowody i grają zespoły folklorystyczne z całego półwyspu.
Miejscem godnym polecenia jest miejscowość Ston. Znajduje sie tutaj kilka ciekawych obiektów. Najstarsza solana, czyli miejsce pozyskiwania soli morskiej i najdłuższy po Murze Chińskim, mur obronny okalający wzgórze wznoszące się nad miastem. Mur został wybudowany w czasach, gdy tereny te były nękane najazdami Turków. Wijące się ponad miastem mury osiągają łączną długość 906 m i pod tym względem nie mają sobie równych w Europie.
Wyspa Miljet znajduje się 17 mil od Korculi. Jest to miejsce unikalne ze względu na swoje naturalne piękno, dlatego w części wyspy utworzono w 1960 r. Park Narodowy. Z wyspą Mljet wiąże się także opowieść Homera o Odyseuszu - mitycznym królu Itaki, który po zatopieniu statku dopłynął do jaskini, w której uwięziła go nimfa Kalipso. Obecnie jaskinia na cześć legendy nosi nazwę ”Jaskinia Odyseusza”.
W pobliżu miasta Korcula leży archipelag około dwudziestu bezludnych wysepek, bogato zarośniętych gęstymi krzewami, ale dostępnymi brzegami. Na niektórych z nich wzdłuż morza znajdują się gładkie półki skalne, na których można zażywać kąpieli słonecznych.
Na pobliskie wysepki leżące niedaleko Korculi przyciąga turystów wiele znajdujących się tam atrakcji. Można popłynąć na nie ze względu na kąpiele, z powodu dobrych warunków do uprawiania sportu (Badija), na spacery lub w celu odwiedzenia wykopalisk archeologicznych (Majsan, Lucnjak, Sutvara).

Sport i rekreacjaDoskonałe warunki naturalne oraz infrastruktura turystyczna zachęcają nie tylko do plażowania i pływania, ale i uprawiania wszystkich wodnych sportów. W zależności od potrzeb, miasto może okazać się zarówno oazą spokoju, jak i źródłem licznych rozrywek; miejscem intensywnego zwiedzania i poznawania lub beztroskiego wylegiwania się na plaży.
Plaże w Korculi są zazwyczaj żwirowe i kamienne, a tylko kilka kilometrów stąd, w turystycznej wiosce Lumbarda, można znaleźć piękne piaszczyste plaże idealne dla dzieci.
W mieście jest kilka wypożyczalni rowerów. Ulice główne oraz boczne na całej wyspie nadają się dobrze do jazdy rowerem, zwłaszcza, że ruch samochodowy nie jest zbyt wielki. Przyjemna trasa prowadzi z miasta Korcula do Rascice. Strome wjazdy rekompensują przepiękne widoki na morze i pobliskie wyspy. Najlepiej zdać się jednak na rower górski.
Na turystów czekają tu między innymi boiska, korty tenisowe i centrum nurkowe. Ciepłe wody Adriatyku są przejrzyste nawet do 40 m, dlatego chętnie przyjeżdżają tu fani nurkowania z całej Europy. Podwodny świat Korculi jest kolorowy i fascynujący, a każde zejście pod wodę to niezapomniane przeżycie. Miejscowe szkoły nurkowania wypożyczają sprzęt i oferują lekcje pływania z nauczycielem, lub wyprawy z przewodnikiem. Miłośnicy windsurfingu znajdą tu najlepsze warunki, gdyż położenie geograficzne wyspy zapewnia regularny wiatr. Zróżnicowane trasy wędrówkowe wzdłuż wybrzeża i na całej wyspie to też świetna okazja by odkryć jej tajemnicze zakątki i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Imprezy

W Korculi na placu przed bramą odbywa się co roku od 27 do 29 lipca Moreska, impreza folklorystyczna organizowana na pamiątkę walk z piratami pod koniec XVI w. Tradycja ta dotarła na wyspę na przełomie XVII i XVIII wieku. Wcześniej zabawa ta znana była na Sycylii, Korsyce i w Hiszpanii.
Punktem kulminacyjnym festynu jest walka o piękną niewolnicę Bulę pomiędzy królem murzyńskim Moro i białym władcą. Pokazom towarzyszą recytacje starych wierszy i poezji rycerskiej. Całe widowisko jest bardzo porywające i efektowne. Właśnie ono przyciąga na wyspę ogromną liczbę turystów.
Z 30 czerwca na 1 lipca w Korculi co roku, organizowany jest sylwester w środku lata. Korculanie i turyści świętują połowę roku. Po mieście przechodzą kolorowe maskarady, a wieczorem odbywa się wielka impreza na plaży. O północy tak jak przystało na prawdziwego sylwestra jest wspólne odliczanie i pokaz fajerwerków.

Zakupy

W Korculi jest sporo hoteli, pensjonatów, ciekawych restauracji, i coś dla kobiet: duża ilość sklepów jubilerskich. Wzdłuż murów rozłożeni są miejscowi handlarze, na stoiskach można kupić wszystko, co tylko turyście sie zamarzy: ręczniki, pareo, klapki, maski, płetwy itp.

KuchniaMiasto Korcula jest idealnym miejscem dla smakoszy, rozkwitła tutaj bardzo smaczna i urozmaicona kuchnia. Kuchnia na wyspie składa się głównie z produktów własnych. Większość potraw stanowią ryby. Niemal do wszystkiego dodawane są oliwki. Z deserów często podawane są tu ”prikle”: smażone w oleju racuszki wzbogacone rodzynkami i migdałami, uważane za postnie danie, które spożywa się w Wielki Piątek, Wigilię i przy podobnych okazjach. W Wielkanoc piecze się słodki chleb szczególnego rodzaju ”sirnica”, na św. Martina ”lojenica”, a w lato na Wszystkich Świętych ”lumblija” - słodki chleb wymieszany z moszczem dużą ilością zaczynu. Poza tym na wyjątkowe okazje - wesela czy chrzciny piecze się ”cukarini”, ”klasuni” (ciastka wypełniane migdałami), ”kroknat” - mielone migdały prażone w cukrze, kruche ciasto smażone na oleju ”hrośtule” oraz galaretki z dyni ”kotonjata”.
Korcula jest wyjątkowym miejscem o charakterystycznej atmosferze. To tutaj czasy odległe przeplatają się z teraźniejszością, a gwarne puby sąsiadują z zabytkami pamiętającymi odległe czasy. Miasto, podobnie jak i sama wyspa, przyciąga turystów z całego świata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno amatorzy długiego zwiedzania wspaniałych zabytków, jak również Ci, którzy chcą wygrzewać się na plaży. W mieście jest mnóstwo bardzo miłych kawiarenek i restauracji, które oferują przede wszystkim pysznie przyrządzone owoce morza, a także wspaniałą pizzę. Jest to wyjątkowe miejsce, które zachwyca niebiańskimi plażami, piękną pogodą, wspaniałymi zabytkami, bogatą tradycją i kulturą. Znajdują się tu zarówno bardziej luksusowe apartamenty, jak również prywatne kwatery dla mniej zamożnych turystów.
Marzą Ci się wczasy w mieście Korcula? Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą last minute. Last minute, to doskonała szansa na wymarzony wypoczynek we wspaniałym miejscu - tańszy nawet o 50%.
Z całą pewnością Korcula to miejsce, które ma wszystko, co potrzebne by zagwarantować udane wczasy. Zachęcamy również do skorzystania z pakietu All inclisive. Zapewnia on wszystkie atrakcje oraz pełne wyżywienie. Wybierając ofertę all inclusive otrzymujesz nieograniczony dostęp do wszystkich wakacyjnych wygód i pełną kontrolę nad kosztami i wydatkami.
Piękne widoki, błękitne morze, wspaniałe widoki gór i otaczających wysp, to perspektywy na udane wakacje, które będziemy długo wspominać.

Szukaj noclegu w Korčula, Chorwacja

Dorośli
Dzieci

N474, Korčula
0 0
AC9791, Korčula
0 0
AC11842, Korčula
0 0

8 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
6
Bardzo dobre
2
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (8)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
piekna wyspa i piękna miejscowość, miałam ta przyjemność odwiedzic ja z małożnkiem w 2007 roku, mielismy piękny wodok z pokoju hotelowego, przejrzysta woda w morzu, wysmienita kuchnia lokalna, piękne zabytki, polecam dla osób lubiących zwiedzać i podziwijących uroki natury..
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Super miasto pełno restauracji, pubów, dyskoteki no wszystko żeby spędzić rozrywkowy wyjazd. W okolicy super plaże,m dobry dojazd. Każdy znajdzie coś dla siebie, na pewno jeszcze tu wrócimy.
Wady:
Plaża betonowa-skalista trochę to było uciążliwe no ale takie uroki Chorwacji :)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Ceniącym spokój
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Miejscowość leży na wyspie o tej samej nazwie. Składa się ze starej i nowej części połozonej wzdłuż wybrzeża. Nie ma praktycznie żadnych zabytków poza malowniczym rynkiem. Wyglądem bardzo przypomina Dubrovnik ze względu na otoczenie murem. Wyspa ma dobre połącznie z Hvarem i półwyspem Peljesac.
Wady:
plaże żwirowe i piaszczyste ale z ciemnym piaskiem ktory wygląda jakby był brudny
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Wspaniała miejscowość położona na wyspie, atrakcją równierz dla dzieci była przeprawa promowa bo takim sposobem było trzeba się tam dostać. Same miasteczko fajne urocze, sporo sklepików z pamiatkami, kawiarni lodziarni. Żałowaliśmy iż nie pojechaliśmy w glab wyspy ale nie bylo na to czasu. Po miasteczku można chodzić, ogladać godzinami relaksując sie przy tym widoczkami jak z pocztówki.
Wady:
Wady tylko że akurat w nocy ku memu zdziwieniu padal deszcz i nawet bardzo momentami mocny a rano oczywiście ani śladu po deszczu jak by ten deszcz każdemu się tylko przyśnił, ale był na pewno. Jak widać deszcze po za sezonem już zaczynają się zdarzać...naszczęscie tylko nam się trafiały w nocy.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Klimatyczna miejscowość polożona na wyspie co sprawia iż jest inna od innych miejscowości na lądzie. Fajna roślinośc, fajne plaże, fajne restauracje i knajpki, fajni gościnni ludzie. Atrakcje na plaży jak i w mieście dla turystów, więc nie można się nudzić. Wycieczki fakultatywne do wykupienia. Polecam
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Korcula lezy na Korculi :-) Miejsce wspaniałe dla żeglarzy czy windsurferów ze względu na dużą wietrzność (ale jest bardzo ciepło!). Wszystkich atrakcji nie zobaczycie raczej w jeden dzien, z wazniejszych moge wymienic Stare Miasto, katedra św.Marka, pałac wenecki, dom Marco Polo i forteca połozona na wzgórzu. Latem odbywa sie tutaj festiwal imienia Marco Polo z wystepami folklorystycznymi i degustacja wina.
Wady:
dojazd na wyspę-promem. Są wprawdzie dwie trasy (ze Splitu i z Orebica) ale obydwie oblegane przez turystów
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Korcula jest bardzo zielonym miastem tak samo jak cała wyspa.Duzym plusem są plaże piaszczysto żwirowe. W Korculi jest sporo zabytków do zobaczenia jak wieża z bramą miejską, katedra św.Marka, pałac biskupów itp. Poza tym ciekawy jest port z mariną, Stare Miasto z rynkiem i uliczki od niego biegnące. Bezposrednio z Korculi wyplywaja promy na półwysep Peljesac. 29 lipca przypada dzień miasta i odbywaja sie imprezy z tej okazji w których mielismy przyjemnosc uczestniczyc
Wady:
Poza miastami niewiele sie dzieje wiec jesli ktos szuka rozrywki to nalezy znalezc zakwaterowanie w samym miescie a nie poza nim,słabe polączenia promowe na wyspe Mljet

Ostatnio odwiedzone

0.3706 s